Ne bomo migrantski žep, je Šarec kot propagando zavrnil opozorila predsednika Pahorja
Last Updated on: 22nd december 2022, 03:29 pop
“Takšno vprašanje je seveda pričakovano od vas, gospod Grims,” je premier Marjan Šarec (LMŠ) nekoliko nenavadno začel odgovarjati na vprašanje poslanca SDS Branka Grimsa o izrinjanju naše države iz schengna, ko je proti nam mejni nadzor že pred časom uvedla Avstrija, zdaj pa nadzor napoveduje še Italija, ker naša vlada ne nadzoruje meje proti Hrvaški.
Pahor: Če ne bomo mi, bodo ukrepali sosedje
Odziv premiera je bil nenavaden, ker morajo poslanci vprašanja napovedati nekaj dni prej in so javno objavljena. Premier, skratka, ni le pričakoval Grimsovega vprašanja. Dobro je vedel, kakšno bo.
Grims, ki je spraševal v imenu največje opozicijske stranke, je opozoril, da je bil vstop v schengen, ki je državljanom omogočil prosto potovanje po Evropi, dosežek prve vlade Janeza Janše (SDS), Šarcu pa očital, da to dediščino dobrega vladanja zdaj zapravlja. Citiral mu je izjavo predsednika republike Boruta Pahorja, ki je opozoril:
»Zato je iz strateškega vidika jasno, da moramo okrepiti preprečevanje nezakonitih migracij na južni meji, sicer bo Slovenija postala migrantski žep, kjer se bodo kopičili migranti in prosilci za azil, ki bodo presegali našo sposobnost, da jim pomagamo. In da je jasno, da moramo se sami opreti na svoje sile, jasno je, da posamezne države po lastni presoji sprejemajo ukrepe za zajezitev nezakonitih migracij. Če jih mi ne bomo sposobni zajeziti na južni meji, bodo ukrepali naši severni in zahodni sosedje na naši meji.«
Grims je povzel, da so ga nekaj let prej, ko je sam na to opozarjal, iz vlade zavračali, da je to netenje strahu in sovražni govor, zdaj pa to govori predsednik republike in Šarca vprašal, kaj bo storil, da bo zajezil izločanje naše države iz območja Evrope, kjer ni mejnega nadzora.
Šarec: Govoriti o žepu je propaganda
Premier je odgovoril, da je dan prej obiskal tri obmejne občine in se prepričal, da policisti izvajajo vse ukrepe, da bi omejili in zmanjšali nedovoljene migracije in opozoril, da je dva dni nazaj migrant poškodoval taksista, a ta migrant ni prišel s Hrvaške. Prišel je iz Italije v Slovenijo. Prej je bil pa že registriran v Nemčiji, pa v Franciji… Šarec je nadaljeval:
“Te naše vrle sosede niso tega zaznale, tako da se včasih zgodi tudi najboljšim”.
O skupnih patruljah na mejah je premier povedal, da jih ima Italija na vseh svojih mejah, ima pa jih tudi Slovenija s Hrvaško in ne gre za kakšno posebnost. Povzel je, da je v prvih šestih mesecih policija obravnavala 5.345 nezakonitih prehodov meje, kar je za 47 odstotkov več kot lani v tem času, ko je bilo 3.633 nezakonitih prehodov. Policija je letos v pol leta prijela 172 tihotapcev ljudi, od tega 154 tujcev in 18 slovenskih državljanov. 142 tihotapcev je končalo v priporu. O dogajanju na meji z Italijo pa je premier povedal, da so nam Italijani letos vrnili manj migrantov, kar po mnenju šefa vlade kaže, da ni več migrantov potovalo tja.
O mešanih patruljah pa je dejal še:
“Kot stalna oblika dela se izvajajo tudi s Hrvaško. In v prvi polovici leta je bilo skupaj na tej meji izvedeno 463 mešanih patrulj, od tega 221 na območju Slovenije, preostalo pa na območju Hrvaške. Izvajaje mešanih patrulj je seveda stalna in uveljavljena oblika dela, ki bistveno pripomore k učinkovitosti dela in tudi na operativnem in taktičnem nivoju omogoča izmenjavo izkušenj in informacij. Mešane patrulje z Avstrijo, Italijo in Madžarsko pod državami schengenskega območja se organizira kot gre za kakšen varnostni pojav večjih čezmejnih razsežnosti.”
Premier je opozoril še, da kljub ograji migranti prihajajo tudi na Madžarsko, da tudi njihova meja kljub ograji ni nepropustna, za zajezitev migracij pa bi morala Evropa po njegovi oceni zagotiviti varovanje meje Hrvaške s Srbijo in Hrvaške z BiH.
“Govoriti o žepu v tem trenutku, absolutno ni na mestu in je to zgolj namenjeno lahko propagandi,” je še dejal Šarec.
Grims: Guncanje afen
Grims pa je opozoril, da pride na Madžarsko manj kot pet odstotkov migrantov, ki vstopijo v Slovenijo, Avstrija je praktično zaprta, nadzor podaljšuje, zanj občasno skrbi tudi z vojsko in nadaljeval:
“In sedaj se zapira še Italija. To je izrivanje Slovenije iz schengenskega območja, pa kakorkoli to imenujete.”
