So otroci pri nas vse bolj nepismeni zaradi vse več lakote?
|Last Updated on: 12th oktober 2024, 03:34 pop
Da otroci v osnovnih šolah ne bi ostali brez kosil in malice, ker je inštitut 8. marec predlagal neizvedljive in nepremišljene spremembe zakonov, je odbor za izobraževanje danes potrdil vladni predlog, da bo brezplačna kosila za osnovnošolce in dijake država zagotovila šele po 1. septembra 2027 in ne že v začetku prihodnjega leta. Iz zakona, za katerega je 8. marec zbiral podpise ljudi, pa so črtali še vrsto členov, da bi bilo novosti vsaj leta 2027 mogoče izvesti in da učenci zaradi slabe premišljenosti ne bi ostali brez obrokov.
Za nepremišljene in neizvedljive rešitve, ki bi obveljale že v začetku prihodnjega leta, je po splošni razpravi v prvem branju večina poslancev odločila, da so primerna osnova za resnejše odločanje. A ta resnejša procedura je zdaj, kot se je pokazalo v odboru, predvsem v preložitvi za štiri leta in črtanju večjega dela vsebine.
Glasovanje se je po prvem branju razpletlo tako:
Pred poslanci bo v drugem branju okleščena rešitev, s katerim bodo brezplačna kosila preložila na ramena prihodnje vlade, ki bo nastala po volitvah leta 2026, če ne bo predčasnih volitev.
Iz opozicijske SDS so v odboru opozarjali, da tudi rešitve, ki so premaknjene v daljno prihodnost, ne zagotavljajo brezplačnih kosil za vse otroke in dijake, za povišan cenzus za subvencioniranje šolske prehrane, ki bo uveljavljen hitreje, pa z rebalansom proračuna vladajoči ne načrtujejo denarja, kar kaže, kot je opozoril Tomaž Lisec (SDS) na slabo načrtovanje. Iz vladne strani je Lenart Žavbi (Svoboda) ugovarjal, da bodo denar zagotovili s prerazporeditvami ali pa novim rebalansom.
Levica: Otroci pri nas nepismeni zaradi lakote
Pred odborom je dramatično hipotezo, da so pri nas otroci vse manj pismeni zaradi lakote, predstavila Tatjana Greif (Levica). Institut 8. marec je ustanovil minister iz te stranke Simon Maljevac. Graifova je dejala: “Po mednarodni raziskavi pismenosti za obdobje 2016-2021 je Slovenija padla na lestvici za 23 točk in ta raziskava je tudi pokazala, da je delež otrok, ki pridejo v šolo lačni vsak dan v Sloveniji iz 12 % narastel na 25 %. Tu bi se morali zamisliti. Kajti lakota bistveno vpliva tudi na šolski uspeh, na šolske dosežke otrok.”
Komentarji (0)
Disqus Comments (7)