Download!Download Point responsive WP Theme for FREE!

Ali Šarec ve: Uradniki izsiljujejo DVK, bodo onemogočili EU volitve?

Last Updated on: 3rd oktober 2019, 07:33 pop

Ni čisto gotovo, ali bo maja mogoče izvesti evropske volitve, zaradi upora pomembnih državnih uradnikov, ki množično zahtevajo razrešitve iz volilnih organov, je včeraj ugotovila državna volilna komisija (DVK), ki je potrjevala načrt izvedbe evropskih volitev. Volitve bodo maja. Po razpravi, kaj storiti, da bi uradnike pripravili k spoštovanju zakona in delu in kakšni so možni rezervni scenariji, da ne bi bilo treba prestaviti volitev, je DVK zavrnila zahteve za razrešitve množice sekretarjev in namestnikov sekretarjev ljubljanskih okrajnih volilnih komisij.

Tajkuni štirih funkcij hkrati

Za temi odstopi se skriva ambicija skupine pomembnih uradniških funkcionarjev, “volilnih tajkunčkov” kot jih je označil predsednik državne volilne komisije vrhovni sodnik Anton Gašper Frantar. Ti si poskušajo z močjo in vplivom, ki ga imajo kot del izvršne oblasti, omogočiti dodaten zaslužek, kakšnega tisočaka več ob evropskih volitvah, čeprav zakon tega več ne omogoča. Najpomembnejši med njimi je začasni načelnik ljubljanske uprave enote Bojan Bunc. Ti uradniki so navajeni, da so bili lahko tajniki več okrajnih volilnih komisij hkrati in so s tem dobro služili. Težava je, da spremenjena ureditev kopičenja del ne dovoljuje več, pa tudi težko izvedljivo je. “Kako je pa lahko nekdo hkrati na štirih koncih?” je nenavadnost zamisli Bunca, ki bi kot sekretar vodil štetje glasovnic v štirih okrajnih volilnih komisijah na področju Šiške hkrati, opisal Frantar. Še štirim komisijam na Viču in Rudniku bi bila rada sekretarka Danica Juratovec Cvek. Trem na področju Ljubljane Moste Polje pa Ernest Mencingar. Hkratno opravljanje sekretarskega dela se je zadnja leta tem pomembnim uradnikom splačalo. Ob plači za eno vodenje dobijo za evropske volitve 1138 evrov dodatka, če so sekretarji dvema komisijama 1707 evrov, za tri pa 2276 evrov. Četrta in nadaljnje “funkcije” niso dodatno plačane. Da bi morebiti tokrat še popustili in uradnikom omogočili dodatno služenje, kakršnega so bili vajeni, je na pogovoru s podpredsednikom državne volilne komisije Petrom Golobom kot izhod ponudil minister za javno upravo Rudi Medved (LMŠ). Iz drugih delov države podobnih izsiljevanj ni, dvojnim ali trojnim hkratnim funkcijam so se tam, kot kaže, odpovedali.

Glavni upornik šef upravne enote

“To ne gre, to bi bilo nezakonito,” je ministrovo idejo, da bi v Ljubljani kar zamižali, zavrnil Frantar. Golob pa je pripomnil, da si ljubljanski uradniki zakon razlagajo na način, da prepoveduje le hkratno predsedovanje več okrajnim volilnim komisijam, ne pa hkratnega dejanskega vodenja dela teh komisij, kar počnejo sekretarji. “Ministra niso prepričali, a skrbi ga za izvedbo volitev,” je popustljivost Medveda pojasnil direktor DVK Dušan Vučko in opozoril, da bo brez tajnikov 88 okrajnih komisij in njihovih namestnikov, če bodo ti res odstopili, praktično nemogoče izvesti volitve in opozoril še, da obstaja tudi tveganje bele stavke, če bi ti uradniki množično odšli na bolniške v času volitev, ker nekateri menda tudi že odhajajo.

“Izsiljujejo nas. To je tipičen primer izsiljevanja. Trdijo, da se nič ne da. Zagotoviti se mora, da se bo dalo. Če je delo slabo organizirano na neki upravni enoti, to ni naš problem,” se je ostro odzval član komisije Franc Grad.

Na posnetku namestnica direktorja Nina Mujagič predsednik DVK Anton Gašper Frantar, direktor službe Dušan Vučko, Franc Grad (s hrbta), povsem desno je namestnik predsednika Peter Golob. Foto: P. J.

Frantar se je strinjal in dodal, da mora delo organizirati načelnik upravne enote. Če načelnik Bunc noče delati, mora ukrepati minister za javno upravo Rudi Medved. O odstopih pa je Frantar povedal, da ga najbolj čudijo odstopi z razlago, da so uradniki pripravljeni biti le namestniki sekretarjev komisij, nikakor pa ne sekretarji komisij. “To je nezaslišano. Ne morejo biti namestniki, če niso sposobni opravljati tajniških del.” je ocenil ravnanje. Odstope, ker so pripravljeni biti le namestniki sekretarjev, so ponudili: Tatjana Kovačič Zorec, Nataša Oražem, Špela Škof Pernarčič, Špela Knez, Lucija Baš, Marija Remškar in Branka Medič. Miran Drašler pa je odstopil kot namestnik celo z razlago, da je pričakoval, da bo tajnik imel dva namestnika in ne le enega, in da noče biti edini namestnik. Podobno je z namestniško osamljenostjo pojasnila odstop tudi Angela Novak.

Član državne volilne komisije Saša Zagorc je ocenil, da to ravnanje uradnikov ogroža poštenost izvedbe volitev in da bi na to morali opozoriti predsednika republike Boruta Pahorja in stranke, pa tudi javnost. Potem bo tudi minister Medved hitro dojel, da je treba spoštovati zakon, ne pa iskati bližnjic, je dodal. Frantar pa je predstavnike vseh večjih strank v komisiji pozval, naj v svojih strankah opozorijo na težave in na to, da bo v skrajnem primeru treba uradnike, če bo Ljubljana še zavračala delo, uvoziti iz drugih upravnih enot. Drago Zadergal, ki zastopa SDS, se je pošalil in Vučku, ki je z Gorenjske, dejal, da bo v njegovih krajih gotovo interes.

Vse zahteve, da bi tik pred volitvami razreševali tajnike ljubljanskih okrajnih komisije in njihove namestnike, je državna volilna komisija po še nekaj burnih polemikah o tveganjih zavrnila.

Ali bodo ti uradniki z odstopi ali belo stavko ljudem onemogočili voliti in kako bodo v tem primeru nadomeščeni, bo odvisno od ministra za javno upravo Rudija Medveda in šefa vlade Marjana Šarca, pod katera ti uradniki sodijo. Državna volilna komisija lahko le opozori.

---------------------------------------------------------Spletni časopis je vsakomur dostopen zastonj. V nastajanje vsebin in profesionalno korektnost je vloženo veliko truda. Novinarsko delo stane. Podprite Spletni časopis z donacijo:
Nakazilo donacije je mogoče s kodo (slikaj in plačaj), ki olajša vnašanje podatkov pri rabi telefonov:

------------------------------------------------------- Vsebine Spletnega časopisa je v letu 2019 deloma sofinanciralo ministrstvo za kulturo, ki je prispevalo 8396,78 evrov. Sofinanciranje je bilo dodeljeno tudi za leto 2020, a se mu je Spletni časopis odpovedal, ker je novinar in urednik portala Peter Jančič prevzel vodenje Siola in programa ne bi bilo mogoče izvesti.

Komentarji (1)

Disqus Comments (10)

https-spletnicasopis-eu