Sramota: Na referendumu in predsedniških volitvah invalidi še ne bodo mogli do svojih volišč
|Last Updated on: 10th avgust 2017, 10:51 dop
Invalidom bo dostopnih 1.747 volišč oziroma 55,09 odstotka. Skupaj bo referendum potekal na 3.203 voliščih, rednih volišč po državi bo 3083.
To je ta teden pred referendum o drugem tiru, ki bo 24. septembra, sporočil direktor službe državne volilne komisije Dušan Vučko.
Le krajšo obdobje je še lahko nedostopno
Podobno skoraj polovica volišč ne bo dostopnih invalidom tudi na predsedniških volitvah, datum teh bo v petek določil predsednik državnega zbora Milan Brglez. Informacija pomeni, da bo na referendumu in volitvah prekršena odločba ustavnega sodišča, ki je aprila 2014 zapisalo:
„Invalidom je treba zagotavljati pravico do nediskriminacijskega obravnavanja pri uresničevanju volilne pravice in odpraviti vse ovire za njihov fizični dostop do volišč. Volišča, ki tega ne bodo zagotavljala, so lahko le izjema, in še to le v krajšem nadaljnjem prehodnem obdobju, ne pa kot sedaj pravilo.”
Ustavno sodišče je s to sodbo aprila 2014 ukinilo posebna volišča za invalide kot obliko diskriminacije invalidov, ki jim ne zagotavlja volilne pravice. Poslancem so določili najdaljši dvoleten rok, da s spremembo ureditve zagotovijo invalidom fizičen dostop do njihovih volišč in torej možnost voliti. To je temeljna pravica, na kateri temelji demokratičen sistem. A poslancem v dveh letih ni uspelo odpraviti neustavnosti. Skrajni rok za popravek ureditve se je iztekel sredi maja 2016.
Propaganda namesto odpravljanja neustavnosti
Spodletelo jim je, ker so proceduro „zamašili“ znameniti predlogi „Muscolo“, ki so jih različnih predlagatelji razglasili za višanje etičnih standardov v politiki. Z njimi so v različnih oblikah poskušali onemogočiti kandidaturo ali odvzeti poslanski sedež Janezu Janši, ker je bil v kazenskem postopku, pozneje pa do odločitve ustavnega sodišča nekaj časa celo obsojen in zaprt. Ustavno sodišče je sodbe proti Janši na koncu razveljavilo.
Predlogi Muscolo so bili propagandni, namen je bil sprožati javne razprave proti Janši in ne da bi bilo res kaj uzakonjeno. So pa z njimi predlagatelji uspeli doseči, da možnosti priti do svojih volišč še vedno nimajo invalidi. Skoraj polovica vseh volišč v državi jim je še vedno nedostopna.
Aprila sprememba, a prepozno…
Neustavnost so poslanci z enoletno zamudo vendarle odpravili aprila letos. Preobrat je, kar nekoliko presenetljivo, uspelo doseči novemu predsedniku odbora za notranjo politiko Dušanu Verbiču (SMC), ki je po propadu zadnjega paketa Muscolo, ki so ga podpisali tudi poslanci SMC, dosegel dogovor vladnih strank z opozicijskima SDS in NSi, kar je omogočil pomembno spremembo volilne ureditve, ki poskuša invalidom le zagotovi, kar zahteva ustavno sodišče.
A prepozno za referendum in predsedniške volitve.
Samo sprememba zakona položaja na terenu še ne spremeni. Čeprav vlade ni nič oviralo, da v zadnjih treh letih ne bi zagotovila denarja, da bi krepko več volišč uredili tako, da bi bila dostopna invalidom, ni ravnala tako. Ministri še s prstom niso pomigali. Tudi denimo minister za javno upravo Boris Koprivnikar (SMC), ki je tudi podpredsednik vlade. Vsaj videti ni po statistiki, da je skoraj 44 odstotkov volišč še v prostorih, ki so nedostopna invalidom.
Pri invalidih so varčevali in čakali spremembo zakona.
Nad referendumom in nad predsedniškimi volitvami, ki so pred nami, bo zato visela temna senca, da ne znamo ali celo nočemo poskrbeti, da bi imeli enake temeljne pravice tudi šibki med nami.
Več:
Komentarji (2)
Disqus Comments (2)