Po dveh ruskih vohunih se je pojavil Erjavec
|Last Updated on: 5th avgust 2024, 11:37 dop
“Če bi bila Urška v Parizu, bi Tadej prišel tudi s smrtne postelje.” Ta izjava Luke Mezgeca nam je orisala, zakaj smo po poškodovanem Primožu Rogliču, ostali brez drugega svetovnega zvezdnika na olimpijskih igrah in brez uvrstitve na stopničke v tem športu. Ni pa tam manjkalo naših politikov, ki jim stvari tudi niso šle po načrtih. Premier Robert Golob, ki ga je francoski predsednik dodatno povabil na otvoritveno slovesnost, se je tam znašel brez Tine Gaber, naša predsednica republike Nataša Pirc Musar pa tja ni letela z vojaškim tovornim Spartanom. Iz vlade so nameravali njenemu kabinetu zaračunati stroške za polet, ki bi bili skoraj 60.000 evrov. Logika, da bi te stroške tako ali tako imeli, ker letalo mora občasno leteti in polet Pirc Musarjeve ne bi stal nič, se ni prijela. Predsednica je na koncu izbrala polet z navadnim potniškim letalom iz Zagreba. Polet za štiri osebe s povratkom v Ljubljano je stal, kot je poročalo Delo, 2.870 evra. Dvajsetkrat manj. Na ta varčevalni način pa v Pariz ni poletela Gabrova. Pri Gabrovi smo se novinarji znašli v zagati, ker o razlogih, zakaj v Pariz ni šla, po zakonu niti nimamo pravice spraševati. Ni uradna spremljevalka premiera kot je Aleš Musar Nataše Pirc Musar. Musar je tudi plačan za to delo. Položaj premierove spremljevalke na podoben način kot pri predsedniku republike v zakonu ni urejen. Tudi če bi šlo za povsem zakonito soprogo. Gabrova je zasebna sopotnica premiera. No, tokrat pri Emmanuelu Macronu na koncu ni bila.
Da si je Gabrova premislila in ni odletela v Pariz, kjer so jo iz vlade načrtovali na več dogodkih, je v medijih in v javnosti sprožilo številna ugibanja, kaj se dogaja. Dnevnik pa je objavil celo pismo svoje redne dopisnice iz Bleda, ali bosta z Golobom vrnila stroške letalske vozovnice. Če bi šla, bi bilo zanesljivo še dražje.
Deloma je špekulacije umiril Bojan Požar z objavo posnetkov, po uvodnih slovesnostih olimpijskih iger, da sta premier in njegova spremljevalka spet skupaj in to na Malem Lošinju, od koder se je pojavil posnetek.
Ker sem bil teden dni nazaj tam z družino, sem, tako se zdi, zgrešil. Osebno nisem nič videl. Ne Goloba in tudi Gabrove ne. Se je pa na Hrvaškem pokazalo, da Golobov recept, da morje in sonce rešita zdravstvene težave (s Covidom) ni univerzalen. Oba sinova sta skoraj takoj, ko smo prišli, dobila alergijo na sonce in srbeče izpuščaje. Pa čeprav smo bili večinoma v senci. Ker je preveč sonca, tako opozarjajo zdravniki, nevarno za kožo.
Premier, če je res bil na morju, se je hitro vrnil v Ljubljano, kjer se je razpletla zgodba z vohunoma iz Rusije, ki mu je povzročila precej težav, ko je bivša notranja ministrica Tatjana Bobnar razkrila, da bi naj aretacije s šefom obveščevalne službe prestavila za nekaj dni, da stvar ne bi zmotila proslavljanja, ko opozicijski SDS na referendumu ni uspelo ustaviti čistk vladajočih na RTVS in ustanovitve petih dodatnih ministrstev, kar bi bilo sicer modro preprečiti.
