Karikatura Kočevarja razkurila Fajonovo in Pirc Musarjevo
|Last Updated on: 12th oktober 2024, 03:52 pop
Na spletnih omrežjih je pravi požar kritik na levi včeraj sprožila karikatura Marka Kočevarja, s katero prikazuje, kako naše tri predsednice in diplomatke Urška Klakočar Zupančič (Svoboda), Tanja Fajon (SD) in Nataša Pirc Musar nekoliko razgaljene v slogu Device Orleanske rešujejo svet. Da sta Pirc Musarjeva in Tanja Fajon precej hudi, je pokazala reakcija na mnenje državnega sekretarja pri Fajonovi Marka Štucina. Pravzaprav sta bili objavljeni dve karikaturi. Na spletu smo lahko videli bolj razgaljena, v tiskani izdaji pa bolj spodobno verzijo. Delo se je za objavo prve opravičilo, menda je na splet zašla nepopravljena delovna verzija.
Zunanja ministrica je prikimala mnenju svojega namestnika Štucina, da gre za šovinizem in ocenila, da je to precej žalostno in sramotno in da nima besed. Nataša Pirc Musar pa je to mnenje Fajonove delila. Državni sekretarji so politiki, Štucin je namestnik Fajonove. In gre za mnenje o karikaturi, ki jo je mogoče različno razumeti. Karikaturisti pogosto razburjajo. To je njihovo delo. Tako ostre reakcije praviloma kažejo nesposobnost prenašanja kritike, ki ni značilna za strpni Zahod. To je pa nerodno za predsednico politične stranke, kar je Tanja Fajon.

Karikaturisti po svetu pogosto pretresajo skupnosti in velikokrat svoj pogum, ko pokažejo preveč in tudi tisto, kar si drugi ne upajo, drago plačajo. V francoski reviji Charli Hebdo so islamski teroristi, ki evropske tradicije svobode govora in tiska ne priznavajo, umorili dvanajst ljudi, še enajst pa ranili. Bili so prizadeti, ker so se v reviji norčevali tudi iz njihovih verskih voditeljev in vere. Kot so se tudi iz katoliških voditeljev in vere. In drugih. Le da drugi kritiko prenesejo in ne morijo za besede.
Zunanja ministrica in predsednica SD Tanja Fajon se je odzvala tudi tako:
Karikatura, ki je včeraj razburila naše državnice in njihove podrejene in vnete pristaše, je bila takšna:

Na številne kritike karikaturista, češ da napada ženske in še vse mogoče, sem se sam na omrežju X odzval tako:
Med reakcijami na dogajanje, ko je ob dnevu diplomacije naš premier Robert Golob sporočil, da bi ob brutalni vojni, ki jo je Hamas sprožil z napadom na Izrael (zdi se, da tudi zaradi interesov Irana in Rusije), lahko njegova vlada v kratkem priznala Palestino, je bila tudi takšna:
Kočevar je bil v resnih težavah v preteklosti že velikokrat. Ker je odličen karikaturist. Nazadnje smo bili nenavadnemu dogajanju priča pred tremi leti, leta 2020 je z novim letom iz naslovnice časopisa izginila karikatura, ki jo je desetletja redno delal. Že, ko sem marca leta 2006 sam postal odgovorni urednik Dela, je bilo veliko pritiskov, da bi tega karikaturista moral nemudoma zamenjati, češ da si preveč dovoli. Tega nisem storil. Še posebej ne, ker je bil alternativa, ki so mi jo ponujali, povsem levičarski Franco Juri, ki je delal za bolj levi Dnevnik.
V ozadju ukinitve karikatur je bil leta 2020 tudi protest judovskega kulturnega centra. Ta:

Odgovorni urednik Dela Uroš Urbas, ki pa na vrhu ni zdržal dolgo, se je zaradi karikature opravičil, jo umaknil in napovedal, da bo razmislil, ali bo še sodeloval s karikaturistom. Ukinitve karikaturista judovski center ni zahteval.
Discover more from Spletni časopis
Subscribe to get the latest posts sent to your email.
Komentarji (1)
Disqus Comments (13)