O včerajšnjem Šarčevem obisku krajev na meji s Hrvaško pa je Grims Šarca vprašal, kje je bil pa premier prejšnje mesece in opozoril, da se te dni tudi ni zgodil prvi napad migranta, ko je grmel krik »Alah akbar«. Pred tem je bil, je opozoril Grims, že napad na mladoletno deklico, ugrabljen je bil starejši vinogradnik…
Na posnetku je poslanec Branko Grims, ob njem sta Andrej Šircelj in Janez Janša.
Vladi je Grims očital, da je zaradi nje naša država v očeh migrantov obljubljena dežela, ker smo edini v okolici podpisali marakeško deklaracijo, vlada pa financira nevladne organizacije, ki pomagajo švercati migrante, govorjenje premiera, da skrbi za varnost, pa je Grims označil za “guncanje afen”.
Šarec pa je odgovoril:
“Gospod Grims, ne zameriti, če vas jemljem s kančkom dvoma glede na to, da zanikate tudi podnebne spremembe, pa še kaj. To, kar govorite, seveda ne drži. Ne gre za nikakršno izrivanje Slovenije iz schengena, gre za sodelovanje skupnih patrulj, kar se tiče na meji sem se pogovarjal z ljudmi, z župani in so povedali svoje izkušnje. Župan Črnomlja je želel, da se ograja odstrani, pa tudi župan Kostela, gospod Črnkovič, je izrazil željo, da se ograja odstrani. Tako, da zdaj ne vem… Ja, to je povedal v kamero. Tako da, jih ograja moti tam. Pa sem sam povedal, da za enkrat ograja tam je, je primerno, da je. Potem kar se tiče vašega komentarja o »guncanju afen«, seveda se jaz s tem ne mislim ukvarjati, ker je dosti, da prebereš kakšnega iz vaših medijev, pa je vse jasno. Tako da, prebivalstvo na terenu je nekoliko drugačnega mnenja kot ste vi…”
O citatu predsednika republike Pahorja, ki ga je Grims uporabil, pa je Šarec dejal, da je mnenje predsednika dopustno in če je njegovo mnenje takšno, je pač takšno. Nadaljeval pa je: “Sam pa iz operative vem, kako zadeve potekajo, ne moremo pa razlagati, koliko je policistov in kje stojijo, to je pa jasno, da ne, ker je to razkrivanje policijske taktike. Hvala.”
Grims je po tem zahteval splošno razpravo DZ o odgovorih premiera in pripomnil, da je zanimiv refleks, če predsednik vlade za predsednika države reče, da je njegovo mnenje dopustno in nadaljeval: “Daleč smo prišli v ocenjevanju, pa tudi o tem, kje so meje pravzaprav oblasti. Še enkrat citiram. Če jih mi ne bomo sposobni zajeziti na južni meji, bodo ukrepali naši severni in zahodni sosedje. To so besede predsednika države in o tem sem govoril. Do tega že prihaja. To ni nekaj, kar je možno. Morali bi že zdavnaj ukrepati, da do vsega tega ne bi prišlo. Ves čas ste zatrjevali, da so stvari urejene. Očitno niso. Slovenija postaja žep. Slovenija je že zdaj, kar se tiče azilnega sistema, preobremenjena. To vsi dobro veste.”
O predlogu, ali bo državni zbor o odgovorih Šarca in problemih migracij posebej razpravljal, bo državni zbor glasoval jutri.
Predloge za takšne razprave koalicijska večina skoraj vedno zavrne in zanesljivo ga bo tudi tokrat.
Original content here is published under these license terms: | X | |
License Type: | Commercial | |
License Abstract: | You may read the original content in the context in which it is published (at this web address). You may make other uses of the content only with the written permission of the author on payment of a fee. |
Related Posts
-
Hanžek zaradi Magne izstopa iz gibanja TRS: „To je kot Teš6“
1 komentar | Avg 29, 2017
-
Stevanović učinkovit, polom Lipuščka, Grošelj s pet tisoč evri, Tomićeva brez
1 komentar | Sep 24, 2024
-
Razstrelili Nasrallaha, slavje v Siriji, jok novinarke, kaj bo Iran?
1 komentar | Sep 28, 2024
-
Erjavec: Grošelj bo med kampanjo v službi ali pa ga ne bo tam
Ni komentarjev | Apr 16, 2019
About The Author
Peter
Novinar in urednik od leta 1991. 15 let na Večeru, deset let odgovorni urednik in komentator na Delu, dve leti in pol odgovorni urednik portala Siol.net. Leta 2017 sem ustanovil Spletni časopis, da bi lahko še delal kot novinar. Poklic je v Sloveniji, če ga opravljaš resno, nevaren. Ob menjavah lastnikov medijev in političnih oblasti novinarji pogosto izgubimo možnost pisati in zaposlitev. Doslej se mi je to zgodilo dvakrat. Če imaš svoj medij, te povsem utišati ne morejo.
Komentarji (0)
Disqus Comments (1)