Zakon o zdravstveni dejavnosti gre naprej
|Last Updated on: 30th maj 2017, 01:08 pop
O popravkih zakona o zdravstveni dejavnosti bo državni zbor še razpravljal. Odločitev, da je vladni predlog, ki sodi v paket zdravstvene reforme, primeren za nadaljevanje procedure, je po splošni razpravi danes izglasovalo 42 koalicijskih poslancev iz vrst SMC, Desus in SD.
Protesti iz zdravniških vrst
23 poslancev opozicijskih SDS, NSi in nepovezanih je bilo za to, da bi vladne zamisli končale v smeteh. Vzdržala se je poslanska skupina ZL.
Predsednik državnega zbora Milan Brglez (SMC) je po glasovanju razglasil, da bo razpravo, kako reformirati zdravstveno dejavnost, nadaljeval odbor za zdravstvo.
O popravkih zakona o zdravstveni dejavnosti so poslanci razpravljali po številnih pomislekih strokovnih organizacij in protestih iz zdravniških vrst. Vsebina teh protestov je dostopna v priponkah: terapevti, zdravniška zbornica, mladi zdravniki.
Splošno razpravo, torej „prvo branje“, je zahtevala opozicijska SDS. V državnem zboru jo običajno preskočijo.
Pred odločanjem so poslanci iz štirih strank danes dopoldne pojasnili, kako bodo glasovali:

Nada Brinovšek (SDS): „Vse skozi smo opozarjali, da bi se javni zavodi morali preoblikovati v skladu s pravom EU v javne gospodarske službe. To opozarja stroka, ampak spoštovani kolegi, vi ste gluhi za stroko. Škoda. Dopustili boste, da bodo naši javni zdravstveni zavodi še naprej povzročali visoke izgube, in bodo še naprej unikum. Po tem zakonu se bodo podaljšale čakalne vrste, se bo slabšala dostopnost do zdravnika na podeželju. Dejstvo je tudi, da bo povzročil odhode mladih zdravnikov v tujino. Ne samo mladih, tudi ostalih. Na tak način, bom rekla po domače, bodo lahko zdravniki, oziroma uslužbenci v javnih zdravstvenih zavodih še naprej harali in privatizirali v svoje lastne žepe.“

Branko Zorman (SMC) „Vladni predlog zakona o zdravstveni dejavnosti bomo seveda podprli, ker ureja področje, ki do danes ni bilo dobro urejeno. Podeljevanje koncesij ni bilo urejeno na transparenten način, tako kot bo to v prihodnje. Hkrati se tudi, ne samo s tem zakonom, ščiti javno dostopno zdravstvo za vse državljane pod enakimi pravili: solidarno, dostopno, kvalitetno. Zato bomo ta zakon podprli. Laži, ki so v zvezi s tem zakonom, da se bodo podaljšale čakalne dobe, da bodo ljudje ostali brez zdravstvene oskrbe, pa seveda niso resnične.“

Jernej Vrtovec (NSi): „Zakon ima dva ključna elementa, ki sta v nasprotju s tem, kar bi si v Sloveniji želeli in kar bi potrebovali. Zakon odklanja konkurenčnost, ki bi jo potrebovali, da bi izboljšali zdravstveni sistem. In, kar je najbolj boleče, zakon je proti mladim zdravnikom. Zakaj? Ker opredeljuje vlogo nosilca zdravstvene dejavnosti šele po petih letih od tega, ko je mladi zdravnik pridobil licenco.“

Miha Kordiš (ZL): Socialisti tega zakona ne moremo podpreti, ne bomo mu pa nasprotovali v upanju, da lahko vse te problematične določbe popravimo z amandmaji v naslednjih korakih obravnave.
Več o protestih iz zdravniških vrst in dogajanju v državnem zboru prejšnji teden je dostopno na povezavi:
Discover more from Spletni časopis
Subscribe to get the latest posts sent to your email.
Komentarji (1)
Disqus Comments (1)