Mahnič o novi preiskavi Goloba: To bo test zakona Klakočar Zupančičeve
|Last Updated on: 12th oktober 2024, 03:07 pop
“Mediji so v preteklosti pisali o visokih in domnevno nezakonitih izplačilih plač in nagrad za nekatere slovenske direktorje in člane uprav energetskih družb. Pri tem so se posluževali različnih obvodov veljavne zakonodaje, v zameno, da je SDH sprejel tovrstne sporne prakse, so nekatera energetska podjetja zaposlovala člane uprav SDH. Prav tako so znani primeri obvodnega financiranja vodilnih v upravah omenjenih podjetji preko hčerinskih podjetji v tujini in poslovanje teh hčerinskih podjetji z drugimi osebami, partnerskimi in oglaševalskimi podjetji.” Tako je poslanec SDS Žan Mahnič na novinarski konferenci pojasnil, zakaj so poslanci opozicije zahtevali novo parlamentarno preiskavo o ugotavljanju in oceni dejanskega stanja zaradi ogrožanja energetske neodvisnosti Republike Slovenije. Plačo, ki je daleč presegala zakonske omejitve za nagrajevanje direktorjev podjetij v državni lasti, je dobival Robert Golob v GEN-I, ki so ga Golobovi razglasili kar za zasebni biznis preprodajanje elektrike državne nuklearke, vlade levosredinskih strank pa so to “privatizacijo” sprejele.

“Pod zahtevo za nova parlamentarno komisijo je podpisanih 32 poslancev SDS in NSi,” je opozoril Mahnič. “Če bi kdorkoli želel blokirati novo preiskovalno komisijo, s tem mislim koalicijo, bo to jasen signal, da si ne želijo razjasniti, kaj se je dogajalo v slovenski energetiki v zadnjih desetih letih in kdo je odgovoren, da je stanje takšno, kot je,” je opozoril. Namen parlamentarne preiskave je, so pojasnili iz SDS, da poda nedvoumen odgovor na vprašanje, ali in katera slovenska energetska podjetja, katerih skupščina je vlada ali Slovenski Državni holding (SDH) in predstavljajo bistveni del slovenske energetike, pri svojem delovanju odpirajo sistemska koruptivna in druga tveganja, ki so v škodo Sloveniji in njenim prebivalcem. Posledice neodgovornega vodenja nekaterih energetskih podjetji v državnih lasti občutijo prav državljanke in državljani, ki plačujejo dražjo električno energijo kot državljani večine držav članic Evropske unije, menijo v SDS.
Slovenski davkoplačevalci so v energetski krizi, ki je prizadela Evropo leta 2021, namenili več sto milijonov evrov denarja v nekatera energetska podjetja. Ker gre za občutljivost do denarja davkoplačevalcev, se temeljito preveri tudi, ali je bilo delovanje vlade ali pa SDH kot skupščine omenjenih podjetji in finančnega ministrstva transparentno. Prav tako se preveri delovanje Slovenskega državnega holdinga na drugih področjih in ali je v preteklosti prišlo do nedovoljenih političnih pritiskov na delovanje SDH, sporno zaposlovanje kadrov v slovenskih energetiki ter ali je SDH odpiral sistemska tveganja.
“Koalicija se na vse kriplje trudi, da se zlorablja organe pregona proti opoziciji, po drugi strani, da se demokratične standarde, ki so v skladu s poslovnikom oz. zakonom in so na voljo opozciiji v tej državi, zavira. Ta preiskovalka bo dober test, kaj pomeni zakon Urške Klakočar Zupančič in ali zakon omogoča učinkovito parlamentarno preiskavo,” je povedal Mahnič. In, kot so sporočili iz SDS, zaključil z: “Računam, da bodo naredili vse, da te parlamentarne preiskave ne bo, vendar to pravno formalno ni možno.”
Discover more from Spletni časopis
Subscribe to get the latest posts sent to your email.
Komentarji (1)
Disqus Comments (3)