Trump šokiral Butalce
|Last Updated on: 11th april 2025, 03:08 pop

Z radovednostjo smo pričakovali razplet ameriških predsedniških volitev. Za glasove ameriških volivcev sta se spopadla podpredsednica Kamala Harris iz demokratske stranke in bivši predsednik iz republikanske stranke Donald Trump.
V Butalah se je večina medijev odločila navijati za Kamalo Harris. Trumpa so podpirali v Butalah le desničarji. Tudi predsednik butalske vlade je forsiral gospo podpredsednico Kamalo. Iz tega razloga se na obisku v ZDA menda tudi ni srečal z bodočim predsednikom Trumpom.
Tudi v Nemčiji so strašili, kaj bo, če bo zmagal nepredvidljivi Trump. Nemški gospodarstveniki so svarili pred bivšim predsednikom. Le ta je že v predvolilnih shodih napovedoval, kaj naklepa. Evropske države članice NATO bodo morale izpolnjevati obveze in plačevati več denarja v proračun NATA za svojo obrambo. Trump meni, da ZDA niso dolžne braniti Evrope. Grozil je tudi s carinami na uvoženo blago.
Hvalil se je, da bo vojno v Ukrajini končal v 24 urah. Putin je njegov dober prijatelj in se bosta dogovorila, da bo mir.
Trump je na volitvah zmagal in se zavihtel na predsedniško mesto. Hitro je začel uresničevati predvolilne obljube. Začel je vračati migrante v njihove domovine. Mehiški zaliv je preimenoval v Ameriški zaliv. Skorajda ne mine dan, da ne bi sprejel novega ukrepa. Njegov podpredsednik Vance je odpotoval na srečanje v München, kjer je Evropejcem nalil čistega vina, da bo Evropa morala sama skrbeti za svojo obrambo. Trump je dodal, da ne bo varoval in branil tistih evropskih članic NATA, ki ne prispevajo v obrambni proračun vsaj 2,5 odstotka DBP. Najbolj v varnost investirajo Poljska, Litva, Latvija in Estonija. Te države so ruske sosede in se bojijo, da bo Putin napadel tudi njih. Male Butale ne plačujejo za obrambo niti 1,45 odstotka DBP. Vprašanje je, kdo bo branil državo Butale, če kdo napade? Treba bo modernizirati butalsko vojsko in nabaviti novejšo vojaško opremo. Seveda se krešejo mnenja. Nekateri levičarji bi najraje videli, da bi Butale izstopile iz NATA. Butale in druge države EU so dolga leta kampirale pod ameriškim obrambnim šotorom. Bo pa oboroževanje držav EU zelo drago. Govori se, da bodo evropske države do leta 2030 namenile za obrambo in varnost 700 milijard evrov.
V Nemčiji so izvedli anketo in skoraj polovico državljanov Nemčije se boji, da bo čez nekaj let Putin napadel evropske države, saj se neprenehoma oborožuje in v armado kliče vse več mladih fantov. O možnem ruskem napadu govorijo tudi številni nemški strokovnjaki za vojaške zadeve.
Predsednika velesil, ZDA in Rusije, sta se pogovarjala in izpogajala minimalni mirovni sporazum o nenapadanju energetskih objektov. Žal se tega sporazuma obe sprti strani nista držali. Vojna traja naprej. Očitno je, da Putin zavlačuje, ker želi osvojiti čim več ukrajinskega ozemlja. To je spoznal tudi Trump, ker je še poostril sankcije proti Rusiji.
Potem pa je uvedel sankcije še za vse druge države na svetu. 25 odstotne carine na uvoz avtomobilov. Uvedel pa je carine še na vse vrste uvoženega blaga v ZDA. Za države EU so predvidene 20 odstotne carine. Zelo visoke pa na kitajske izdelke – 34 odstotkov. Te carine za Kitajsko so se povečale na 104 odstotkov in še več, ko je Kitajska zvišala carine za ameriške izdelke na 84 odstotkov.
EU je predlagala odpravo carin za ameriške izdelke in obratno. Vendar ameriški predsednik te ponudbe ni sprejel. Evropa je po tem še sama uvedla carine na produkte iz Amerike. To vodi v eskalacijo in trgovinsko vojno. Največje nemške tovarne avtomobilov imajo tovarne avtomobilov v ZDA in Mehiki. Bodo pa ti Trumpovi ukrepi bumerang za Američane? Neameriški proizvodi se bodo podražili. Inflacija bo narasla. Povečala se bo brezposelnost. Podražila se bo hrana in zmanjšal standard Američanov.
Trump ima tudi druge utopične želje. Rad bi prevzel Grenladijo, priključil Kanado kot 51. državo ZDA in prevzel v upravljanje Panamski prekop. Bo pa to tudi za ZDA bumerang, ker Evropejci ne kupujejo več ameriških avtov. Muskova Tesla je zaradi tega zašla v težave in v izgube. Musk je zaradi Trumpovih ukrepov na borzah izgubil 17 milijard dolarjev. Velike vsote so izgubili tudi drugi ameriški podjetniki. Odpor proti Trumpovi politiki narašča. V številnih ameriških mestih so bile demonstracije.
Če bodo skupaj stopile države EU, Kanade, Mehike, Kitajske in druge bo to na Trumpa velik pritisk in bo moral odstopiti od svojih carinskih odločitev.
Trump je že popustil in dejal, da bo carinske ukrepe zamrzni za 90 dni ali tri mesece. Zdaj bodo pogajanja in upajmo, da se bodo uspešno zaključila v korist držav sveta.
In za Butale.
Mežica, 9. aprila 2025
Discover more from Spletni časopis
Subscribe to get the latest posts sent to your email.
Komentarji (0)
Disqus Comments (7)