Download!Download Point responsive WP Theme for FREE!

Klemenčič in Stare o “ubijanju” Kanglerja, ko Janša prevzema oblast

Last Updated on: 13th marec 2022, 10:39 dop

Nekdanjega šefa KPK Gorana Klemenčič in njegova sodelavca, ki je na KPK prišel iz Sove, Darka Stareta, bo danes zaslišala preiskovalna komisija, ki ugotavlja zlorabe državnih institucij za večletno diskreditiranje Franca Kanglerja, katerega del je bila tudi nepotrditev mandata državnega svetnika. Nepotrditev je zagrešil levi del državnega sveta v prejšnjem mandatu, ustavno sodišče pa razveljavilo kot očitno kršitev ustavne pravice voliti in biti voljen.

Ko KPK znova zlorabi pooblastila

Parlamentarna preiskava primera Kangler poteka na zahtevo državnega sveta. Nenavaden del pa je, da je KPK Franca Kanglerja medtem obtožila še, da bi naj ravnal nepošteno, ker je sodeloval v razpravah državnega sveta, ali zahtevati to preiskavo. Odločanje KPK o tem je primer vpletanja politične komisije v pristojnosti zakonodajne veje oblasti, kamor sodi državni svet. KPK, ki je politično nastavljena komisija, nima nobene pristojnosti odločati ali presojati, o čem smejo svetniki v državnem svetu, ki so izvoljeni na volitvah, govoriti v okviru svoje funkcije.

Gre za povsem čist primer zlorabe pristojnosti državnega organa, ki je tudi sramota za državo.

A za takšno nenavadnostjo mora biti razlog. In zdi se, da je razlog v tem, ker bi preiskovalna komisija lahko ugotovila, da je bila KPK pri Kanglerju v preteklosti del mehanizmov zlorab oblasti za politično obračunavanje.

Z novimi obtožbami le odvračajo pozornost od svoje stare zlorabe.

Zlorabe KPK za političen vzpon

Nekdanji šefa KPK Klemenčič, ki politično sodi v vrste liberalnih strank (LDS, SMC) je komisijo za preprečevanje korupcije (KPK) uporabil za diskreditiranje še veliko pomembnejšega političnega tekmeca in kot vzvod za lastno vrnitev na oblast. S pomočjo KPK je s hudimi obtožbami čez Janeza Janšo sprožil padec njegove druge vlade. Janša zdaj ravno spet prevzema oblast. Nobene od hudih obtožb, ki jih je Klemenčič takrat izrekal čez politika iz ljudske skupine (kamor sodi tudi Kangler), ni niti poskusil dokazati na sodišču, ki po ustavi edino lahko presoja krivdo za morebitna kazniva dejanja. Janši Klemenčič, čeprav je to zakon od njega zahteval, še možnost, da vsaj odgovoril na očitke njegove komisije, ni ponudil. Da bi jo moral, je ugotovilo sodišče. Ureditev, po kateri je delal, je pred tem Klemenčič pomagal sam ustvarjati, ko je še bil državni sekretar notranje ministrice Katarine Kresal (LDS). Malo verjetno je, da bi šlo napako, ko je se celo lastnih pravil ni držal. Precej bolj verjetno se zdi, da je šlo za serijo namernih zlorab. V času, ko je bil Klemenčič pravosodni minister, so v državnem zboru stranke, ki so ga izvolile, predsedniku takrat največje opozicijske stranke Janši odvzela mandat. Poskušali so ga z zlorabo oblasti povsem uničiti. Ustavno sodišče je ugotovilo, da so kršili ustavno ureditev z nezakonitim ravnanjem. Pravosodni minister, ki se je razglašal za varuha človekovih pravic in še posebej pravic manjšin, je to drastično kršitev povsem spregledal.

