Download!Download Point responsive WP Theme for FREE!

Krim ob nafto, goreča ruska skladišča in uničeni reaktivci

Print Friendly, PDF & Email

Last Updated on: 23rd avgust 2024, 08:54 pop

Z uničenjem trajektne ladje za prevoz železniških vagonov z nafto, ki se je potopila v pristanišču na ruski strani mostu na Krim, je Ukrajini uspelo resno otežiti oskrbo okupiranega polotoka, kjer nafto in njene derivate nujno potrebuje ruska vojska, pa tudi prebivalci, ki so jih Rusi tja naselili. Za prevoze težkih železniških kompozicij čez ožino so zadnja leta skrbeli trije veliki trajekti, vse tri so Ukrajinci onesposobili. Trajekt Conro Trader je Rusiji uspelo toliko zakrpati, da je spet opravljal svojo vlogo. Do ukrajinske rakete Neptun, ki ga je polno naloženega včeraj potopila v pristanišču. Velik požar, prva poročila so govorila, da gori celotno pristanišče, je ustavil tudi promet čez bližnji most na Krim.

Ustavitev trajektnega prometa je bila večkratno slaba novica za Rusijo in njene okupacijske sile na Krimu. Pokazalo se je, da so Ukrajinci s svojimi raketami Neptun, mesečno bi naj sicer proizvedli le po eno, sposobni prebiti elektronsko in drugo zaščito, ki jo imajo Rusi ob mostu in tam uničiti trajekt v pristanišču. Kar pomeni, da so sposobni zadeti in uničiti tudi most.

Za prevoz naftnih derivatov in težkih vojaških tovorov Rusiji, ker so vsi trajekti onesposobljeni, zdaj tudi preostane le most, kar je pa tvegano, ker je bil v preteklosti železniški del poškodovan, ko je bil del mostu podrt in ni jasno, ali struktura lahko prenese težke vlakovne kompozicije, po vrhu pa je vsak tak prevoz tvegan. Če ukrajinska raketa na mostu zadane cisterno s kerozinom, so posledice hujše, kot če prazne tire. Druga možnost je oskrba Krima čez okupirana ozemlja Donbasa, kjer pa so železniške proge v dosegu dronov.

Potopitev trajekta v pristanišču je le ena v veliki seriji slabih vesti zadnjih dni. Ukrajinci so Rusom z droni napadli tudi več letališč, v skladišču nafte in naftnih derivatov v Proletarsku pa se zaradi takšnega napada že šesti dan vrstijo eksplozije, požar je tam, tako se zdi, povsem ušel nadzoru. Ukrajinci so goreča skladišča, tudi z velikimi cisternami s kerozinom ponoči celo še ponovno napadli z droni.

Pokazalo pa se je tudi, da napadi na letališča niso bili neuspešni in da Rusom ni uspelo pravočasno umakniti vseh reaktivcev Su-34 in Su-24. V Volgogradu, od koder sem poročal, da so letališče pretresle močne eksplozije, a so na ruski strani trdili, da je večina letal, ki so bila sposobna leteli, odletela, posnetki kažejo uničeno letališče in tudi hangarje, v katerih so relativno moderni Su-34. Poškodovani in uničeni.

Ni čisto jasno, ali le takšni, ki niso bili sposobni odleteti iz takšnih ali drugačnih razlogov.

V Volgogradu pa so Rusom islamski teroristi medtem zasedli še enega od zaporov in v njem ubili enega in ranili več paznikov. To se je zgodilo le nekaj dni po tem, ko je ruski predsednik Vladimir Putin poljubljal Koran v Čečeniji. Kot kaže odnosov z islamisti ni izboljšalo. Za upornike se je, ne prvič, slabo končalo. Zdi se, da udarca nazaj Rusov nobeden ni preživel.

https://twitter.com/wartranslated/status/1826934462417969374

Danes pa mineva tudi leto dni od padca reaktivca Jevgenija Prigožina z neba na poti iz Moskve proti Petrogradu po tem, ko je s presenetljivim uporom, katerega del je bila tudi ocena, da je bil napad na Ukrajino napaka, ki je temeljila na lažnivi propagandi, prišel skoraj do Moskve. Na poti tja so sestrelili tudi nekaj letal in helikopterjev ruske vojske, umrlo je več pilotov in članov posadk.

V reaktivcu je s Prigožinom mesec dni po tem uporu umrlo še več poveljnikov njegove vojske, tudi Dimitrij Utkin, nekdanji oficir posebnih enot ruske vojske, ki bi naj skupino Wagner ustanovil, na telesu bi naj imel več nacističnih tatojev, nadimek Wagner pa je najprej uporabljal sam zase. Javno se je izjemno redko pojavljal.

Po letu dni se zdi, da je bila razlog padca Prigožinovega reaktivca eksplozija v letalu. Kdo jo je sprožil lahko le ugibamo. Na pogreb svojega nekoč tesnega sodelavca Prigožina Vladimirja Putina ni bilo.

Po letu dni se je število pripadnikov njegove zasebne vojske Wagner, ki še delujejo v Belorusiji in Afriki, po ocenah angleških obveščevalcev zmanjšalo za desetkrat.

--------------------------------------------------------- Spletni časopis je vsakomur dostopen zastonj. V nastajanje vsebin in profesionalno korektnost je vloženo veliko truda. Novinarsko delo stane. Podprite Spletni časopis z donacijo:
Nakazilo donacije je mogoče s kodo (slikaj in plačaj), ki olajša vnašanje podatkov pri rabi telefonov:

------------------------------------------------------- Vsebine Spletnega časopisa je v letu 2019 deloma sofinanciralo ministrstvo za kulturo, ki je prispevalo 8396,78 evrov. Sofinanciranje je bilo dodeljeno tudi za leto 2020, a se mu je Spletni časopis odpovedal, ker je novinar in urednik portala Peter Jančič prevzel vodenje Siola in programa ne bi bilo mogoče izvesti.

Komentarji (0)

Disqus Comments (7)

https-spletnicasopis-eu