Igra živcev: Vlada bo zamudila evropski denar za 2. tir
|Last Updated on: 16th maj 2017, 01:16 pop
Referendumsko pobudo za zbiranje 40.000 podpisov je okoli 14 ure državnemu zboru predal Vili Kovačič. Večina medijev je pričakovala, da bo to storil nekoliko pozneje.
Pobuda pomeni, da bo vlada najbrž zamudila evropski razpis za nepovraten denar za ta projekt. Kovačič je po vložitvi podpisov povedal, da pričakuje, da bo referendum, če mu uspe zbrati 40.000 podpisov, hkrati s predsedniškimi volitvami, da bi bili manjši stroški, udeležba pa višja. Izvedba ločenega referenduma stane okoli štiri milijone evrov.
Brglez preverja, koalicija se posvetuje
Ali je pobuda pravilno vložena in ji je res priloženih vsaj 2.500 podpisov, bo v prihodnjih dneh preveril predsednik državnega zbora Milan Brglez. Če ne najde večjih napak, bo moral Kovačiču določiti 35 dnevni rok za zbiranje podpisov.
Kako se bo odzvala vladna koalicija, še ni jasno. Predsedniki koalicijskih strank se bodo sestali in se o tem pogovarjali še danes.
So se pa odzvali iz največje vladne stranke SMC. Lilijana Kozlovič (SMC) je sporočila: »V Stranki modernega centra pozivamo državljane, da ne sodelujejo pri takšnih političnih igrah, temveč, da podprejo projekt 2. tir, ki omogoča Sloveniji nadaljnji razvoj in nas pomembno umešča na infrastrukturni zemljevid sveta.« Kozlovičeva je pozvala naj projekt 2. tir ne bo polje političnega preračunavanja in hujskanja tistih, ki si želijo priti na oblast s poceni političnimi triki. Vložitev podpisov pa, kot so sporočili iz stranke, zmanjšuje tudi ugled Slovenije v mednarodni skupnosti, saj gre za pomemben vseevropski projekt, pri katerem sodelujejo tudi Evropska komisija, Evropska investicijska banka, agencija Jaspers, vključene pa so tudi države Madžarska, Poljska, Slovaška, Češka in Španija.
[wp_ad_camp_1]
Hitro odločanje zaradi zamude
Ker se je vlada pozno spomnila, so koalicijski poslanci, da bi ujeli evropski denar, prejšnji mesec na vrat na nos uzakonili zakon, po katerem bi posebno državno podjetje z milijardo evrov gradilo 27 kilometrov enotirne železniške proge od Divače do Kopra.
Namen je bil pridobiti tudi nekaj sto evropskih milijonov.
Evropski razpis je v teku do 14. 7., je poslancem razloge, zakaj je zahtevala odločanje parlamenta po najhitrejšem postopku, pojasnila generalna sekretarka vlade Lilijana Kozlovič (SMC). Denar EU je razpisan za prometne projekte, pri katerih bo zagotovljeno financiranje iz zasebnega kapitala, oziroma s sredstvi finančnih inštitucij, so takrat še opozorili iz vlade.
Popovič: Predrago, zastarelo in v korist tujcev
[wp_ad_camp_3]
Koalicija je, kljub protestom leve in desne opozicije, bliskoviti postopek in zakon prejšnji mesec tudi izglasovala. A jih je z vetom, s kar 22 glasovi za in le dvema proti, najprej ustavil državni svet.
K vetu je prispeval tudi nastop župana Kopra Borisa Popoviča, ki le redko pride na seje državnega sveta, a tokrat ni manjkal.
Vsaj pol predrago je, delati bi morali dvotirno progo, nihče več ne gradi enotirnih, nobene potrebe ni za vključevanje Madžarske ali drugih držav, katerih cilj ni 27 kilometrov proge, njihov cilj je Luka Koper, je Popovič ostro nasprotoval Zakonu o izgradnji, upravljanju in gospodarjenju z drugim tirom železniške proge Divača–Koper.
Po svetnikih še Vili Kovačič
Veto je koalicija v državnem zboru pred tednom odpravila, a je zakon danes s pobudo za zbiranje 40.000 podpisov za referendum ustavila še civilna iniciativa “Davkoplačevalci se ne damo”, ki jo vodi Vili Kovačič.
Ta pobuda vlado najbrž spravlja na rob živčnosti, praktično namreč že pomeni, da so zamudili roke za pridobitev evropskega denarja.
Pred julijem zakona, celo če podpisi ne bodo zbrani, ne bo mogoče objaviti in ne bo obveljal.
Če bodo podpisi zbrani, kar je verjetno, ker sta v ozadju tudi SDS Janeza Janše in NSi Ljudmile Novak, pa bo še referendum in lahko na julijski rok za denar EU vlada pozabi.
Kovačič je danes povedal, da upa, da se bo zbiranju podpisov pridružila tudi Združena levica, ki je v državnem zboru posebnem zakonu o drugem tiru tudi odločno nasprotovala.
Je mogoča prepoved referenduma?
Teoretično bi zbiranje podpisov za referendum in referendum sam koalicijska večina v državnem zboru lahko tudi prepovedala.
Ustava določa, da referendumi niso dovoljeni
– o zakonih o nujnih ukrepih za zagotovitev obrambe države, varnosti ali odprave posledic naravnih nesreč,
– o zakonih o davkih, carinah in drugih obveznih dajatvah ter o zakonu, ki se sprejema za izvrševanje državnega proračuna,
– o zakonih o ratifikaciji mednarodnih pogodb, razen v primeru iz drugega odstavka 3.a člena Ustave,
– o zakonih, ki odpravljajo protiustavnost na področju človekovih pravic in temeljnih svoboščin ali drugo protiustavnost.
Sklicevali bi se koalicijski poslanci lahko, da zakon o drugem tiru določa obvezne dajatve (za tovornjakarje, Luko Koper, za rabo novega tira), o katerih odločanje ljudstva ni dovoljeno. A ta argumentacija je šibka, ker referenduma pobudniki ne zahtevajo zaradi teh dajatev, zakon tudi ni prvenstveno za te dajatve.
Kako se bo razpletlo, lahko ocenite v anketi:
Kakšne bodo posledice referendumskega postopka o 2 tiru?
- Vili Kovačič bo zbral 40.000 podpisov in bo referendum (85%, 375 Votes)
- Večina poslancev bo zbiranje podpisov za referendum prepovedala (12%, 54 Votes)
- Viliju Kovačiču ne bo uspelo zbrati 40.000 podpisov in zato referenduma ne bo (3%, 12 Votes)
Total Voters: 441
Zadnjo besedo ima ustavno sodišče
Razlog nasprotovanja je previsoka cena projekta, ki je po mnenju pobudnikov referenduma tudi premalo ambiciozen, ker bo zgrajen le en sam tir, veliko pomislekov pa je tudi, ali je za 27 kilometrov tira res nujno ustanavljati novo investicijsko podjetje.
Če se večina v državnem zboru odloči za prepoved, se lahko pobudniki referenduma pritožijo na ustavno sodišče. Nazadnje je do takšnega zapleta prišlo, ko je referendum o vojakih na meji v času, ko je čez državo potovala množica migrantov, zahteval Radio Študent.
Takrat je ustavno sodišče pritrdilo državnemu zboru, da referendum ni dopusten.
Več je dostopno na povezavi:
[wp_ad_camp_2]
Komentarji (4)
Disqus Comments (4)