Mojmir Mrak: Ob nižjem dolgu smo leta 2013 skoraj bankrotirali
|Last Updated on: 15th oktober 2024, 03:43 pop
“Meni je bilo logično, da so šli leta 2020, 2021 odhodki gor. To je bila v bistvu vojna situacija. Bodimo odkriti, v taki situaciji ne gledaš ali so stvari hudo uravnotežene ali neuravnotežene, hočeš preživeti. Imam pa problem z javnimi financami po tem. Leta 2022, 2023 in 2024, kjer smo v bistvu nadaljevali s temi deficiti.” Tako je vodenje finančne politike države zadnja leta včeraj v Studiu ob 17-ih na Radiu Slovenija ocenil znani ekonomist Mojmir Mrak, ki je opozoril tudi, da primerjave z drugimi državami v Evropi, kjer so številne še bolj zadolžene in imajo podobne primanjkljaje, niso nujno primerne: “Slovenija je prišla leta 2013 praktično v bankrot v trenutku, ko je bil njen javni dolg kot delež BDP-ja bistveno nižji kot zdaj.”
Državna poraba v preteklosti:
O tem, kako vidi položaj, ko vlada za prihodnji leti državnemu zboru predlaga proračuna težja od 17 milijard evrov, kar je absoluten rekord doslej, je novinarki Eriki Štular povedal: “Mi smo res zdaj pod tremi odstotki, ampak mi smatramo primanjkljaj tri procente kot nekaj, kar je v redu dolgoročno. Ni v redu, ni v redu. Mi imamo v bistvu, ampak še enkrat pravim, to niso stvari od danes, sistemsko v proračunu, ne vem, milijardo in ne vem še koliko za sofinanciranje pokojninske blagajne. To jemljemo kot “business as usual”. Ta vlada se je zdaj lotila pokojninske reforme in mislim, da je absolutno prav. Ta stvar tudi javnofinančno se ne bo poznala od danes na jutri, ampak to so naši problemi. Druga stvar, ki me predvsem moti, je to, da se smatra imet deficit kot “business as usual” in to, da čim si pod tremi odstotki, razumeš to že kot velik uspeh. Je pa res, ko primerjamo to z drugimi državami v Evropi, je potem to lahko zelo korektno.”
Mrak je o načrtovanju državnih financ opozoril še, da ima država zelo resne probleme na področju investicij: “Zaradi tega, ker imamo teh investicij zelo veliko in to je zdaj ključen inštrument poganjanja rasti, ampak mislim, da upravljanje z investicijami imamo pa kar precej v problemih.”
Komentarji (0)
Disqus Comments (3)