Horvat: Jeruzalem je za zdaj prestolnica Izraela le za Trumpa.
|Last Updated on: 8th december 2017, 03:55 pop
Odzivi na odločitev ameriškega predsednika, ki je napovedal selitev ambasade v Izraelu v Jeruzalem, ki ga je priznal za prestolnico te države, so zelo različni. Navdušeni so, seveda, v Izraelu. Odločitev so tam ocenili za zgodovinsko, premier Benjamin Netanyahu pa je povedal, da bo izraelska država zanjo tudi večno hvaležna ZDA. Obratne so reakcije med Palestinci in v sosednjih arabskih državah, ki že od nastanka države Izrael to redno vojaško napadajo v različno širokih zavezništvih, da bi Izrael dokončno izbrisale iz zemeljske oble, a so spopade še vsakič izgubile in s tem praviloma tudi ozemlje. Izrael pa se je okrepil. Med Palestinci je slišati pozive k vstajam, včeraj so bili na Zahodnem bregu protesti in demonstracije.
Jeruzalem ima poseben status že od leta 1947
Da bi javnost bolje razumela širšo sliko in bi lahko ocenila dogajanje in možne posledice tudi v Sloveniji, položaj v pogovoru za Spletni časopis ocenjuje poslanec NSi Jožef Horvat. Horvat vodi pomemben odbor za zunanjo politiko parlamenta, velja pa za zmernega poslanca z desne.
Kako ocenjujete odločitev ameriškega predsednika Donalda Trumpa, da Jeruzalem prizna kot prestolnico Izraela in namerava tja seliti ameriško ambasado?
„Predsednik Trump se je pri odločitvi skliceval na star zakon, ki je bil v ZDA sprejet že daleč nazaj, že leta 1995. Potezo ocenjujem kot povzročanje nepotrebnega vznemirjenja in to v že tako zelo problematični situaciji v celotni regiji. Če pogledamo z vidika mednarodnega prava, pa je treba opozoriti, da so Združeni narodi že leta 1947 naredili poseben načrt za Jeruzalem, mu dali poseben mednarodni status. Ta odločitev predsednika Trumpa pomeni kršitev mednarodnega prava in kršitev številnih resolucij ZN.“
Kaj pravite na pojasnilo ameriškega predsednika, da je s tem le bolj ali manj priznal realno stanje na terenu, ki pač je takšno. Najbrž ste bili tam…
„Ne še. Pogovarjamo se še vedno, kdaj bo odbor za zunanjo politiko vrnil obisk Knesetu. A se to še ni zgodilo, ni nam še uspelo uskladiti datuma obiska. Predstavniki njihovega odbora za zunanjo politiko in obrambo so bili pri nas oktobra lani. V zadnjem letu nam ne uspe najti datuma, ki bi obema stranema odgovarjal, da bi še slovenski poslanci obiskali Izrael in lahko sami preverili položaj in stališča. Skoraj že dvomim, da nam bo v tem mandatu uspelo, da bi prišlo do tega obiska. To mi je žal. Živijo pa v vzhodnem Jeruzalemu Palestinci, ki imajo poseben status, status ‘stalnih prebivalcev’ Izraela. Res pa je, da se demografska slika Jeruzalema po pripojitvi Vzhodnega Jeruzalema, ki je mednarodna skupnost ne priznava in jo resolucija Varnostnega sveta ZN označuje kot ‘nično in neveljavno’, hitro spreminja na račun judovskih naseljencev. Ta ocena, da je takšno pač realno stanje in je Jeruzalem de facto že prestolnica Izraela, je le Trumpova. Temu nasprotujejo države v regiji, najmočnejše države članice EU, generalni sekretar OZN Gutteres, vodja gibanja Hamas pa je Palestince že pozval k novi vstaji palestinskega ljudstva.“
Ta točka je prekinjena od julija 2015
Pričakujete da bo posledica še večji pritisk stranke Levica, da bi Slovenija priznala državo Palestino, kar poskušajo doseči že dve leti?
„To lahko pričakujemo. Logično. Pa saj to sprožajo na skoraj vsakem kolegiju predsednika državnega zbora Milana Brgleza že dve leti. Vprašanje priznanja Palestine je obtičalo na seji vlade 2. julija 2015 in točka dnevnega reda, ko so govorili o tem, je bila prekinjena in se do danes še ni nadaljevala.“
Se lahko to spremeni?
„Mislim, da v vladi ne. Minister za zunanje zadeve Karl Erjavec je na odboru za zunanjo politiko že večkrat pojasnjeval, da bi Slovenija Palestino priznala, če bi se v EU našla še katera država, ki tako razmišlja. V državnem zboru pa se bodo pritiski za priznanje Palestine, predvsem s strani leve politične opcije, gotovo stopnjevali. Smo pred volitvami, ko je državotvornost na področju zunanje politike zaradi nepremišljenih in populističnih potez lahko hitro na kocki. Se pa gotovo ne bo nič zgodilo na področju priznanja Palestine na iniciativo predsednika odbora za zunanjo politiko. Tega ne bo.“
Komentarji (6)
Disqus Comments (6)