Vlogo pa sta Klemenčič in Stare imela tudi pri dogajanju ob Francu Kanglerju, ki se mu je dogajalo podobno, kjer pa Stare celo ni bil edini nekdanji namestnik šefa Sove, ki je zbiral podatke, ki so potem odtekali za diskreditacije k medijem in novinarjem, ki so sloveli in še slovijo kot servis za leve in liberalne stranke. Na posnetku sta Klemenčič in Stare:

Na posnetku nekdanji šef KPK in pozneje pravosodni minister Goran Klemenčič, ob njem namestnik Darko Stare, ki je prej delal na Sovi Foto: DZ

Pri Kanglerju je pomembno vlogo imel celo nekdanji sodelavec službe državne varnosti (SDV), to je bila tajne politične policije, ki je onemogočala vsako konkurenco Zvezi komunistov v prejšnji socialistični Jugoslaviji, Janez Žirovnik, ki je po osamosvojitvi delal kot namestnik šefa Sove, v tistem času pa je njegovo delo kot poslanec nadziral poslanec Kangler, ki je bil pred tem v Mariboru kriminalist. Nekoliko starejše in bolj jugoslovansko ime za SDV je UDBA.

Cilj: uničiti SLS in si zagotoviti oblast

Pozneje je bil Žirovnik izvoljen za sodnika in z odrejanjem velike večine vseh tajnih preiskav proti Kanglerju, katerih dognanja so curljala v mediji, prispeval k uničenju kariere temu pomembnemu desnemu politiku, županu drugega največjega mesta v državi, posledica je bil tudi slab rezultat stranke SLS v Mariboru in izpad te stranke iz parlamenta. Končna posledica pa, kar je bil najbrž cilj, prevzem oblasti v mestu ob Dravi in v državi levih in liberalnih strank.

Del tega prevzema oblasti je bilo tudi, da sta Klemenčič in Stare dobila visoke funkcije v vladi.

A te nenavadne zgodbe nikakor ni konec pri tem. Celo, ko so vsi sodni postopki proti Kanglerju pozneje že propadli, in je javno že bilo znano, da je bil v ozadju tajnih preiskav nekdanji obveščevalec SDV in pozneje funkcionar Sove, ki bi se, kot je že pred leti zapisal nekdanji šef SD in ustavni sodnik Ciril Ribičič, absolutno moral izločiti, da bi bilo zagotovljeno pošteno sojenje Kanglerju, preiskav pa zaradi prenizkega dokaznega standarda sploh ne bi smel odrejati, so tega sodnika novinarji ujeli še na proslavljanju zmage Saša Arsenoviča (SMC), ki mu je v drugem krogu županskih volitev v Mariboru uspelo zbrati več glasov kot Kanglerju. Žirovnik še vtisa, da je nepristranski sodnik, ni poskušal ustvariti.

Kot da je samoumevno, da goljufamo in zlorabljamo funkcije za politične namene.

Ali se vsaj trudita ustvariti drugačen vtis, bomo lahko spremljali na zaslišanjih Klemenčiča in Stareta, ki sta napovedana za opoldne (Klemenčič) in za 14. uro (Stare). Po informacijah iz preiskovalne komisije, ki jo vodi Žan Mahnič (SDS) se do včeraj popoldne nobeden ni opravičil.

Več o preiskavi primera Kangler, ki dviguje veliko prahu in, ki jo je deloma, ko gre za delo sodnikov in tožilcev, ustavno sodišče tudi zadržalo, lahko preberete v komentarju:

KDO JE UBIJAL KANGLERJA IN JANŠO

--------------------------------------------------------- Spletni časopis je vsakomur dostopen zastonj. V nastajanje vsebin in profesionalno korektnost je vloženo veliko truda. Novinarsko delo stane. Podprite Spletni časopis z donacijo:
Nakazilo donacije je mogoče s kodo (slikaj in plačaj), ki olajša vnašanje podatkov pri rabi telefonov:

------------------------------------------------------- Vsebine Spletnega časopisa je v letu 2019 deloma sofinanciralo ministrstvo za kulturo, ki je prispevalo 8396,78 evrov. Sofinanciranje je bilo dodeljeno tudi za leto 2020, a se mu je Spletni časopis odpovedal, ker je novinar in urednik portala Peter Jančič prevzel vodenje Siola in programa ne bi bilo mogoče izvesti.

Komentarji (1)

Disqus Comments (5)

https-spletnicasopis-eu