Download!Download Point responsive WP Theme for FREE!

Covid: Odkritih 23 okuženih, uvajanje nadzora na Brniku in meji z Italijo

Last Updated on: 3rd januar 2021, 11:02 dop

V državi je doslej 23 ugotovljenih primerov okužbe v Ljubljani, na Dolenjske, na Štajerskem in Primorskem. Pričakovati je, da bo odkritih še več okužb.

Po seji sveta za nacionalno varnost, ki je bila danes v času, ko poteka tudi menjava vlade med Marjanom Šarcem (LMŠ) in Janezom Janšo (SDS), smo izvedeli, da so zaradi ustavljanja širjenja okužbe prekinjenje vse preventivne dejavnosti zdravstvenih domov Metlika, Novo mesto, Črnomelj ter Splošna bolnišnica Novo mesto, ter odloženi vsi nenujne specialistične preglede.

Država pa bo uvedla nadzor na letališču Brnik in mejnih prehodih: merili bodo telesne temperature na letališču Jožeta Pučnika za potnike, ki pridejo v Slovenijo, za zdaj še preučujejo uvedbo ukrepov na kopenski meji z Italijo.

Ti ukrepi sicer ne veljajo za zelo učinkovite. Italija je te ukrepe na letališčih imela med prvimi, a se jim je začela močno širiti okužba. Najbolj v Evropi. Nimajo vsi okuženi vročine.

Na posnetku bralca Spletnega časopisa, ki je iz Nemčije potoval domov v Slovenijo še v času, ko v Italiji še ni bilo epidemije, je tak nadzor na italijanskem letališču:

Vse športne prireditve in druge prireditve z udeležbo več kot 500 gledalcev bodo brez gledalcev, tudi Pokal Vitranc in smučarski skoki v Planici. Za tiste, ki sumijo, da so okuženi je po državi 16 vstopnih točk za testiranja. Vlada opozarja, naj se prebivalci tega držijo in ne hodijo na urgence, k osebnim zdravnikom, v bolnišnice. Te vstopne točke so izolirane in pripravljene na sprejem teh pacientov.

Janez Janša je na tiskovni konferenci po seji sveta za nacionalno varnsot povedal, da je med vlado, ki opravlja tekoče posle in njegovo vlado, ki nastaja, od petka vzpostavljena delovna komunikacija, da združujejo moči in sodelujejo za to, da nobena priložnost za to, da spopad s koronavirusom v Sloveniji ne bi bil uspešen, ne bo zamujena. O širjenju virusa pa je dejal:

»Jasno je, da širjenje virusa ni mogoče zaustaviti od danes na jutri, da se bo širil, tako da gre tu za vprašanje, ali smo ga sposobni omejiti in upočasniti do te mere, da nevarnost ne bo presegla kapacitet slovenskega zdravstvenega sistema.«

Janez Janša Foto: SDS

O zapiranju šol, kar je predlagala soproga Janše Urška Bačovnik na družabnem omrežju, pa je dejal, da je žena zdravnica in sama piše sporočila, je pa dodal, da je o tem bilo dolgo govora na svetu za nacionalno varnost.

Janša je o možnosti zapiranja šol dejal:

“Gre za ukrep, ki za sabo potegne zdravstvena tveganja, še posebej, če se ga naredi tako, da ni pripravljen. Če bi ta ukrep sprejeli danes in bi to veljalo od jutri naprej: kam bi šli otroci v varstvo? Šli bi najbrž k dedkom in babicam, kategorijam, ki so najbolj izpostavljene in vprašanje je, kakšna bi bila korist od tega,« je dejal Janša in nadaljeval: »Če bi se bilo potrebno odločiti za ta ukrep, pomeni, da bo veliko tistih, kateri starši bodo ostali doma, še posebej pri otrocih do 10 let, kjer ne bo mogoče zagotoviti drugega varstva, to za sabo potegne tudi druge posledice in tu je treba pretehtati samoučinkovitost. Bo pa zelo verjetno treba sprejeti podoben ukrep vsaj za del Slovenije, če bo slika širjenja virusa šla v smer, ki se sedaj nakazuje. Ni pa nič gotovo.”

