Download!Download Point responsive WP Theme for FREE!

Predsednik: Plača šest tisoč, proračun 2,3 milijona in nov audi A8

Last Updated on: 26th september 2017, 12:51 dop

Vsaj šest kandidatov bo Borutu Pahorju poskušalo odvzeti sedež predsednika republike. Pahorjevo kandidaturo za drugi mandat je v petek potrdila državna volilna komisija. Zbral je več kot pet tisoč podpisov. Že prej so uradni kandidati postali Ljudmila Novak (NSi), župan Kamnika Marjan Šarec in Maja Makovec Brenčič (SMC). V torek bo kandidaturo vložila kandidatka največje opozicijske stranke Romana Tomc (SDS). V ponedeljek jo namerava Angelca Likovič. Da je zbral dovolj podpisov, trdi tudi župan Kopra Boris Popovič.

Kakšna je plača, koliko je denarja?

Plače je predsednik republike Pahor ta mesec dobil za odtenek manj kot šest tisoč evrov bruto. Predsednik sodi v enak razred kot premier Miro Cerar, ki je dobil 5.938 evrov bruto ali predsednik državnega zbora Milan Brglez s 5864 bruto. Kakšne pristojnosti ima predsednik s to plačo prikazuje preglednica.

Brglez dobiva za odtenek nižjo plačo kot Pahor ali Cerar, ker je mlajši. Tudi na plače najvišjih funkcionarjev vpliva dodatek na delovno dobo. A plača seveda ni najpomembnejša stvar za predsednika republike. Predvsem ima simbolno najvišji položaj in tudi zajeten proračun za prihodnje leto: 2,3 milijona evrov. Za primerjavo:  proračun 40 članskega državnega sveta znaša 1,9 milijona, proračun državnega zbora pa 25 milijonov evrov. Večino denarja, okoli 1.5 milijona na leto, ali 65 odstotkov vsega, je Pahor leta 2015 porabil za plačila sedmim funkcionarjem in 32 uslužbencev, ki jih predsednik zaposluje. Leta 2015 je računsko sodišče zadnjič opravilo pregled predsednikovega poslovanja. Skupaj je imel, če seštejemo, takrat 39 zaposlenih. Števila in vsote iz leta v leta nihajo, različni predsedniki pa so različno zapravljivi.

Precej zapravljivi Türk

Danilo Türk je imel leta 2009, ko je njegovo poslovanje pregledalo računsko sodišče, 45 zaposlenih. Leta 2009 je Türk porabil 3.1 milijona evrov, od tega 1,8 milijona evrov za plače. Türk je veliko potoval po svetu. Računsko sodišče je ugotovilo, da je urad predsednika v letu 2008 in prvi polovici leta 2009 29-krat najel letala v skupnem znesku 836.297 evrov. V letu 2008 je 24-krat najel letalo za 676.647 evrov in do 20. 5. 2009 še petkrat za 159.650 evrov. Javno je najbolj odmevalo, ko je za obisk BIH najem letala stal 89.100 evrov.

Računsko sodišče je spisek naročil avionov za Türka povzelo tako:

Najem letala v letu 2008 za uradne obiske: Madrid, Rim (dvakrat), Budimpešta, London, Lima−Brasilia in Brasilia−Sao Paolo, Dunaj, Bratislava, Strasbourg, Ohrid, Tel Aviv, Sharm El Sheikh, Stuttgart, Ženeva, Cannes, Bruselj, Podgorica, Ženeva (dvakrat), Bologna, München (za New York), Sarajevo−Mostar−Banja Luka, Frankfurt (za Kitajsko), Peking−Chengdu−Hong Kong, Varšava, Oxford, in v letu 2009 za uradne obiske: Praga, Tel Aviv, Skopje−Tirana, Istanbul, Aman, Sofija−Ankara−Istanbul, Podgorica, Beograd, Budimpešta, Strasbourg, Pariz− Strasbourg, Ženeva, Sopot (Gdansk), Busan, Azerbajdžan in Kazahstan, Rim, Monte Carlo.

