Download!Download Point responsive WP Theme for FREE!

LEVICA BI HORVÁTHU SPET ODVZELA POSLANSKI MANDAT, A NI USPELO

Last Updated on: 21st maj 2019, 11:31 pop

Levica je ponovno predlagala, da bi mandatno volilna komisija državnemu zboru predlagala odvzem mandat predstavniku madžarske narodne skupnosti Ferencu Horváthu, ker se po izvolitvi ni odpovedal s poslansko funkcijo nezdružljivemu direktorskemu delu. Ob sedež bi lahko bil prihodnji teden. A podoben predlog je koalicijska večina zavrnila že prejšnji mesec in enako je predsednik komisije Ivan Hršak (DeSUS) storil tudi danes, a se je zapletlo.

Pravna služba: To se ne sme

Poslanci so dobili mnenje zakonodajno pravne službe, ki opozarja na pasti, ker komisija nima jasno določene pristojnosti, da bi v takšnem primeru lahko sprožila postopek odvzema mandata poslancu, postopek vodi KPK po drugem zakonu, pogoji za odvzemanje mandata pa po mnenju pravnikov DZ celo sploh niso izpolnjeni. Zaradi tega precej nedvoumnega mnenja pravne službe je predsednik mandatno volilne komisije Ivan Hršak (DeSUS) predlog Levice za širitev dnevnega reda zavrnil in povedal, da tudi glasovanja o tem ne bo. Po protestih Mateja T. Vatovca (Levice) in Maše Kociper (SAB) pa je Hršak prekinil sejo, da bi vodja pravne službe Nataša Voršič Levici prišla podrobneje pojasniti, zakaj bi bilo odločanje o odvzemanju mandata napaka.

Voršičeva je pojasnila, da jih je za mnenje prosil predsednik komisije Hršak in nadaljevala, da ni niti temeljnih pravnih elementov za začetek postopka odvzema mandata in da bi to pomenilo kršitev ustave. Odločitev Hrška, da takšno odločanje zaradi tega ni v pristojnosti komisije in državnega zbora, je v celoti podprla. Vatovec se ni strinjal in je pravni službi očital, da je njihovo mnenje politično, kar je Voršičeva zanikala in vztrajala, da gre za strokovno mnenje o pravni nedopustnosti postopka, ki ga Levica predlaga.

Na koncu je predlog Levice, da bi govorili o odvzemanju mandata predstavniku madžarske manjšinske skupnosti Hršak vendarle dal na glasovanje. Širitev so podprli iz NSi, SAB in Levice. Da bodo proti, so zaradi mnenje pravnikov napovedali iz LMŠ. Za širitev je bilo šest poslancev, proti pa deset.

Greh DZ, ker ni pravnega varstva

Kot sem opozoril že prejšnji mesec državni zbor tudi še ni popravil poslanskega zakona in zagotovil pravnega varstva za poslanca, ki ga doleti odvzem mandata, kar bi moral po sodbi ustavnega sodišča, ko je to soglasno odpravilo odvzem mandat Janezu Janši. Večina mu ga je v prejšnjem mandatu odvzela tudi z računico, da se opozicijski voditelj Janša pred zlorabo oblasti poslancev SMC, DeSUS, SD in Levice ne bo mogel ubraniti, ker zakon ni določal sodišča, na katerega bi se lahko pritožil in rokov za to. A je hitro in učinkovito varstvo pred zlorabo večine opozicijskemu poslancu potem zagotovilo ustavno sodišče.

Aprila so poslanci po burni razpravi odločili, da brez formalnega predloga komisije za preprečevanje korupcije (KPK) ne morejo nič. Medtem je KPK izpeljala postopek in manjšinskega poslanca, ki je medtem z veliko zamudo vendarle odstopil kot direktor podjetja Mint pozvala, da odstopi še kot predsednik Pomurske madžarske narodne skupnosti. Rok, da to izvede, se izteče prihodnji teden. KPK pa nima pristojnosti, da bi poslancu sama odvzela mandat.

Zakon o poslancih določa, da poslancu preneha mandat, če v treh mesecih po potrditvi poslanskega mandata ne preneha opravljati dejavnosti, ki ni združljiva s funkcijo poslanca in to “ko državni zbor ugotovi, da so nastali razlogi iz prejšnjega odstavka”. Prvič pa je pred poslanci primer, ko se izvoljeni poslanec pol leta po prevzemu funkcije ni odpovedal vodenju d.o.o.-ja. Predstavnik madžarske narodne skupnosti Ferenc Horváth je že od leta 2015 direktor družbe Minta d.o.o., direktor te družbe pa je tudi že pol leta, kar je poslanec.

Ferenc Horváth kritikam, da opravlja s poslanskim delom nezdružljivo pridobitno dejavnost, ugovarja s pojasnili, da vodenje družbe Minta, katere ustanoviteljica je krovna organizacija pomurskih Madžarov, ni pridobitna dejavnost. Horváth je tudi predsednik krovne organizacije Madžarov v Sloveniji.

Razlog težav je deloma tudi zakon, ki jasno in posebej določa, da poslanec ne sme biti župan in član nadzornega organa gospodarske družbe, ne pa, da ne sme biti direktor družbe.

Medtem je Horvat 2. aprila kot direktor družbe Mint vendarle odstopil.

Na posnetku je predstavnik madžarske narodnostne skupnosti:

Ferenc Horváth Foto: DZ/Matija Sušnik

---------------------------------------------------------Spletni časopis je vsakomur dostopen zastonj. V nastajanje vsebin in profesionalno korektnost je vloženo veliko truda. Novinarsko delo stane. Podprite Spletni časopis z donacijo:
Nakazilo donacije je mogoče s kodo (slikaj in plačaj), ki olajša vnašanje podatkov pri rabi telefonov:

------------------------------------------------------- Vsebine Spletnega časopisa je v letu 2019 deloma sofinanciralo ministrstvo za kulturo, ki je prispevalo 8396,78 evrov. Sofinanciranje je bilo dodeljeno tudi za leto 2020, a se mu je Spletni časopis odpovedal, ker je novinar in urednik portala Peter Jančič prevzel vodenje Siola in programa ne bi bilo mogoče izvesti.

Komentarji (1)

Disqus Comments (4)

https-spletnicasopis-eu