Hiša za begunce na Škofijah, azilna izpostava v Velenju
|Last Updated on: 7th marec 2017, 01:13 dop
Državni sekretar Boštjan Šefic je vodstvo krajevne skupnosti Škofije seznanil, da bo vlada na Škofijah vzpostavila alokacijski center za begunce.
Občino Velenje pa so z notranjega ministrstva danes obvestili o podpisu pogodbe o najemu stavbe, v kateri bo izpostava azilnega doma. V njej bodo bivali prosilci za mednarodno zaščito. Azilni dom že deluje v Ljubljani. Izpostavi azilnega doma pa sta v Ljubljani in Logatcu.
Da bi na Škofijah lahko nastal center, so že lani novembra iz vlade obvestili župana Kopra Borisa Popoviča.
Iz krajevne skupnosti Škofije so po pogovoru s Šeficem sporočili: »Gre za ljudi, ki jih Slovenija v okviru obvez alokacijskega programa EU mora namestiti na svojem ozemlju. Status begunca pomeni, da jim je bil že v deželi, od koder prihajajo (v glavnem iz zbirnih centrov v Grčiji) po preverjanju podeljen status, ki jih izenačuje z državljani EU. Skrb za integracijo v skupnost prevzema država Slovenija.«
Koper je vedel prej
Center bo v prostorih bivšega hostla nad lekarno na Spodnjih Škofijah. Prostora bo za od 30 do 50 ljudi. S klikom lahko odprete in upravljate googlov zemljevid.
Ministrstvo se je z občino Koper pogovarjalo že nekaj mesecev. V krajevni skupnosti pa so bili o tem obveščeni šele zdaj, »ko je praktično odločitev sprejeta in potekajo že operativni in organizaciski postopki.«
Škofije ne sodijo v občino Ankaran, ki je nastala z zadnjimi lokalnimi volitvama.
Na mapi spodaj so meje nove občine Ankaran:
Iz krajevne skupnosti so sporočili še: »Prvi begunci naj bi se vseljevali v objekt že v drugi polovici marca 2017. V glavnem naj bi bile to družine, tudi z otroci. Krajevni skupnosti je bila odločitev predstavljena kot dejstvo z apelom, da se z vladnimi službami po najboljših močeh beguncem iz vojnih območij srednjega vzhoda pomaga pri vživljanju v normalno življensko okolje. Vladni urad in strokovne službe bodo po programu za integracijo poskrbeli za njihovo učenje jezika, seznanjanje z ureditvijo, šolanjem otrok in iskanju dela in zaposlitve.«
Z ministrstva za notranje zadeve pa so opozorili, “da so o možnosti vzpostavitve integracijske hiše na območju Krajevne skupnosti Škofije novembra lani obvestili Mestno občino Koper, sredi februarja 2017 pa smo jih obvestili, da je pogodba o najemu objekta na območju Krajevne skupnosti Škofije v zaključni fazi”.
Podobni “hiši” še v Ljubljani in Mariboru
Državni sekretar Šefic je, so sporočili z ministrstva, danes govoril s predsednikom Krajevne skupnosti Škofije. Dogovorjeno je bilo, da bo krajevna skupnost dobila vse potrebne informacije, ki jih bo želela. Strokovne službe ministrstva pa bodo tudi v prihodnje tesno sodelovale z lokalno skupnostjo, tako mestno občino kot s krajevno skupnostjo.
O današnjem obisku in dogajanju pa so iz MNZ sporočili še:
“Namen obiska je bila seznanitev z načrti ministrstva, da se na območju Krajevne skupnosti Škofije vzpostavi integracijska hiša. Ta je namenjena nastanitvi oseb s priznano mednarodno zaščito. Osebe, ki so pridobile status mednarodne zaščite, imajo poleg nastanitve na zasebnem naslovu tudi možnost enoletnega bivanja v integracijski hiši. Tam je osebam s priznano mednarodno zaščito omogočeno, da si v tem obdobju olajšajo prve korake na poti k samostojnemu življenju in integraciji v slovensko družbo. Ministrstvo za notranje zadeve je lastnik dveh integracijskih hiš, in sicer v Ljubljani in Mariboru.”
Komentarji (0)
Disqus Comments (0)