Ker je ob širitvi okužb s koronavirusom, podobnemu širjenju smo priča tudi v Švici, Avstriji in na Hrvaške, veliko razprav, ali se je država dobro odzvala in kritik čez zdravnike, objavljam pismo predsednice zdravniške zbornice Zdenka Čebašek-Travnik, ki ga je objavila že čez vikend:

“O odgovornosti govorimo, gospod predsednik vlade

Ko sem pred dnevi opozarjala, da nas zdravnike skrbi, ker nimamo jasnih navodil za primer širjenja okužbe novega korona virusa, sem bila deležna neprimernih kritik s strani predsednika vlade in ministra gospoda Šabedra. Slednji je od mene zahteval, naj zbornica neha širiti paniko in zavajati javnosti. Politika je angažirala tudi sociologa dr. Uhana, da je v znanem mediju poudarjal mojo nekompetentnost (!). Vse v službi aktualne politike, ki ni in ne bo prevzela niti najmanjše odgovornosti za vse prepozne ukrepe in napačna navodila, ki so bila sporočena splošni in strokovni javnosti, predvsem zdravnikom. Predstavniki drugih poklicnih skupin v zdravstvu se v teh dveh tednih niso izpostavljali s postavljanjem neprijetnih vprašanj. Posledično tudi vse kritike letijo le na zdravniško zbornico in zdravnike.

Številni zdravniki in zobozdravniki so se tudi posamično obračali na lokalne OE NIJZ in ravnali v skladu z njihovimi priporočili in navodili. Tudi ti, ki so sedaj kot okuženi deležni pogroma tako na forumih kot tudi s strani politikov. Vsi smo zaskrbljeni, gospod minister in gospod predsednik vlade. Bojimo se, da ne bomo zmogli, da nas bo zaradi okužbe vse manj na delovnih mestih. In da ne bomo zmogli pomagati bolnikom, ki jih bo vse več. O tem zdaj najbrž tudi vi več ne dvomite.

Iz vsega dogajanja povzemamo, da tako ministrstvo kot NIJZ ne poznajo razmer na terenu, saj tam niso prisotni. Zdravniška zbornica, ki je dobila res veliko sporočil o tem, kako resne in zahtevne so razmere na terenu, je poskušala te težave v obliki vprašanj predstaviti MZ in NIJZ. Opozarjali smo tudi, da podana navodila niso uporabna na terenu. Spomnimo se, da je MZ sprva predlagalo 55 vstopnih točk in je bilo skupaj z NIJZ zgroženo nad predlogom zbornice, da OE postanejo vstopne točke. Na našo pobudo so torej nato zmanjšali število vstopnih točk in sprostili blagovne rezerve zaščitne opreme. Niso pa odgovorili na vprašanje razporejanja zaposlenih, kar se bo izkazalo kot ključni problem v naslednjih tednih.

Zdravniki ugotavljamo, da v naši državi ni nikogar, ne osebe, ne institucije, ki bi prevzela osebno odgovornost za vsa priporočila in navodila, ki jih dajejo na MZ in NIJZ zdravnikom. Ni avtoritete, katere beseda bi zmanjšala dvome, dajala točna navodila vsem službam in jih medsebojno usklajevala. Odgovornosti tudi ne more prevzeti skupina naključno v koordinacijo zbranih strokovnjakov, ki vsak s svojega zornega kota opažajo težave in jih sporočajo pristojnim. Na to, da nimamo učinkovitega državnega načrta za učinkovito krizno komuniciranje, je Slovenijo že leta 2017 opozorila Svetovna zdravstvena organizacija. Kdo je odgovoren, da tega nismo popravili in se pripravil na resno krizo?

Ob koncu te izjave želim poudariti, da so odzivi politikov, posebno izjava predsednika vlade o neodgovornem vedenju zdravnikov, odraz nesprejemljivega in nespoštljivega odnosa do našega poklica in dela ter da ga razumemo kot prelaganje odgovornosti njegovega nekompetentnega ravnanja  na zdravništvo.

V imenu Zdravniške zbornice Slovenije in v svojem imenu vsem prizadetim zdravnikom sporočam, da bo zbornica stala ob strani tako njim kot tudi ostalemu zdravstvenemu osebju. Pristojnim inštitucijam pa sporočam, da bo zbornica zmeraj odločno branila dostojanstvo zdravnikov in se zavzemala za to, da odgovorni prevzamejo tudi osebno odgovornost za nastalo situacijo.

Dr. Zdenka Čebašek-Travnik

--------------------------------------------------------- Spletni časopis je vsakomur dostopen zastonj. V nastajanje vsebin in profesionalno korektnost je vloženo veliko truda. Novinarsko delo stane. Podprite Spletni časopis z donacijo:
Nakazilo donacije je mogoče s kodo (slikaj in plačaj), ki olajša vnašanje podatkov pri rabi telefonov:

------------------------------------------------------- Vsebine Spletnega časopisa je v letu 2019 deloma sofinanciralo ministrstvo za kulturo, ki je prispevalo 8396,78 evrov. Sofinanciranje je bilo dodeljeno tudi za leto 2020, a se mu je Spletni časopis odpovedal, ker je novinar in urednik portala Peter Jančič prevzel vodenje Siola in programa ne bi bilo mogoče izvesti.

Komentarji (0)

Disqus Comments (1)

https-spletnicasopis-eu