Kongres SDS: Janša predsednik, Orbán gost, Novakova ne
|Last Updated on: 12th oktober 2024, 03:50 pop
Na volitve prihodnje leto bo SDS vodil Janez Janša, gost je bil premier sosednje Madžarske Viktor Orbán, ni pa bilo Ljudmile Novak (NSi), so bili glavni dogodki 11. kongresa Slovenske demokratske stranke (SDS) v Mariboru. Je pa na kongres sestrske stranke prišel in delegate pozdravil predsednik druge “sestrske” stranke SLS Marko Zidanšek.
Janša: To norost moramo ustaviti
Viktor Orbán je prišel SDS podpret tudi pred volitvami 2004, je delegate v govoru na začetku kongresa opozoril Janez Janša in dodal, da verjamejo, da bo tudi posledica tokratnega obiska zmaga na volitvah prihodnje leto.
O zbiranju podpisov za referendum o drugem tiru je povedal, da država potrebuje sodobno železniško povezavo, a ne na ta način in za to ceno.
Gradnja kilometra železniških tirov v Evropi stane od pet do sedem milijonov, do 18 milijonov, če je teren zahteven. Pri nas bi bila cena več kot 50 milijonov za kilometer proge, je dejal Janša in dodal: »To norost moramo zaustaviti.«
Orban je varoval, Cerar ne
Nadaljeval je: »Če z afero Patrija ne bi zrušili moje vlade, bi drugi tir že imeli za normalno ceno in posodobljene železnice tudi.« O vladnih načrtih gradnje pa je dejal, da »ta koruptivno zastavljeni projekt modernizacijo in projekt še najbolj ogroža”.
Orbanu se je Janša zahvalil, ker je z obrambo meje svoje države v času migrantske krize branil tudi Slovenijo. Zaradi ravnanja naše vlade pa moramo dokumente zdaj spet kazati na avstrijski meji, je Janša kritiziral ravnanja vlade Mira Cerarja.
Nastop je končal z besedami: “Svoboda Sloveniji. Bog živi Slovenijo.”
Ne z besedami, z dejanji je treba zavarovati schengensko mejo, je v govoru med drugim kot skupno zavedanje ocenil Orban. O napadih na SDS pa je dejal, da so posledica tega, ker je ta stranka močna in ima resne možnosti za prevzem oblasti in po izkušnjah iz Madžarske povzel, da bo do volitev napadov še več.
Ob predsedniku stranke so delegati izvolili še izvršilni in nadzorni odbor, nekoliko pa so popravili tudi statut stranke.
Ob Orbánu je na kongres, na katerem se je zbralo manj kot tisoč delegatov, prišel predsednik Centra za evropske študije Wilfried Martens in nekdanji predsednik slovaške vlade Mikulaš Dzurinda ter predsedniki in predstavniki sestrskih strank iz Slovenije in sosedstva.
Delegate je preko video tehnike nagovoril nekdanji predsednik Evropskega parlamenta Hans Georg Poettering.
Zidanšek prišel, Novakova ne
Med vabljenimi gosti že zjutraj niso predstavili predstavnika NSi. Predsednica NSi Ljudmila Novak, so sporočili delegatom pozneje, se je opravičila. Obvestilo je sprožilo nekaj negodovanja v dvorani.
Pisno opravičilo je stranka pozneje tudi objavila. Takšno je bilo:
Sta pa delegate nagovorila predsednik nove stranke GOD Aleš Primc in predsednik SLS Marko Zidanšek. Na kongres je prišel tudi predsednik Nove ljudske stranke Slovenije (NLS) Željko Vogrin, ki pa ni govoril.
Pred kongresno dvorano je bil zjutraj Janez Pogorelec (NSi), ki je znan po zahtevah, da bi se moral Janez Janša umakniti z vrha SDS in je imel menda tudi pooblastilo Novakove, da zastopa NSi,
Še pred začetkom kongresa je odšel. Vstopa v dvorano, kjer poteka kongres, mu namreč niso dovolili.
