Download!Download Point responsive WP Theme for FREE!

Zadnjih vprašanj Cerarju ne bo iz SDS in SD

Last Updated on: 20th marec 2018, 09:08 dop

Premier Miro Cerar (SMC) bo danes še odgovarjal na poslanska vprašanja. Milan Brglez (SMC) je v petek na kolegiju napovedal, da bo vlada uradno padla v torek, ko se bodo poslanci seznanili z odstopom Cerarja. Zaradi pomena poslanskih vprašanj je Brglez zavrnil možnost, da bi o odstopu Cerarja parlament obvestil že na izredni seji v petek prejšnji teden ali pa v ponedeljek na začetku redne marčevske seje državnega zbora.

Zadnja vprašanja iz Desus, NSi in Levice

Predsednik SDS Janez Janša Foto: DZ

Zadnjih vprašanj šefu vlade, ki odstopa, ne bo iz SDS Janeza Janše ali SD Dejana Židana, ki jima raziskave javnega mnenja zadnje čase med parlamentarnimi strankami kažejo najbolje. Opozicijske SDS pa ima za SMC tudi največ poslancev. Po vrstnem redu ti stranki nista na vrsti.

Bolj z leve bosta premieru opoldne vprašanji postavljala Franc Jurša (Desus) in Luka Mesec (Levica), bolj z desne Jernej Vrtovec (NSi). Priložnost pa bo dobil še nepovezani Bojan Dobovšek, ki je poslansko kariero začel v vrstah SMC. Vrtovec, Jurša in Dobovšek so napovedali vprašanja o odstopu šefa vlade in s tem celotne vlade. Mesec pa o načrtih vlade, da bi po dogovorih v Natu opremila vojsko z osemkolesniki, kar je za Levico – ki je za izstop iz Nata – zapravljanje. Vrtovec je vprašanje napovedal na kratko: kakšne so glavne težave pred državo in zakaj jih Cerarjeva vlada ni rešila.

Daljšo in precej bolj kritično vprašanje do premiera je napovedal koalicijski partner Jurša:

“Vlada je v času opravljanja tekočih poslov pri svojih odločitvah omejena, ne more več spreminjati zakonov, imenovati in razreševati funkcionarjev ter državnemu proračunu nalagati novih finančnih bremen. S svojim odstopom ste praznih rok pustili najranljivejše ljudi v državi, mnogi od njih so zaposleni tudi v javnem sektorju; in vsi ti so z varčevanjem in s svojim odrekanjem pomagali, da se je država izvila iz gospodarske krize. Slovenija danes beleži rekordno gospodarsko rast, njeni prebivalci pa tega še vedno ne občutijo. S preglasovanjem na Vladi ste zvišali plače zdravnikom in direktorjem, vse ostale probleme pa ste prepustili naslednji Vladi. Spoštovani Miro Cerar, sprašujem Vas, kako boste v teh razmerah zagotovili socialni mir v državi?”

Dobovšek o maketni korupciji

Bojan Dobovšek Foto: Državni zbor/Barbara Žejavac

Bojan Dobovšek pa je napovedal vprašanje Cerarju “v luči vašega odstopa, ki je posledica nesposobnosti vaše ekipe, da se sooči s ključnimi problemi naše države in ki države ni bila sposobna pripraviti na izzive, ki nas čakajo v manj ugodnih letih”.

Vsebina Dobovškovega vprašanja je takšna:

“Kaj ste v tem mandatu naredili za omejitev korupcije v najširšem smislu, ki je tudi po podatkih mednarodnih institucij eden ključnih problemov naše države. Sprašujem vas, kaj natančno ste naredili pri odpravljanju korupcije pri upravljanju državnih podjetij, kaj na področju zdravstva, kaj na področju javnih naročil, razdeljevanju sredstev v kulturi, kaj pri velikih infrastrukturnih projektih, kaj pri naročanju različnih PR-ovskih storitev vladnih institucij, ministrstev?

Poleg tega mi pojasnite, zakaj sploh postavitev makete drugega tira in kako so se izvedli postopki naročanja, izbire, postavitve in umaknitve? Propagandna akcija postavitve makete drugega tira nazorno razkrije vzorec delovanja vladne ekipe na velikih projektih, kjer se skozi korupcijska ravnanja izgubljajo denarna sredstva, ki bi jih lahko namenili za zdravstvo, šolstvo, pokojnine in investicije.”

Mesec bi še en referendum
Luka Mesec In Miha Kordiš Foto: DZ

Predvsem načrtovane investicije v modernizacijo vojske pa zanimajo koordinatorja levice Luko Meseca, ki je napovedal takšno vprašanje:

“V Levici nasprotujemo načrtu vlade, da za oblikovanje dveh srednjih bataljonskih bojnih skupin, ki sta prioritetna cilja Nata za Slovenijo, porabi kar 1,2 milijarde EUR. Zato smo 28. februarja vložili predlog za razpis posvetovalnega referenduma, na katerem bi se lahko državljani izrekli proti. Ta draga investicija bi namreč koristila predvsem zvezi Nato (ker bo povečala uporabnost SV za operacije v tujini) in tuji vojaški industriji (praktično vsa oborožitev in oprema bosta uvoženi). Prepričani smo, da je sodelovanje SV v vedno bolj destruktivnih operacijah Nata in njegovih članic (prim. napada ZDA in VB na Irak in Libijo, operacije Turčije proti sirskim Kurdom, krepitev jedrskega arzenala in protiraketnega ščita ZDA ipd.) moralno nesprejemljivo (pa tudi v nasprotju z ustavno normo, da naj bi slovenska zunanja politika izhajala iz kulture miru in nenasilja, hkrati pa bi 1,2 milijarde EUR krvavo potrebovali na drugih področjih, zlasti za financiranje znanosti in razvoja. Na področju znanosti in razvoja Slovenija močno zaostaja tako za povprečjem EU-ja kot za primerljivimi državami, kar že zavira razvoj in blaginjo naše družbe. Da so razmere alarmantne, potrjuje prvi protestni shod znanstvenikov v slovenski zgodovini 19. aprila lani. Zato bom predsednika vlade vprašal, zakaj je vlada nekritično pristala na zahteve Nata in domače vojaške birokracije, ki ne izhajajo iz realne vojaške ogroženosti Slovenije in ki bistveno presegajo finančne zmožnosti države ter kadrovske zmožnosti SV. Vprašal ga bom tudi, ali bo podprl predlog za izvedbo posvetovalnega referenduma, ki ne zadeva le porabe 1,2 milijarde EUR, ampak tudi vprašanje, ali se bo SV nepovratno preoblikovala v ekspedicijsko vojsko in pomožno policijo ali pa se bo vendarle vrnila k svoji ustavni nalogi – pripravam na vojaško obrambo državo.”

---------------------------------------------------------Spletni časopis je vsakomur dostopen zastonj. V nastajanje vsebin in profesionalno korektnost je vloženo veliko truda. Novinarsko delo stane. Podprite Spletni časopis z donacijo:
Nakazilo donacije je mogoče s kodo (slikaj in plačaj), ki olajša vnašanje podatkov pri rabi telefonov:

------------------------------------------------------- Vsebine Spletnega časopisa je v letu 2019 deloma sofinanciralo ministrstvo za kulturo, ki je prispevalo 8396,78 evrov. Sofinanciranje je bilo dodeljeno tudi za leto 2020, a se mu je Spletni časopis odpovedal, ker je novinar in urednik portala Peter Jančič prevzel vodenje Siola in programa ne bi bilo mogoče izvesti.

Komentarji (3)

Disqus Comments (3)

https-spletnicasopis-eu