Kaos pri pometanju grehov Bratuškove pri sanaciji bank
|Last Updated on: 3rd oktober 2019, 07:04 pop
Po pravi toči dopolnil, ko je čas za vlaganje že davno iztekel, več odmorih za usklajevanja in zahtevah poslancev z leve in desne, da bi za do milijardo težke odločitve in goro predlaganih dopolnil dobili več časa za premislek, je predsednik odbora za finance Robert Polnar (DeSUS) prekinil razpravo in odločanje o zakonu, ki bi omogočil sodne spore in odškodnine lastnikom za nekdanje lastnike delnic in obveznic bank. Ob lastništvo so bili, ker jim je vlada Alenke Bratušek nekoč s pomočjo Banke Slovenije zaplenila premoženje, češ da pretežno države banke niso vredne prebite pare in so zato ničvredni tudi njihovi papirji.
Podobno že ob O. Š. Alojzija Šušarja
Kdaj bo odbor razpravo nadaljeval, ni jasno. To je že drug podoben razplet v zadnjem tednu ob zakonih, ki so posledica sodb ustavnega sodišča, pri katerih spoštovanju oblast že dramatično zamuja. Na podoben način so razprave in odločanja poslanci v odboru za izobraževanje ta teden preložili že po izjemno kritičnem mnenju pravne službe parlamenta, ki je opozorila na veliko verjetnost neustavnosti vladnega predloga, da bi več denarja za O.Š. Alojzija Šuštarja, kar je zahtevalo ustavno sodišče, zagotovili tako, da bi tej šoli dali krepko manj denarja, kar je kot uresničitev sodbe predlagal minister za izobraževanje iz vrst SD Jernej Pikalo in vlada Marjana Šarca.
Normalni ljudje temu rečejo norčevanje iz sodbe ustavnega sodišča, kar je sramota za vsako resno politiko.
Da bo pred poslanci tudi pri odpravljanju stranpoti sanacije bank še težko delo, je pokazalo kar 26 strani pripomb zakonodajno pravne službe, ki so jih spisali o 34. členih vladnega predloga zakona, kako bi popravili krivico, ko lastniki obveznic in delnic bank niso imeli možnosti sodnega varstva, ko jim je v času vlade Alenke Bratušek Banka Slovenije zaplenila premoženje na način, da še do informacij, ki so nujne za spor na sodišču, niso mogli. Na skoraj vsak člen zakona, s katerim bi odpravili krivico, so imeli pravniki v državnem zboru skoraj eno stran pripomb.
Že več kot dve leti zamude
Zakon, ki bo omogočil sodne spore in odškodnine tistim, ki se jim je zgodila krivica, je vlada aprila predlagala, ker je ustavno sodišče pred tremi leti presodilo, da je bil popoln odvzem premoženja “podrejencem” brez možnosti sodnega varstva kršitev ustave, ki ljudem daje pravico, da se lahko tudi pred dejanji oblasti zaščitijo na sodišču. Sodniki so zahtevali, da mora DZ odpraviti kršitev, ki jo je v času vlade Alenke Bratušek zagrešila koalicija PS, DL, SD in DeSUS. Neustavnost bi državni zbor moral po sodbi odpraviti najpozneje v pol leta. A v času vlade Mira Cerarja koalicija SMC, DeSUS in SD dve leti ni naredila nič. Vlada Marjana Šarca, ki združuje stranke, ki so neustavnost zagrešile in tiste, ki niso pravočasno odpravile kršitve ustave, pa predlaga, da bi podrejenci za napako v zakonu za odškodnine tožili Banko Slovenije, ki je izdajala odločbe o popolnem podržavljenju, česar iz Evrope niso zahtevali. Da bi morala odškodnine plačati kar Banka Slovenije je – kot opozarja tudi pravna služba – sporno, vsaj tako pa, ali je Banka Slovenije pravi naslov za tožbe ali je sploh sposobna odgovarjati na sto tisoč postopkov, ki bi lahko bili sproženi.
Vlada, je opozoril podpredsednik DZ iz SDS Jože Tanko, je predlagala tako kompliciran zakon, da bodo največ zaslužili odvetniki in razni eksperti, odškodnine pa bodo namesto oškodovanih videli šele njihovi otroci ali vnuki.
Kot sem že poročal pravna služba DZ dvomi, da je gospodarski oddelek mariborskega sodišča res dobra izbira, da bi presojal vse te spore, kot to predlaga vlada, ker je vprašljivo, ali je to sposoben izvesti v razumnem roku. To sodišče je zadnje dni veliko v medijih zaradi brutalnega napada na sodnico Danijelo Ružič, ki ga je državni vrh pa je razglasil za napad na sodstvo samo, policija pa je pozneje ovadila partnerja sodnice Andreja Horvata.
Na posnetku je predsednik odbora za finance Robert Polnar (DeSUS), ki je moral prekiniti razpravo in odločanje:

Discover more from Spletni časopis
Subscribe to get the latest posts sent to your email.
Komentarji (0)
Disqus Comments (5)