Za Falcon Pahor le drobiž 

[wp_ad_camp_4]

V rezultatih revizorskega pregleda poslovanja Boruta Pahorja se velikanski stroški najema letal za predsedniške prevoze po svetu ne pojavijo. Zapisano je le, da je predsednik republike med (so)uporabniki Falcona, kar ga je leta 2015 stalo 4.440 evrov.

Je pa Pahorjev urad leta 2015 porabil 169.127 evrov za reprezentanco. Strukturno tako:

Nov Audi A8 za 120.000

[wp_ad_camp_3]

Predsednik republike se vozi v spodobnem avtomobilu. Leta 2015 so od Autocommerca kupili Mercedesov kombi V 250 BlueTEC Avantgarde56, ki je stal 49.950 evrov. Pri nakupu so dobili popust, avtomobil je sicer še krepko dražji, a kršili so pravila, ker so razpis sestavili tako, da se je lahko prijavilo le to podjetje in le s tem avtomobilom, so ugotovili revizorji. Letos je bil nadomeščen tudi predsedniški Audi A8 še iz časov Janeza Drnovška, ki je nov stal 134.697 evrov. Predsednik Pahor je dobil novega Audija A8, katerega vrednost je bila z okoli 120.000 evri za odtenek nižja od nakupne vrednosti prejšnjega Drnovškovega admiralskega audija.

Kaj pripada bivšemu predsedniku

V okviru predsedniškega proračuna je za prihodnje leto načrtovanih tudi 22.500 evrov za doplačila k pokojnini za bivšega predsednika republike Milana Kučana. Stroški za bivše so dramatično nižji kot so bili v preteklosti, ker je bivšim predsednikom parlament v času druge vlade Janeza Janše ukinil, da bi po koncu mandata še imeli pisarno, uslužbence, služben avto, dosmrtno zagotovljenih 80 odstotkov predsedniške plače. Kot izjema je doplačilo k pokojnini ohranil le Milan Kučan. Doplačilo mu zagotavlja 80 odstotkov predsedniške plače. To posebnost je za Kučana nekoliko presenetljivo z dopolnilom dosegla takrat opozicijska Pozitivna Slovenija Zorana Jankovića. PS je bila takrat prva stranka v zgodovini države, ki je bila opozicijska, čeprav je imela največ poslancev.

V primerjavi s pravicami drugih funkcionarjev povsem nesorazmerni privilegiji so bili uzakonjeni po volitvah leta 2002, ko je bil za predsednika izvoljen Janez Drnovšek, bivši predsednik pa je že bil Kučan. LDS je takrat imela 34 poslancev. Le enega manj kot danes SMC.

Od reforme desetletje pozneje predsednik republike, ki mu je prenehala funkcija in se ne more vrniti na prejšnje delo, najti zaposlitve ali se upokojiti, lahko dobi nadomestilo plače v višini 80 odstotkov predsedniške plače za največ leto dni.

Ta pravica se lahko podaljša še za leto, če v tem času izpolni pogoje za upokojitev.

 

---------------------------------------------------------Spletni časopis je vsakomur dostopen zastonj. V nastajanje vsebin in profesionalno korektnost je vloženo veliko truda. Novinarsko delo stane. Podprite Spletni časopis z donacijo:
Nakazilo donacije je mogoče s kodo (slikaj in plačaj), ki olajša vnašanje podatkov pri rabi telefonov:

------------------------------------------------------- Vsebine Spletnega časopisa je v letu 2019 deloma sofinanciralo ministrstvo za kulturo, ki je prispevalo 8396,78 evrov. Sofinanciranje je bilo dodeljeno tudi za leto 2020, a se mu je Spletni časopis odpovedal, ker je novinar in urednik portala Peter Jančič prevzel vodenje Siola in programa ne bi bilo mogoče izvesti.

Discover more from Spletni časopis

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Komentarji (2)

Disqus Comments (2)

https-spletnicasopis-eu