Poslanci so si dodelili dodatne milijone za kampanje in plače
|Last Updated on: 6th junij 2025, 02:07 pop
Za skoraj pet milijonov evrov so si poslanci danes zvišali svoj proračun za prihodnje leto s potrditvijo sprememb finančnih načrtov parlamentov. Največ, za štiri milijone, bo prihodnje leto več za poslanske plače, kar je posledica visokega dviga plač vsem vrhovom javnega sektorja in nadomestil, ki jih bodo morali izplačevati neizvoljenim poslancem. V plačni reformi so za poslance in ministre odločili, da si bodo plače povišale po volitvah, vsem ostalim funkcionarjem so jih povišali takoj. Podatki o dodatnem denarju, ki si ga delijo za prihodnje leto, ki bo volilno, so takšni.

O povišanju je odločil kolegij predsednice državnega zbora Urške Klakočar Zupančič brez vsake razprave, ki je povišal tudi dotacije, ki jih stranke dobijo iz proračuna. Predstavniki strank se o denarju vse po tihem dogovorijo že prej. Največja opozicijska stranka SDS pa seje kolegijev protestno bojkotira.

Dotacije se v času koalicije Svobode, SD in Levice višajo kot rastejo gobe po dežju. V mandatu so jih več kot podvojili. Primerjava, koliko so stranke dobile lani in koliko po novem načrtujejo za prihodnje leto, je takšna:

Vsote so letne, a najpozneje sredi leta bodo volitve in z dnevom volitve se bodo mesečni zneski, ki jih stranke dobijo, spremenili. Devet desetin razdeljenega denarja je odvisnega od števila volivcev na volitvah. Za zdaj raziskave javnega mnenja kažejo, da bo najbolj ob denar Svoboda, ki ji trenutno kaže, da je izgubila polovico volvicev. In s tem denarja. Je pa Robert Golob, ko gre za financiranje strank in še posebej svoje stranke, dokazal, da zna skrbeti za lastno brado. Vsota za financiranje strank se je več kot podvojila, delitev pa zadnja leta tudi poteka bolj v prid večjih strank, največ je s tem dobila prav Svoboda:

Ker so dotacije najpomembnejši vir strank na rednih računih, iz katerih te poravnajo večino stroškov kampanj, bo imela Svoboda prihodnje leto veliko prednost, ko gre za denar za propagando v volilni kampanji, s čemer lahko morda pridobijo dodatne volivce, ki so jih po raziskavah javnega mnenja izgubili.
Zaradi plačne reforme so bo višala tudi vsota za strokovno pomoč poslanskim skupinam, ta denar stranke tudi deloma prelivajo na svoje redne račune in od tam potem plačujejo stroške volilnih kampanj.
Celoten predlog spremembe finančnega načrta, ki ga je potrdil kolegij predsednice državnega zbora Urške Klakočar Zupančič, je takšen:
Za leto 2027 v parlamentu načrtujejo še dodatno povišanje porabe. Tako:
Discover more from Spletni časopis
Subscribe to get the latest posts sent to your email.
Komentarji (0)
Disqus Comments (3)