O zapletu so javnost obvestili tudi iz NSi in opozorili, da so na dan kongresa v SDS poslali obvestilo ,da Novakova tja pošilja Pogorelca. Obvestilo je takšno:
Predsednica NSi je @strankaSDS opravičila odsotnost in naknadno v znak sodelovanja pooblastila dr. JP, da se v imenu NSi udeleži kongresa pic.twitter.com/8b8zVVx1dV
— NSi (@NovaSlovenija) May 20, 2017
Več o Pogorelcu:
Že februarja je bil na kongresu kot edini kandidat za predsednika DeSUS, ki je tretja najmočnejša stranka v parlamentu, znova izvoljen Karl Erjavec. SDS je po rezultatih na volitvah in financah krepko močnejša od Desusa. Ker Janša nima protikandidata, je tudi za SDS že jasno, kdo jih bo vodil na parlamentarne volitve, ki bodo čez leto.
Finančni podatki za SDS, ki je finančno najbolj trdna med strankami, so za zadnja leta predstavljeni v preglednici:
V državnem zboru ima SMC krepko več, kar 35 poslancev, SDS pa 19.
A stranka, ki jo vodi premier Miro Cerar, nima predstavnikov v evropskem parlamentu, šibka pa je tudi lokalno po državi. Zato SDS še velja za večjo in tudi bolj organizirano stranko.
Na evropskih in lokalnih volitvah pred tremi leti je SDS dosegla najboljši rezultat med strankami. Na parlamentarnih, v času kampanje je bil Janša zaprt, jim to ni uspelo, bili so drugi.
Rezultati volitev poslancev državnega zbora so prikazani grafično. Na prve, leta 1992, ko so z dobrimi tremi odstotki skoraj izpadli iz DZ, jih je vodil Jože Pučnik, pozneje na vse Janša.
Najmanj uspešni so bili v SDS, ki je najmočnejša stranka desnice že od leta 2000, na predsedniških volitvah. Njihov kandidat, ali kandidat katere druge desne stranke, še nikoli ni bil izvoljen za predsednika republike.
Še kongres združitve na levi
Razen če bi k desnici šteli zmernega Janeza Drnovška. Predsednik republike ima predvsem simbolno vlogo, dejanskih pristojnosti in politične moči odločati o čemerkoli pa le malo.
Predsedniške volitve bodo tudi letos. Svojega kandidata SDS še ni predstavila.
Rezultati SDS na dosedanjih evropskih volitvah so:
Neuradno je slišati, da bi prihodnji mesec lahko bil še kongres dveh strank iz koalicije ZL, ki se dogovarjata o združitvi: IDS Luke Meseca in TRS Violete Tomić.
Več o februarskem kongresu DeSUS je dostopno na povezavi
Za nekaj razburjenja pred kongresom SDS je poskrbela država, ki je prepovedala koncert hrvaškega pevca Marka Perkovića – Thompsona, ki bi moral biti tudi v soboto v Mariboru.
Ali policija prepoveduje politično?
Koncert je bil načrtovan v drugem delu mesta in s kongresom ni povezan. Je pa prepoved, ki je za odprto in svobodomiselno skupnost neobičajna, odmevala tudi na kongresu. Ravnanje je že v uvodnem govoru Janša obsodil.
Že prej, v četertek, pa je na nujni seji komisije za nadzor obveščevalnih in varnostni služb povedal, da svetovnega nazora kot razloga prepovedi koncerta režim ni upal uporabiti niti leta 1983, ko smo še imeli politično policijo. V demokratični državi, s svobodo govora, pa ni mogoče koncerta prepovedati zaradi svetovno nazorskih razlogov, je ocenil in dodal, da je bila odločitev policije in upravne enote s takšno razlago posledica pritiska predsednika državnega zbora Milana Brgleza, ki je bil podoben kot leta 1983 pritisk Franca Šetinca ali leto pozneje Franceta Popita.
Iz notranjega ministrstva so poslancem pojasnjevali, da so razlog za prepoved tudi napovedi nasprotnikov Thompsona, da bodo pripravili proteste proti koncertu. A v uradni razlagi prepovedi koncerta to ni zapisano.
Komentarji (4)
Disqus Comments (3)