Download!Download Point responsive WP Theme for FREE!

Padci na svetovnih borzah. Nižje tudi kripto valute. Je to konec dobrih časov?

Print Friendly, PDF & Email

Last Updated on: 5th avgust 2024, 05:14 pop

O padcih vrednosti na evropskih in azijskih, že prej pa tudi ameriških borzah, poročajo svetovni mediji. Padajo tudi vrednosti kripto valut. Padce na borzah so dodatno pospešili podatki o ohlajanju gospodarstva v ZDA. Že nekaj časa zaradi informacij o ohlajanju gospodarstev pada tudi vrednost nafte, kar se pa na bencinskih črpalkah v Sloveniji še ne pozna, ker je vlada povišala pristojbine za polnjenje luknje v državnem proračunu.

Indeksi na evropskih borzah in v Veliki Bratini so danes padli za nekaj odstotkov, Japonski Nikkei pa za 12,4 odstotka. V točkah je bil padec na Japonskem celo največji v zgodovini sploh. Padci so udarili tudi po borzah na Tajvanu, Južni Koreji, kjer so se vrednosti znižale za osem odstotkov, pa v Indiji, Avstraliji, Šanghaju, Hongkongu… A tam so padci indeksov nižji, na ravni nekaj odstotkov.

Padci so se začeli prejšnji teden, ko so v ZDA objavili podatka iz trga delovne sile, ki niso spodbudni, podobno so bila pesimistična finančna poročila več velikih ameriških podjetij. Popoldan, ko so se spet odprle borze v ZDA so tam znova udarile rdeče številke, a ne katastrofične kot na Japonskem: za nekaj odstotkov navzdol. Pričakovati je, da se bodo centralne banke odzvale z znižanjem temeljnih obrestnih mer, s katerimi so zadnje čase ustavljale inflacijska gibanja.

O dogajanju na Japonskem mediji poročajo kot o kolapsu na trgih zaradi znižanja vrednosti največjih japonskih bank. Hkrati je vrednost njihove valute zrasla, kar zmanjšuje mednarodno konkurenčnost proizvodov te države.

Dogajanje na trgu krito valut pa je orisano tudi kot krvava kopel:


--------------------------------------------------------- Spletni časopis je vsakomur dostopen zastonj. V nastajanje vsebin in profesionalno korektnost je vloženo veliko truda. Novinarsko delo stane. Podprite Spletni časopis z donacijo:
Nakazilo donacije je mogoče s kodo (slikaj in plačaj), ki olajša vnašanje podatkov pri rabi telefonov:

------------------------------------------------------- Vsebine Spletnega časopisa je v letu 2019 deloma sofinanciralo ministrstvo za kulturo, ki je prispevalo 8396,78 evrov. Sofinanciranje je bilo dodeljeno tudi za leto 2020, a se mu je Spletni časopis odpovedal, ker je novinar in urednik portala Peter Jančič prevzel vodenje Siola in programa ne bi bilo mogoče izvesti.

Komentarji (0)

Disqus Comments (1)

https-spletnicasopis-eu