Download!Download Point responsive WP Theme for FREE!

Problem pokvarjenih državnih bojlerjev

Last Updated on: 1st november 2024, 09:32 dop

Precej razburjenje sproža vladni pravilnik o učinkoviti rabi energije v stavbah, ki z novim letom, ki se hitro bliža, prepoveduje ogrevanje stavb na elektriko, torej vgradnje električnih bojlerjev, električnega talnega gretja, električnih radiatorjev. Pravilnik je podpisal prejšnji minister Andrej Vizjak maja 2022, ko je bil že v odhodu. V vladi Roberta Goloba so pozneje ta pravilnik že popravljali. A ne v tem delu, ki se nanaša na bojlerje. Razlog za številne polemike tik pred uveljavitvijo je, ker sprememba ne bo veljala le za gradnje novih stavb ali večje adaptacije, onemogočala bi naj tudi zamenjavo obstoječih bojlerjev v kopalnicah, če se pokvarijo, kar za lastnike, ki imajo ogrevanje vode urejeno na ta način, pomeni težave in precejšnje stroške z vgradnjo toplotnih črpalk ali drugačnih načinov ogrevanja. Zadelo pa ne bo le zasebnikov, o katerih mediji veliko poročajo. Zakoni veljajo tudi za pravne osebe in državo samo. Rešitve ogrevanja vode s cenenimi bojlerji so zaradi nižanja stroškov investicij uporabljali tudi v neprofitnih in profitnih stanovanjih v lasti države. Celo v Ljubljani v blokih, ki jih sicer, z izjemo vode v kopalnicah, ogrevajo na toplovod. Denimo, v Ulici Hermana Potočnika v Ljubljani, kjer so bili bloki zgrajeni po osamosvojitvi v času županje Vike Potočnik. Ni opaziti, da bi država kot vzgled poskrbela, da bi način ogrevanja v lastnih stavbah zamenjala z drugačnim, ki bi bil bolj ekonomičen.

Člen je takšen:

V državnih stavbah najemniki sami večjih sprememb, denimo načina ogrevanja sanitarne vode, celo ne morejo sami izvesti. Da pravilnik ni najbolje premišljen, opozarja, a ne posebej za državne stavbe, tudi nekdanji sodnik in pravosodni minister Aleš Zalar:

https://twitter.com/AlesZalar/status/1851728473129095650

Izjema, ko bodo bojlerji in podobni načini ogrevanja tudi uradno še dovoljeni, bo, če elektriko pridobivate iz obnovljivih virov. Kar je v blokih redkost. Ali če živite v energetsko izjemno učinkoviti stavbi, ki jih je malo. V trgovinah bi naj bojlerjev, razen najmanjših za kuhinjske umivalnike, sploh več ne prodajali. A prepovedano to ne bo, ker so izjemoma še dovoljeni. In če bo povpraševanje, bo najbrž tudi ponudba. Da bi ljudi preganjali, če zamenjajo pokvarjen bojler, pa je malo verjetno.

Rešitev za ogrevanje vode za hiše so, ko je sonce, takšni sistemi, ki ne potrebujejo veliko elektrike, nekaj pa:

---------------------------------------------------------Spletni časopis je vsakomur dostopen zastonj. V nastajanje vsebin in profesionalno korektnost je vloženo veliko truda. Novinarsko delo stane. Podprite Spletni časopis z donacijo:
Nakazilo donacije je mogoče s kodo (slikaj in plačaj), ki olajša vnašanje podatkov pri rabi telefonov:

------------------------------------------------------- Vsebine Spletnega časopisa je v letu 2019 deloma sofinanciralo ministrstvo za kulturo, ki je prispevalo 8396,78 evrov. Sofinanciranje je bilo dodeljeno tudi za leto 2020, a se mu je Spletni časopis odpovedal, ker je novinar in urednik portala Peter Jančič prevzel vodenje Siola in programa ne bi bilo mogoče izvesti.

Komentarji (1)

Disqus Comments (2)

https-spletnicasopis-eu