Download!Download Point responsive WP Theme for FREE!

Premier Cerar, kako boste ustavili stavke?

Last Updated on: 21st januar 2018, 11:22 pop

Prvič letos premier Miro Cerar (SMC) danes odgovarja na vprašanja poslancev. Ker je za sredo napovedana stavka, zaradi katere je odpovedano redno zasedanje državnega zbora in vse druge dejavnosti v parlamentu, bodo posebej zanimiva vprašanja o tem. Kar polovica od štirih poslanskih vprašanj se jih bo obesila ne to.

O stavki Han in Bratušek

Vodja poslanske skupine SD Matjaž Han Foto: DZ/Borut Peršolja

Iz vladnih vrst je vprašanje o stavki napovedal vodja poslanske skupine najmanjše od treh koalicijskih strank Matjaž Han. V državnem zboru ima po odhodu Janka Vebra SD le pet poslancev in so skupaj s NSi in Levico  bolj palček. A po raziskavah javnega mnenja je SD  daleč pred premierovo SMC, ki združuje b35 poslancev  in Desus Karla Erjavca, ki jih ima 11. SD je po raziskavah javnega mnenja trenutno ena najmočnejših strank. Han namerava vprašati:

“Glede na bližajoče se državnozborske volitve, zahteve sindikatov ter burne razprave o višini minimalne plače na vas naslavljam vprašanje: kaj namerava vlada še narediti do konca tega mandata, da se izboljšajo neto plače vseh zaposlenih v Republiki Sloveniji, tako tistih, ki so zaposleni v javnem, kot tistih, ki so zaposleni v zasebnem sektorju?”

Podobno vprašanje je napovedala tudi nekdanja premierka Alenka Bratušek, ki pa ji raziskave javnega mnenja trenutno bolj slabo kažejo, v parlamentu pa več nima poslanske skupine, ker ji je razpadla.

Raziskave javnega mnenja ji kažejo tako slabo, da lahko izgine iz državne politike, če ji v prihodnjih mesecih ne uspe resen preobrat.

Bratuškova je napovedala takšno vprašanje: “Ko sem vodila vlado, so tudi uslužbenci v javnem sektorju prispevali k temu, da se je država uspela izviti iz krize. Razumeli so, da morajo stisniti zobe, da moramo držati skupaj, če želimo, da bi nam v bodoče spet šlo dobro. Tudi zaradi odrekanja zaposlenih v javnem sektorju – in to večletnega odrekanja – je država dosegla takšno gospodarsko rast, kot jo je. Zaposleni v javnem sektorju in njihovi sindikalni predstavniki so seveda upravičeno pričakovali, da bo njihov prispevek nekoč poplačan. Kar je prav, tak je bil tudi uradno sklenjen dogovor. Čeprav je bila rast tako silovita in so se nekateri varčevalni ukrepi postopoma sproščali, vlada ni dovolj prisluhnila nezadovoljstvu zaposlenih v javnem sektorju. Prisluhnila je samo nekaterim, močnejšim sindikatom, kar je nezadovoljstvo preostalih še povečalo. In ko so sindikati pričeli z opozorili, da bodo za vse sindikate javnega sektorja zahtevali enako obravnavo, bi lahko začeli s pogajanji. Pa niste. Slovenija je pred največjo stavko javnega sektorja v zgodovini naše države. Kaj boste naredili, da preprečite kaos v državi, ki se ga pričakuje? Kdo bi po vaše moral prevzeti odgovornost za to, da je v Sloveniji napovedana največja stavka javnega sektorja, ki se bo negativno odrazila tudi na proračunu Republike Slovenije?”

Opozicija o Madžarski in korupciji v zdravstvu 
Poslanka SDS Jelka Godec Foto: DZ/Borut Peršolja

Matej T. Vatovec iz Levice, ki ima kot SD le pet poslancev, po javnem mnenju pa za SD krepko zaostajajo,  bo šefa vlade spraševal o zahtevah  Madžarske v zameno za kapitalsko udeležbo pri projektu 2. tira.

Jelka Godec iz opozicijske SDS, ki združuje 19 poslancev, in je po raziskavah javnega mnenja podobno kot SD trenutno daleč pred SMC, pa namerava šefa spraševati o ukrepih vlade na področju koruptivnih dejanj v zdravstvu, vplivu tega na skrajševanje čakalnih dob na vseh ravneh zdravstva in na kakovost zdravstvene oskrbe v Sloveniji.

 

 

 

 

---------------------------------------------------------Spletni časopis je vsakomur dostopen zastonj. V nastajanje vsebin in profesionalno korektnost je vloženo veliko truda. Novinarsko delo stane. Podprite Spletni časopis z donacijo:
Nakazilo donacije je mogoče s kodo (slikaj in plačaj), ki olajša vnašanje podatkov pri rabi telefonov:

------------------------------------------------------- Vsebine Spletnega časopisa je v letu 2019 deloma sofinanciralo ministrstvo za kulturo, ki je prispevalo 8396,78 evrov. Sofinanciranje je bilo dodeljeno tudi za leto 2020, a se mu je Spletni časopis odpovedal, ker je novinar in urednik portala Peter Jančič prevzel vodenje Siola in programa ne bi bilo mogoče izvesti.

Discover more from Spletni časopis

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Komentarji (2)

Disqus Comments (2)

https-spletnicasopis-eu