Golobovi propagandisti so zdaj razglasili, da je vrnitev ruskih vohunov pokazala, da Golob ni zavlačeval s preiskavo. Kar nekaj prodajajo. Golob je povedal celo, da je takoj začel delati za izmenjavo vohunov. Zdi se sicer veliko bolj verjetno, da je bila izmenjava stvar drugih, saj nikogar našega ni v tej izmenjavi. Vsaj, da bi vedeli. Sama zamenjava pa je bila uspeh za Vladimirja Putina, ki je zamenjal zahodne novinarje, teh ne mara, in kup svojih domačih političnih nasprotnikov, da je dobil nazaj svoje razkrinkane vohune in morilce, dva tudi iz Slovenije. Ker so razkrinkani, so manj uporabni, a dogajanje vsebuje prvino, ki je nerodna. Tisti, ki niso razkriti, bodo poslej še bolj pogumno delali za Kremelj, ker vedo, da jim ne preti resna kazen. Tudi za umore bodo prej ali slej zamenjani. In nagrajeni.
To je bila vsebina menjave, ki jo je naš premier Robert Golob razglasil za uspeh države, ker se je znebila dveh Rusov, ki sta, tako se zdi, v regiji spodbujala in plačevala posameznike in skupine, ki so proti Natu in Zahodu in za interese Rusije, Irana in podobnih.
V Sloveniji Putin niti ne potrebuje tajnih agentov, saj ima na svoji strani številne javne osebnosti in tudi medije in novinarje. Niso le tednik Mladina, Resni.ca ali portal depolitizirane RTVSLO tam blizu. Za razoroževanje države, ki je v času resnih zaostritev, ki lahko pljusknejo tudi na Balkan, v jasnem interesu Rusije, skrbijo vladni politiki, ki že desetletja minirajo modernizacijo slovenske vojske, zaradi česar ta nima modernih oklepnikov in velja za nesposobno za kakršenkoli resen konflikt. Levica Aste Vrečke je čisto uradno za izstop iz Nata. Kamor Putin ne pusti Ukrajine. Proti vstopu v Nato pa je bila, dokler Borut Pahor ni dosegel preobrata, v času, ko jo je po osamosvojitvi vodil Janez Kocijančiča, čisto uradno tudi SD. Spomnimo še, da je naš nekdanji obrambni in zunanji minister Karl Erjavec, ko so Rusi okupirali Krim, ponudil usluge naše države kot posrednika v konfliktu med Rusijo in EU za to ozemlje Ukrajine.
Te dni je Erjavec navdušil del medijev z napovedjo, da se vrača v politiko kot star obraz. Dobil je udarne termine, češ da se obeta velik dogodek. Na podoben način se je poskušala nedavno vrniti Violeta Tomić s svojim NOT, pa je na evropskih volitvah pogrnila na celo črti. Kot tudi Levica, s katero se je razšla.
Pri Erjavcu je bilo čudno predvsem, da ga v medijih nihče ni vprašal, ali je njegov namen s konstruktivno nezaupnico Golobu prevzeti vlado. Poskusil je s koalicijo Kul že proti Janši, a je propadel. Sploh ni nujno, da bi imel proti Golobu manj možnosti. V politiki so možni veliki in hitri preobrati, sploh v novih strankah, kot je Svoboda, ki združujejo kadre, ki so jih nabrali iz vseh vetrov, med njimi so številni, ki so celo še bliže interesom Kremlja in Teherana kot Levica. Pri vladanju Goloba v to smer, razen pri nenavadnem hitenju s priznanjem Palestine, doslej ni zaneslo.
Dilema je, ali lahko Golob ohrani enotnost stranke, za kar je že nekajkrat udaril po mizi. Tudi s tem, da je zabrisal iz stranke Mojco Pašek Šetinc. Če mu spodleti, ker se bodo trenja še večala, ko bodo volitve bližje, popularnost stranke pa bo manjša, je lahko hitro dilema ali predčasne volitve ali nov mandatar. In ker številni poslanci na levi sredini točno vedo, da ne bodo več izvoljeni, je lahko tudi Karel Erjavec izhod v sili za vladne sile.
Stari preizkušen obraz. Ki ga nismo opazili v Parizu. Prej v Moskvi.
Komentarji (0)
Disqus Comments (4)