Download!Download Point responsive WP Theme for FREE!

Odkritje strašnega zločina oblasti, ki je Danila Türka stal drugega mandata

Last Updated on: 3rd marec 2025, 02:25 pop

Jože Dežman je v času vlade Roberta Goloba predčasno politično odstavljeni direktor Muzeja novejše zgodovine Slovenije in dolgoletni predsednik komisije za reševanje vprašanj prikritih grobišč.

Ob obletnici vstopa v rov sv. Barbare v Hudi jami naj spomnim na nekaj prizorov, ki smo jih predvajali ob razstavi Huda jama – možnosti muzejske predstavitve leta 2009 (prilagam katalog razstave):

 
Tretjega marca 2009 so se raziskovalci v rovu sv. Barbare v Hud prekopali sto metrov rova z 400 kubičnimi metri jalovine in prebili enajst pregrad iz betona, opeke, tračnic, ilovice.
Kriminalistični svetnik Pavel Jamnik je takrat izjavil: »Ja, pravzaprav se človek počuti, ko vse to vidi, kar smo videli mi pred nekaj minutami, kot da ga je zgodovina prav grobo posilila. In tudi ta Dantejev deveti krog pekla je pravzaprav šele preddverje tega, kar smo mi odkrili.«
V vodoravnem rovu je bilo 426 mumificiranih trupel. Ti prizori so pretresli slovensko in svetovno javnost.
Karl Peter Schwarz je v dnevniku Frankfurter Allgemeine o »strašni skrivnosti partizanov« poudaril, da so v jašku sv. Barbare neke vrste Pompeji totalitarne groze – niso posledica naravne katastrofe, ampak posledica načrtnega zločina.
Minister dr. Ivan Svetlik je storil vse, da bi preprečil nadaljnje raziskave in zaprl rov. Ni mu uspelo.
Predsednik Republike Slovenije dr. Danilo Türk je 8. marca 2009 v Trbovljah izjavil, da je tam zaradi dneva žena, prvorazredne teme, in da o drugorazredni temi, torej vojnem zločinu in zločinu proti človečnosti v rovu sv. Barbare, ne bo govoril. Po njegovem naj bi bilo odkritje politična manipulacija. Kaj pa je bil potem zločin in skrivanje zločina?
Dr. Danilo Türk je verjetno tudi zaradi tega izgubil naslednje predsedniške volitve.
V Ljubljani so 20. aprila 2009 ponovno poimenovali ulico po totalitarnem diktatorju Josipu Brozu. Ustavno sodišče je 26. septembra leta 2011 to prepovedalo to poimenovanje in tudi nadaljnje čaščenja Josipa Broza, ker bi bilo to protiustavno.
Zorana Jankovića pa žal ta poraz ni naučil kaj dosti.
Kulturna vojna med tistimi, ki zanikajo pravico umorjenih do groba in spomina in tistimi, ki so jo zahtevali, je trajala dolgo, predolgo. Predvsem po zaslugi predsednika Republike Boruta Pahorja in Zakona o prikritih grobiščih in pokopu žrtev, ki ga je sprejela vlada dr. Mira Cerarja, so bili posmrtnih ostanki vseh 1410 umorjenih iz rova sv. Barbare izkopani in oktobra 2016 pokopani na pokopališču Dobrava v Mariboru.
Naj bo omogočen vstop javnosti v rov sv. Barbare in njihov grob dostojno urejen.

Dr. Jože Dežman

---------------------------------------------------------Spletni časopis je vsakomur dostopen zastonj. V nastajanje vsebin in profesionalno korektnost je vloženo veliko truda. Novinarsko delo stane. Podprite Spletni časopis z donacijo:
Nakazilo donacije je mogoče s kodo (slikaj in plačaj), ki olajša vnašanje podatkov pri rabi telefonov:

------------------------------------------------------- Vsebine Spletnega časopisa je v letu 2019 deloma sofinanciralo ministrstvo za kulturo, ki je prispevalo 8396,78 evrov. Sofinanciranje je bilo dodeljeno tudi za leto 2020, a se mu je Spletni časopis odpovedal, ker je novinar in urednik portala Peter Jančič prevzel vodenje Siola in programa ne bi bilo mogoče izvesti.

Discover more from Spletni časopis

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Komentarji (0)

Disqus Comments (3)

https-spletnicasopis-eu