Download!Download Point responsive WP Theme for FREE!

Odstopila nadzornika RTVS Rakovec in Igličar, se bodo vladajoči pri izbiri novih spet skorumpirali?

Last Updated on: 29th marec 2019, 09:26 dop

Iz nadzornega sveta RTV, ki mu decembra v programskem svetu ni uspelo doseči odstavitve generalnega direktorja Igorja Kadunca, sta odstopila Matjaž Rakovec in Aleksander Igličar, ki sta tam zastopala SD in SMC.
Po zakonu mora državni zbor pri izbiri svojih petih zastopnikov upoštevati “zastopanost političnih strank v državnem zboru.” To zastopanost so lani vladajoči “upoštevali” tako, da so si v nadzorni svet izvolili dva predstavnika SMC in po enega predstavnik Desus, SD. Iz opozicije pa zastopnika NSi. Največja opozicijska stranka, SDS, je ostala brez.

Zakaj je odstopil Igličar?

Razlog za odstopa dveh nadzornikov ni, ker bi vladajoči nenadoma sprevideli, da so ravnali napak in bi želeli popraviti svojo zlorabo oblasti. Matjaž Rakovec je iz nadzornega sveta, ki ga vodi zastopnik SMC Andrej Grah Whatmough, odstopil, ker je bil kot kandidat SD v drugem krogu izvoljen za župana Kranja. Za SD je bilo to, da so dobili župana Kranja, velik dosežek. A ker je županom prepovedano nadzorovati javno RTV, je moral Rakovec odstopiti kot nadzornik. Podobno kot je moral v preteklosti odstopiti iz nadzornega sveta donedavni minister brez listnice Marko Bandelli, ko je bil izvoljen za župana občine Komen. Bandelli je bil celo šef nadzornikov RTVS. Manj je jasno, zakaj je odstopil Aleksander Igličar. Državni zbor njegove odstopne izjave ni objavil. Zaradi varovanja osebnih podatkov je dostopna le poslancem. Tudi imena obeh, ki sta odstopila, sta bila najprej skrita. A so ju, ko sem prosil za informacijo, razkrili. Zahteval sem tudi odstopno izjavo Igličarja, menim namreč, da ima javnost pravico vedeti, saj gre za opravljanje javne funkcije. Odgovor še čakam.

Kako je SDS ostala brez zastopnika

SMC si je med petimi predstavniki državnega zbora leta 2017 zagotovila dva predstavnika, po enega so dobili SDS, SD in DeSUS. A celo pri tem ni ostalo. Ker je Damjan Damjanovič, ki je bil izvoljen na predlog SDS, hitro odstopil, ker je prevzel delo, ki ni združljivo z nadzorovanjem javne RTV, je marca lani za novega nadzornika večina izvolila predstavnika NSI Janeza Čadeža. Čadežu je koalicija v komisiji naklonila več glasov kot kandidatki SDS Luciji Ušaj Šinkovec. Zastopnika v nadzornem svetu RTV je v času pred državnimi in lokalnimi volitvami dobila majhna stranka z vsega šestimi poslanci, ne pa največja opozicijska stranka, ki jih je imela 19. Po dveh odstopih bo dilema zdaj spet odprta. A zaradi volitev, ki so bile junija, bo še bolj zapletena. V nadzornem svetu RTV imajo zdaj po enega zastopnika DeSUS, ki ima pet poslancev, SMC, ki jih ima devet in NSi, ki ima sedem poslancev. Brez zastopnika v nadzornem svetu RTV pa je SDS, ki jih ima 25, LMŠ, ki jih ima 13, SD, ki jih ima 11… Če bi v državnem zboru ravnali logično, bi morali sedeži obeh odstopljenih pripasti SDS in LMŠ. A v državnem zboru so vladajoči pravila poštenega ravnanja v prejšnjem mandatu že kršili in čisto mogoče je, da bodo enako storili tudi tokrat in bodo največjo opozicijsko stranko spet izločili, da bi sami dobili več moči in vpliva v največjem mediju. Takšno ravnanje je zelo blizu korupciji: zlorabi oblasti za lastne koristi in kršitvi zakona o RTV, ki precej nedvoumno določa:

“Državni zbor imenuje pet članov, pri čemer mora upoštevati zastopanost političnih strank v državnem zboru.”

Z odstopoma Matjaža Rakovca in Aleksandra Igličarja se bo državni zbor seznanil na seji konec meseca in po tem se bo začela procedura izbiranja dveh novih nadzornikov.

---------------------------------------------------------Spletni časopis je vsakomur dostopen zastonj. V nastajanje vsebin in profesionalno korektnost je vloženo veliko truda. Novinarsko delo stane. Podprite Spletni časopis z donacijo:
Nakazilo donacije je mogoče s kodo (slikaj in plačaj), ki olajša vnašanje podatkov pri rabi telefonov:

------------------------------------------------------- Vsebine Spletnega časopisa je v letu 2019 deloma sofinanciralo ministrstvo za kulturo, ki je prispevalo 8396,78 evrov. Sofinanciranje je bilo dodeljeno tudi za leto 2020, a se mu je Spletni časopis odpovedal, ker je novinar in urednik portala Peter Jančič prevzel vodenje Siola in programa ne bi bilo mogoče izvesti.

Discover more from Spletni časopis

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Komentarji (0)

Disqus Comments (1)

https-spletnicasopis-eu