Spremembe: Dušan Semolič ne bo več svetnik
|Last Updated on: 23rd september 2017, 08:41 dop
„Ne. Ne bom več kandidiral!“
Tako mi je predsednik zveze svobodnih sindikatov Dušan Semolič pred parlamentom odgovoril na vprašanje, ali se bo znova potegoval za državnega svetnika na volitvah, ki bodo čez dva meseca. Če bi ponovno kandidiral, bi bil skoraj gotovo izvoljen. Bil je že štirikrat zapored. Državni svetnik je že dve desetletji.
Goljufanje za oblast ob Kanglerju
Državnih svetnikov ne volimo volivci. A posredne volitve svetnikov, ki bodo novembra, bodo vendarle pomembne. Kako napeto lahko postane, kaže nenavadno dogajanje, ko so pred petimi leti na volilne organe, ki so izvajali odločanje elektorjev v Mariboru, letele celo granitne kocke. Odziv javnost na napad na volilne organe, kar je za demokratične države kršitev najbolj svetih temeljev ureditve, je bil precej medel. „Vstajniki“, ki so imeli podporo levice, so takrat poskušali onemogočiti izvolitev Franca Kanglerja. Leva večina v državnem svetu je po volitvah, na katerih je bil kljub nasilju Kangler izvoljen za državnega svetnika, zavrnila, da bi mu potrdila mandat. To so razglasili za etično odločitev. Pritrjeval jim je lep del medijev in novinarjev. A „etiko“ je ustavno sodišče soglasno odpravilo kot očitno kršitev ustavne ureditve in Kanglerju dodelilo sedež.
Svetniki so mu ga večinsko (znova le levi del) pozneje spet odvzeli zaradi pravnomočne obsodbe na več kot pol leta zapora, ker so v občini dodelili službeno stanovanje vedeževalki Karin Ježovita. Sodba je bila, ko Kangler več ni bil svetnik, razveljavljena na vrhovnem sodišču, mandat pa Kanglerju ni bil vrnjen. Podobne težave, a v precej manjšem obsegu, je že pred tem imel župan Kopra Boris Popovič.
Starost kot razlog menjav
[wp_ad_camp_4]
Leta 1947 rojeni Semolič je letos avgusta dopolnil 70 let. Podobno kot Semolič se bo najbrž letos “upokojilo” še kar nekaj svetnikov, ki niso več najmlajši. Le dva meseca mlajši od Semoliča je denimo sindikalist Drago Ščernjavič, za katerega se tudi govori, da bi se lahko umaknil.
Čas za vložitev kandidatur za državne svetnike, ko bo jasno, kdo vse kandidira in kdo ne, se bo iztekel čez dober mesec: 23. oktobra. Mesec dni pozneje, 23. novembra, bodo volitve, na katerih ima del svetnikov zaradi načina volitev zagotovljen skoraj stalen sedež. Neke vrste sinekuro. Dobro plačano službo, v kateri ni treba veliko delati. Svetniki za delo prejemajo sejnine. So si pa določili še petsto evrov posebnega dodatka za “delo z volilno bazo”. Ta dodatek jim zagotavlja dobre dodatne mesečne prihodke ob plačah, ki jih dobivajo drugje. Edini, ki je zavrnil dodatek za delo s svojo volilno bazo, torej s sindikatom, ki ga vodi, je bil prav Dušan Semolič. Dodatek je precej smešen. Župan Popovič, ki redko prihaja v državni svet, ga denimo dobiva za delo s svojimi volivci v Kopru, s katerimi kot župan tako ali tako mora delati. Povrhu si, ker ima v občini oblast, elektorje, torej volilno bazo, pretežno celo sam določi.
Bo Bervar prvi, ki ne bo izpadel?
[wp_ad_camp_3]
Semolič je bil v času pred osamosvojitvijo na prvih volitvah izvoljen za delegata stranke socialistov (prej socialistična zveza delovnega ljudstva) v trodomni skupščini. Že od leta 1991 vodi Zvezo svobodnih sindikatov. Za državnega svetnika je bil doslej izvoljen štirikrat zapored, državni svetnik je že dve desetletji. Pred petimi leti mu je sto elektorjev namenilo 59 glasov, na drugem mestu je bila Branimir Štrukelj s 58 glasovi. Z glasom manj sta bila kot predstavnika sindikatov, ki imajo štiri sedeže od skupaj 40, izvoljena še Drago Ščernjavič in Oskar Komac. Pred desetimi leti je največ glasov zbral Štrukelj (57), sledili so Semolič (54), Lidija Jerkič (51) in Ščernjavič (49). Pred 15 leti je Semolič zbral 60 glasov, boljši od njega je bil le Dora Hvalica (67 glasov). Leta 1997 sta z Vekoslavo Krašovec zbrala največ glasov in to povsem enako število: 107 glasov.
Če je bil šef največjega sindikata v državi Semolič še vsakič izvljen, pa še nikoli ni bil ponovno izvoljen dotedanji predsednik državnega sveta – in to niti za člana državnega sveta. Na preizkusu bo letos Mitja Bervar. Kot predstavnik področja kulture je bil pred petimi leti Bervar za svetnika izvoljen s 14 glasovi, na drugem mestu je z enajstimi izpadel Anton Peršak, ki pa je bil pozneje izvoljen za ministra kulturo za Desus.
Bervar je med mandatom vstopil v vladno SMC in s tem zagotovil, da ta stranka vodi vlado, državni zbor in državni svet.
(Vir naslovne fotografije je spletna stran ZSSS)
Komentarji (2)
Disqus Comments (2)