Download!Download Point responsive WP Theme for FREE!

Zdravstvo bo še bolj državno

Last Updated on: 2nd april 2025, 04:48 pop

Ob obstrukciji SDS in Demokratov in nasprotovanju NSi, so vladni poslanci na izredni seji parlamenta, ki so jo izsili takoj po redni seji prejšnji teden, še v tretjem branju potrdili spremembo zakona zdravstveni dejavnosti, po kateri bo zdravstvo poslej še bolj državno kot je že zdaj. Če v tednu ne bo veta državnega sveta, ali referendumske procedure, bodo novosti obveljale. Glasovanje se je razpletlo tako:

Zakonu je javno nasprotovalo več tisoč zdravnikov, pa tudi njihove organizacije.

Iz SDS so obstrukcijo pojasnili tako: Predlog zakona je bil v parlamentarno proceduro vložen po rednem postopku. Prvo obravnavo predloga zakona smo opravili na redni februarski seji državnega zbora 30. januarja 2025, drugo obravnavo na matičnem delovnem telesu 11. in 13. marca 2025 ter drugo obravnavo na redni marčevski seji državnega zbora 27. marca 2025. Nato pa je, žal ponovno, iz danes na jutri, prišel sklic izredne seje za tretjo obravnavo predloga zakona. V Državnem zboru se tako nadaljuje praksa, ko se brez verodostojne argumentacije, temelječe na poslovniku, zlorablja parlamentarne postopke in ustvarja namišljena izredna stanja. V poslanski skupini SDS smo pričakovali, da bo predsednica državnega zbora zaščitila avtonomnost in neodvisnost zakonodajne veje oblasti pa tega, žal, ni storila.”

Eva Irgl je obstrukcijo nepovezanih poslancev (Demokratov) napovedala tako: Nesprejemljivo je, da se tako pomemben zakon, ki bo imel praktično posledice za vse državljane, sprejema na izredni seji. Danes smo namreč priča dejanskemu prisiljevanju v hitri postopek sprejemanja zakona z izredno sejo, kar škoduje vsem. Naj opozorim na odličen članek v Pravni praksi magistra Gala Gračanina, ki opozarja na nedopustnost nekaterih ravnanj, ki jih uveljavlja koalicija v tem mandatu z uzurpacijo postopkov. Gospod opozarja namreč na nespoštovanje Poslovnika in na to, da so redni postopki postali novi nujni zakonodajni postopki. Zdaj citiram: “Pri tem je za učinkovito uresničevanje pravice do sodelovanja v zakonodajnem postopku ključno, da imajo vsi udeleženci zakonodajnega postopka na voljo ustrezen čas za proučitev predloga zakona za oblikovanje mnenja ter da podajo odzive nanj v obliki pripomb in predlogov.” Zdaj pa se vsi skupaj lahko vprašamo, ali sledimo temu v Državnem zboru s sklicem takšne izredne seje, kot je sklicana danes? Včeraj je tudi vodja poslancev stranke Demokrati doktor Anže Logar na kolegiju predsednice povedal, da je nesprejemljivo, da sprejemamo zakon, ki bo res vplival na življenja ljudi in buri duhove v javnosti, na izredni seji, zato je sejo potem tudi zapustil. In nič drugače ne bomo ravnali poslanci tudi v tem trenutku. 

Glas proti pa je v imenu NSi Janez Cigler Kralj napovedal tako: “Že vseskozi nasprotujemo temu zakonu tako vsebinsko kot tudi postopkovno. Veste, da stalno protestiramo zaradi, bomo rekli, zlorabe postopka in prisilne pohitritve tega postopka, ki bi moral iti po navadnem, navadni proceduri. Dvakrat je bila zahtevana izredna seja za obravnavo, za splošno razpravo in zdaj za tretjo obravnavo, kar je nesprejemljivo, ker to onemogoča vsem, ki bodo morali ta zakon izvajati, da bi se sploh z njim v redu seznanili, da bi se lahko prilagodili vsemu temu, kar zakon zahteva. Torej protest in eden od razlogov za naše nasprotovanje temu zakonu je postopkovni. Drugi pa je vsebinski. Ministrica je ob napovedi in vložitvi tega zakona napovedala, da bo morda sistem, zdravstveni sistem malo zanihal, ko se bo ta zakon uvedel. Mi trdimo, da je zdravstveni sistem trenutno v tako slabem stanju, da ga lahko že manjši nihljaj spravi iz ravnotežja. Tvegate veliko. Tvegate veliko. V nevarnost spravljate tako veliko število zaposlenih tako v zdravstvu, torej medicincev, zdravstvene nege in tako naprej, kot še veliko večje število bolnikov, predvsem tistih, ki čakajo na posege in od teh še posebej predvsem tistih, ki čakajo nad dopustno čakalno dobo. Ker ta zakon ne bo niti za pol dneva skrajšal te nedopustne čakalne dobe, niti enemu od čakajočih bolnikov. In ker se vi ukvarjate z vojno proti zdravništvu, namesto da bi se posvetili bolnikom in njihovi potrebi, bomo seveda glasovali proti temu škodljivemu zakonu.”

Jožef Horvat in Janez Cigler Kralj (oba NSi) Foto: DZ/Matija Sušnik

Premier Robert Golob pa se je za vlado in vladne stranke odzval tako: “Krepitev javnega zdravstva je bila in ostaja ena ključnih prioritet te vlade. To je obljuba, ki smo jo dali ljudem – in danes smo naredili pomemben korak k njeni uresničitvi. Po skoraj letu dni usklajevanj je Državni zbor Republike Slovenije sprejel novelo Zakona o zdravstveni dejavnosti. S tem zakonom jasno ločujemo javno od zasebnega zdravstva in končujemo s škodljivimi dvojnimi praksami, ki so desetletja šibile javni sistem.   Naš cilj je jasen: bolj dostopno, pregledno in kakovostno javno zdravstvo, kjer je pacient na prvem mestu. Krepimo sistem, ki ne služi dobičku posameznika, temveč zdravju vseh. To je pot, po kateri smo se zavezali hoditi – in po njej bomo nadaljevali.”

---------------------------------------------------------Spletni časopis je vsakomur dostopen zastonj. V nastajanje vsebin in profesionalno korektnost je vloženo veliko truda. Novinarsko delo stane. Podprite Spletni časopis z donacijo:
Nakazilo donacije je mogoče s kodo (slikaj in plačaj), ki olajša vnašanje podatkov pri rabi telefonov:

------------------------------------------------------- Vsebine Spletnega časopisa je v letu 2019 deloma sofinanciralo ministrstvo za kulturo, ki je prispevalo 8396,78 evrov. Sofinanciranje je bilo dodeljeno tudi za leto 2020, a se mu je Spletni časopis odpovedal, ker je novinar in urednik portala Peter Jančič prevzel vodenje Siola in programa ne bi bilo mogoče izvesti.

Discover more from Spletni časopis

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Komentarji (3)

Disqus Comments (3)

https-spletnicasopis-eu