Prvi prestopnik: Brglez gre k poslancem SD
|Last Updated on: 24th avgust 2018, 11:27 dop
“Danes sem predal odstopno izjavo poslanski skupini SMC,” je nekdanji predsednik DZ Milan Brglez povedal na skupni tiskovni konferenci z vodjem poslanske skupine SD Matjaž Han. “Skupaj lahko naredimo več,” pa je povedal Han in ocenil, da so že v prejšnjem mandatu pogosto delili enake vrednote in načela. “Prestop je vsebinski in bistveno manj ima političnega predznaka. Ni teorije zarote,” je dejal Han in ocenil celo, da prestop Brgleza k SD sploh ni političen. SD bo s tem imela poslej enajst poslancev in večjo težko kot poslanska skupina SMC Mira Cerarja, ki bo poslej imela le devet poslancev. Torej toliko kot Levica Luke Meseca. Spremembe bi lahko vplivale tudi na težo strank v koalicijskih delitvah položajev v vladi in DZ, ki pravkar potekajo. Na volitvah so volivci obema strankama izvolili enako število poslancev. Brglez je bil eden od soustanoviteljev SMC pred štirimi leti in do izključitve iz stranke junija letos je bil tudi podpredsednik SMC.
Tonin ga je odnesel, Židan prinesel
Brgleza so iz SMC izključili konec junija, ker se je pred tem javno ponudil, da bi še nekaj časa vodil državni zbor in to v položaju, ko je stranka za predsednika DZ predlagala svojega predsednika Mira Cerarja. Po precej kaotičnem dogajanju je bil za predsednika DZ takrat na koncu izvoljen Matej Tonin in začela je nastajati koalicija pretežno levih strank, v kateri pa bi bila tudi bolj desna NSi. “Zaradi moje pokončne drže, zaradi tega, ker sem bil kdaj kritičen do lastne stranke ter zaradi tega, ker sem nasprotoval temu, da gre SMC v koalicijo s SDS, me je danes IO SMC, na predlog generalnega sekretarja SMC gospoda Jozeta Artanaka, “vrgel” iz SMC,” je takrat pojasnil Brglez, kaj bi naj bilo v ozadju. SMC se takrat ni dogovarjala o vstopu v vlado s SDS. Iz stranke so Brgleza vrgli takoj po tem, ko je posle vodenje državnega zbora predalMateju Toninu(NSi). Tako hitro po volitvah, ko se državni zbor še niti ni povsem sestavil, doslej še ni prišlo do izstopov ali izključitev poslancev iz njihovih strank. Prestop k SD je Brglez s Hanom razglasil takoj po tem, ko je včeraj vodenje državnega zbora od Tonina prevzel Židan, ker se je sestavila drugačna, precej bolj levo usmerjena koalicija, ki ji večino in smer zagotavlja Levica Luke Meseca, ki so ji v zameno za podporo pri izvolitvah, določanju državnih financ in sicer vladanju, druge vladne stranke s pisnim sporazumom zagotovile, da bo še naprej veljala za opozicijsko. Ta nenavaden sporazum o podpori vladi za opozicijski status je podpisal tudi Dejan Židan. Zakonodajno pravna služba državnega zbora je ocenila, da Levice ne more imeti opozicijskega statusa in nadzornih vlog v državnem zboru, saj bi s tem nadzirala sama sebe.
Cerarja in Brgleza prešibal Počivalšek
Iz SMC so na Brglezove očitke o dogovarjanju z Janšo junija odgovorili, da so Brgleza izključili, ker je skočil v hrbet šefu stranke Cerarju in za to pridobil podporo bolj levega dela parlamenta. Brgleza bi podprla Levica Luke Meseca, ki je Marjan Šarec takrat ni vključeval v pogovore o sestavi koalicije, Cerarja pa Levica najbrž ne bi podprla, možno je, da tudi druge leve stranke ne. Brglez je bil v stranki v preteklosti že nekajkrat v sporih s predsednikom Mirom Cerarjem. Posebej oster spor je bil lani, ko je vlada v državnem zboru poskušala uzakoniti, da bi lahko, če bi se zelo povečalo število migrantov, večini migrantov že na meji s Hrvaško onemogočili vstop v državo. Brglez je bil odločno proti in je tudi ostro kritiziral lastno vlado. A je ostal v manjšini. Cerar je lani zahteval, naj Brglez zaradi tega celo odstopi kot podpredsednik stranke, a do odstopa ali odstavitve ni prišlo, spor sta umirila. Brglez je veljal za vodjo neformalnega levega krila SMC, ki je bilo po idejah blizu SD Dejana Židana in Levici Luke Meseca. Na volitvah je bil Brglez izvoljen s 13,7 odstotki v okraju Bežigrad, Cerar je v okraju Vič-Rudnik zbral več 16,9. Vse kandidate SMC, tudi predsednika in podpredsednika, pa je daleč prehitel minister za gospodarstvo Zdravko Počivalšek, ki je v Šmarju pri Jelšah zbral 19,8 odstotka.
Komentarji (3)
Disqus Comments (2)