Oviranje preiskave zasebnih biznisov Goloba in popravki goljufije Šarčeve vlade ob milijardnem izbrisu vlade Alenke Bratušek
|Last Updated on: 12th oktober 2024, 11:55 dop
Koalicija bo danes v DZ na predlogu predsednice državnega zbora Urške Klakočar Zupančič spreminjala zakon o parlamentarni preiskavi, da bi s tem še za nekaj časa prestavili preiskavo, kako je Robert Golob iz GEN-I preko podjetja Vesne Vuković plačeval novinarje portala Necenzurirani, kako je poslovalo zasebno Golobovega podjetja Star Solar in morebitno financiranje kampanje Svobode iz GEN-I preko nakazil na Balkan. To preiskavo je na predlog državnega sveta večina poslancev prejšnji teden morala že odrediti, ker to zahteva ustava. A parlamentarne preiskave še ni, ker mora parlament potrditi še člane in vrh in je s spremembo zakona o parlamentarni preiskavi ta postopek mogoče še zavleči.
Urška Klakočar Zupančič že odreditve preiskave Goloba ni bila pripravljena uvrstiti na dnevni red parlamenta, čeprav jo pravna ureditev k tem zavezuje. Preiskava je bila odrejena, ker je s podpisi izredno sejo parlamenta izsilila opozicijska SDS. Da preiskava mora biti, je že marca izglasoval državni svet po velikih zapletih in celo večkrat zlomljenem govorniškem pultu, kar je bila posledica ostrega nasprotovanja z leve in iz podjetja GEN-I. Kadri tega državnega podjetja z Golobom v veliki meri vladajo državi. Na odločitev državnega sveta se je več poslancev Svobode odzvalo zelo jezno, z idejami, da bi bilo državni svet treba ukiniti. Kako nenavadno Klakočar Zupančičeva hiti za zaščito premiera Goloba, kaže mnenje zakonodajno pravne službe državnega zbora, ki je predlog zelo kritično ocenila in opozorila tudi, da je morala odločati nerazumno hitro, čeprav je državni zbor že davno zamudil vse roke za odpravo neustavnosti v zakonu, ki so jih v preteklosti vladajoči za izločanje članov komisij že uporabljali za onemogočanje podobnih preiskav.
Preiskavo Golobove preteklosti opozicijska SDS poskuša doseči že več let. Težave so imeli, ker podpisov nikoli ni bila pripravljena prispevati manjša NSi, ki pa je po odločitvi državnega sveta, da bo zahteval preiskavo, preverjanje ravnanja Goloba v celoti podprla.
Parlament bo danes ob zakonu za obrambo Goloba razpravljal še o ureditvi sodnega varstva za razlaščence v bančni sanaciji. Za okoli milijardo evrov delnic in obveznic bank je v času sanacije bank vlada Alenke Bratušek lastnikom zaplenila brez vsake odškodnine in možnosti sodne zaščite. Po sodbi ustavnega sodišča bi zaščito na sodiščih oškodovanim in odškodnine morala zagotoviti že vlada Mira Cerarja. A je tista vlada problem “milijardnega izbrisa” ignorirala. Ker pa bi državo lahko doletele sankcije z evropske ravni, se je odzvala Šarčeva vlada, a na način, ko je bilo jasno, da je namen uzakoniti tako nesmiselne rešitve, da bi zanesljivo padle na ustavnem sodišču. Namen vlade Marjana Šarca ni bil odpraviti kršitev ustave in poravnati krivico izbrisanim, cilj je bil preložiti plačilo odškodnin na prihodnje vlade. Morebitne odškodnine zaradi napačne vladne sanacije bank so naložili banki Slovenije. Odškodninski odgovornosti sta Banka Slovenije in Evropska centralna banka ostro nasprotovali in takoj napovedali spore proti temu pred ustavnim sodiščem in na ravni EU. Posledica teh sporov pa je pričakovana: ustavno sodišče je marca lani zakon v celoti razveljavilo.
O prelaganju odškodnin na Banko Slovenije je ustavno sodišče, ki vztraja, da mora parlament oškodovanim zagotoviti možnost sodnega varstva in poštene odškodnine, zapisalo: “Težko si je zamisliti ustavno skladno zakonsko ureditev, ki bi ekonomsko breme napak pri izbrisu kvalificiranih obveznosti nalagala kateremukoli drugemu subjektu kot pa državi kot varuhu javnega interesa, zaradi katerega je izbris tudi bil opravljen, pri tem mora zakonodajalec paziti tudi na to, da ne bo nobeden od nekdanjih imetnikov zaradi zastaranja izgubil možnosti učinkovitega uveljavljanja te pravice, saj bi bilo to z vidika odgovornosti zakonodajalca za nastali položaj ustavnopravno nesprejemljivo.”
Zdi se, da bomo podobnemu prelaganju na prihodnost priča tudi zdaj.
Komentarji (0)
Disqus Comments (3)