Afera babje čenče: Ermenčeva s tajnimi agenti nad Škerbinca za “verbalni delikt”
|Last Updated on: 12th oktober 2024, 03:55 pop
Zaradi govoric v medijih, da je bila načelnica generalštaba Alenka Ermenc hospitalizirina na psihiatriji v Polju, o katerih je, ko je o tem pisal Bojan Požar, govoril lep del države, sčasoma pa tudi vojaki, je Ermenčeva ustno ovadila še nekdanjega poveljnika sil Miho Škerbinca. Temelj za ustno ovadbo je poročilo vojaške tajne službe, kako je radovednim vojakom položaj, o katerem so poročali mediji, pojasnjeval poveljnik sil Škerbinc. Kaj je bilo z njenim zdravjem Ermenčeva takrat ni pojasnila in še danes ne vemo, ali ni bila res v Polju, ker o tem z ministrstva niso pripravljeni povedati nič. Niti zanikati.
Taktika odvračanja pozornosti
Možno je, da je ovadba Ermenčeve oblika odvračanja pozornosti pred izredno sejo parlamenta čez teden o interpelaciji, s katero poslancem vladne koalicije ni uspelo prehiteti dodatnih zaslišanj komisije za nadzor obveščevalnih služb o nenavadnem načinu odstavitve poveljnika vojske Mihe Škerbinca. Izredno sejo parlamenta o interpelacijo so koalicijski poslanci v četrtek zahtevali za v petek prihodnji teden. Do takrat bo prihodnji teden vsak dan redna seja zbora. A predsednik komisije za nadzor obveščevalcev Matej Tonin (NSi) je za v torek, sredo in v četrtek prihodnji teden za zgodaj zjutraj sklical tri zaporedne seje komisije za nadzor obveščevalcev.
V torek bodo nadzorniki najprej zaslišali načelnico generalštaba Alenko Ermenc, v sredo obveščevalce vojaške tajne službe, ki so na poveljstvu sil ves dan zasliševali vojake in oficirje o izjavah Škerbinca o psihičnem zdravju načelnice generalštaba Ermenčeve, v četrtek pa bo še pogovor s šefom vojaške tajne službe Dejanom Matijevičem.
Z ministrstva za obrambo so novinarki Suzani Perman (POPTV) zadnje dni potrdili, da je Ermenčeva ob novinarju Bojanu Požarju po dognanjih vojaške obveščevalne službe ovadila tudi Škerbinca. To se lahko sprevrže v precejšnjo komedijo.
Tajni agenti na sodišče
Po Toninovih nadzornikih bo, če to pride do sodišča, še sodstvo od vohunov obrambnega ministra Erjavca poskušal izvedeti, zakaj so se ukvarjali s tem, kaj poveljnik vojske govori o mentalnem zdravju načelnice generalštaba, o katerem je takrat že nekaj časa govoril lep del države. Da je načelnica dalj časa na bolniški, je prvi opozoril časopis Delo. A obrambno ministrstvo jim ni bilo nič pripravljeno pojasniti razlogov odsotnosti. Bojan Požar pa je po tem zapisal: “Po naših informacijah iz virov znotraj Slovenske vojske se je namreč generalmajorka 12 dni zdravila v ljubljanski Univerzitetni psihiatrični kliniki (Ljubljana – Polje), kamor naj bi jo pripeljali zaradi “zloma”, druge podrobnosti pa niso znane.” Te informacije so potem povzemali tudi večji mediji, krožile so po spletnih omrežjih. Neuradno je bilo takrat slišati celo govorice, da se je Ermenčeva “zlomila” zaradi pritiskov in vpitja Erjavca. Kaj je res ne vemo, ker se je obrambno ministrstvo zavilo v molk.
Sem pa pred časom že opozoril, da mi takrat Škerbinc, ko sem tudi pri njem preverjal, ni potrdil pisanja Požarja in drugih medijev, da bi naj načelnica znorela in zato Spletni časopis o tem ni pisal do odstavitve Škerbinca.
Škerbinc je vojakom položaj pojasnjeval, ko so o tem že vsi govorili in ni bil tisti, ki bi to širil in si izmišljal. Kako bodo organi pregona sodnikom pojasnili, da je bila interno izrečena ocena o zdravstvenem stanju načelnice generalštaba, o kateri je že nekaj časa govoril lep del države, kaznivo dejanje, ki je menda skoraj življenjsko ogrozila Ermenčevo ali pa vsaj njen položaj na vrhu generalštaba, si je težko predstavljati. Da se obeta zvezdniški sodni postopek vojaške obveščevalne službe po babjih čenčah, zbranih s kupom zaslišanj različnih vojakov, kako so razumeli Škerbinca, pa kaže to obvestilo, ki ga je objavila novinarka POPTV:
Kateremu pristojnemu organu je Ermenčeva ustno ovadila Škerbinca na ministrstvo za obrambo še preverjam, da bi lahko pri “pristojnem organu” potem vprašal, kdaj bodo sprožili kak postopek na sodišču in kakšna je vsebina. Česa točno je torej Škerbinc sploh obtožen. To ne more biti zaupno. Ni jasno, zakaj kar z ministrstva ne pojasnijo. Je v javnem interesu in ni si mogoče zamisliti razloga za zaupnost. Je pa minister za obrambo Karl Erjavec včeraj napovedal, da bo zaprosil, da bi del razprave o interpelaciji zaprli za javnost, da poslancem pojasnil, kaj je Škerbinc govoril. Zakaj je to zaupno in je treba zapreti sejo, če pa Ermenčeva celo ovaja Škerbinca, je težko razumeti. A bodo zahtevali tudi tajno sojenje, ker javnost ne sme vedeti, česa je Škerbinc obtožen?
Toži pa tudi odstavljeni poveljnik
Dogajanje dodatno zapleta, ker je zaradi odstavitve, ki je bila po oceni poveljnika sil ponižujoča in nezakonita, pravne spore na sodiščih že pred časom sprožil tudi Škerbinc sam in tudi v tistih se lahko šefi in obveščevalci vojaške tajne službe znajdejo pred sodniki.
Le da kot grešniki. Načelnice generalštaba Ermenčeve Škerbinc ni tožil. Kot je slišati tudi zato, ker ne namerava na enako raven preganjanja babjih čenč kot Erjavec.
Na posnetku sta načelnica generalštaba Alenka Ermenc in obrambni minister Karl Erjavec (DeSUS), pod njima pa posnetek nekdanjega poveljnika sil Mihe Škerbinca, ki sta ga nenadoma odstavila po le treh mesecih vodenja vojske in pri tem navajala različne razloge.
Ob tem, da bi naj neprimerno vojakom pojasnjeval zdravstveno stanje Ermenčeve, Škerbinca Erjavec obtožuje še streljanja vojakov ameriške vojske na Pučku v napačnem času in celo z napačnim orožjem. A vajo je odredila vlada in je bilo dolgo načrtovano z Američani na medvladni ravni in je odgovornost Erjavca, če zavezniki niso izvedeli, kaj hoče naša vlada in kaj hoče Erjavec, ki je v odgovoru na interpelacijo tudi priznal, da bi naj stvari (prepoved nočnega streljanja) odrejal brez pisnih dokumentov. Potem se pa čudi, da zavezniki in naši vojaki ne vedo, kaj bi rad. Da bi Američani kar spregledali sklepe ministra in vlade, ki bi jim prepovedovala streljati z določeno vrsto minometov, pa se tudi zdi povsem “Erjavčeva”.
Komentarji (1)
Disqus Comments (8)