Nadzorniki obveščevalcev: Kdo se skriva za milijardo iz Irana na NLB
Last Updated on: 23rd januar 2023, 09:11 pop
„Položaj je še slabši kot smo si predstavljali,“ je po jutranji seji komisije za nadzor obveščevalnih služb povedal predsednik Branko Grims (SDS). Z zaprtimi vrati so razpravljali o milijardi dolarjev, ki je med embargom tudi iz iranske banke Export Development Bank of Iran, ki je bila v Evropi na črnem spisku, preko NLB potovala na okoli 9000 različnih naslovov.
Posel, ki ni mogel mimo direktorja banke
Račun na NLB, preko katerega so potekali ti posli, je odprl Iraj Farrokhzadeh za svoje podjetje.
S primerom se ukvarja komisija za nadzor obveščevalcev, ker bi lahko bile s tem denarjem financirane tudi teroristične in vohunske dejavnosti.
Po informacijah iz komisije so se predstavniki vseh strank danes strinjali, da je primer resen in vreden dodatnega preverjanja. Šlo je za tako velike vsote nakazil, da je to moral poznati tudi vrh banke, direktor je bil takrat Božo Jašovič.
Da ga je presenetila “dimenzija”, je v zadnjih dneh povedal tudi nekdanji guverner banke Slovenije France Arhar. Posnetek te izjave je dostopen na povezavi:
Dilema je, kot je bilo slišati tudi med koalicijskimi poslanci v komisiji še, zakaj se je NLB odrekla običajnemu zaslužku pri takšnih transakcija.
Komisija za nadzor obveščevalcev je v tretjem poskusu le opravila pogovor z direktorjem urada za preprečevanje pranja denarja Darko Muženičem, ki je bil za šefa imenovan leta 2013, ko se je nenavadno poslovanje NLB že končalo.
Direktor je bil takrat Plausteiner
Pred tem je bil na uradu za preprečevanja pranja denarja Muženič zaposlen, kariero pa je začel kot kriminalist na koprski policijski upravi.
Zaslišani torej ni bil čisto pravi. Leta 2009, ko se je denar začel pretakati, je urad vodil Andrej Plausteiner, ki ga bodo v parlament najverjetneje še povabili.
Leta 1959 rojenega Plaustajnerja je najprej za vršilca dolžnosti šefa urada za preprečevanje pranja denarja vlada imenovala leta 2006 na predlog takratnega finančnega ministra Andreja Bajuka (NSi). Razrešili pa so njegovega predhodnika Klaudia Stroliga.
Kot je pojasnil Grims bo preiskavo nadaljevala preiskovalna komisija za banke, ki jo vodi Anže Logar (SDS), o dilemah, ki se nanašajo na morebitno financiranje vohunjenja in terorizma pa komisija za nadzor obveščevalcev.
Po seji Grims tokrat ni bil zelo zgovoren, ker je bil tak dogovor komisije.
Celotna izjava je dostopna na posnetku:
Več o tem je na povezavi:
Related Posts
-
Protest: Do maternega jezika ravnajo kot novodobni »Rdeči kmeri«
Ni komentarjev | Apr 13, 2023
-
Poplave: Prihaja ohladitev, kaj to pomeni za vas Struga?
Ni komentarjev | Okt 14, 2023
-
Udarniški dan Roberta Goloba
1 komentar | Avg 13, 2023
-
Na škandalozen način uzakonili nov prispevek za dolgotrajno oskrbo
2 komentarja | Jul 17, 2023
About The Author
Peter
Novinar in urednik od leta 1991. 15 let na Večeru, deset let odgovorni urednik in komentator na Delu, dve leti in pol odgovorni urednik portala Siol.net. Leta 2017 sem ustanovil Spletni časopis, da bi lahko še delal kot novinar. Poklic je v Sloveniji, če ga opravljaš resno, nevaren. Ob menjavah lastnikov medijev in političnih oblasti novinarji pogosto izgubimo možnost pisati in zaposlitev. Doslej se mi je to zgodilo dvakrat. Če imaš svoj medij, te povsem utišati ne morejo.
Komentarji (3)
Disqus Comments (3)