Ne izplačujte regresov, vlada predlaga spremembe obdavčitve!
|Last Updated on: 14th april 2019, 09:39 dop
Vlada DZ predlaga spremembi zakonov o dohodnini in o pokojninskem in invalidskem zavarovanju po nujnem postopku, da bi regrese do višine povprečne plače razbremenili dohodnine in prispevkov, je na tiskovni konferenci po seji vlade danes povedal finančni minister Andrej Bertoncelj (LMŠ). Vlada se je, da bi predlagala to spremembo, spomnila nekoliko pozno. Prve regrese za letošnje leto podjetja že izplačujejo. Imenovali pa so tudi kar štiri nove državne sekretarje.
Finančni minister: Potrošite to doma!
Bertoncelj je povedal, da problem, ki ga je vlada povzročila s svojo počasnostjo pri spreminjanju obdavčitve dohodnin, zdaj rešujejo tako, da
“predlagajo tudi postopek vračila že izračunane in odmerjene akontacije dohodnine v letu 2019 v primerih, ko so delodajalci regrese že izplačali.”
Vsem, ki izplačujejo regrese, Spletni časopis predlaga, da se komplikacijam izognejo tako, da z izplačili nekoliko počakajo, da ne bo treba terjati povračil, hkrati pa bo, ko odloči državni zbor, tudi jasno, kaj bo zakon natančno sploh določal. Večina poslancev lahko vsebino zakonov tudi še spremeni. Novosti lahko DZ uzakoni zelo hitro, v kakšnem mesecu lahko obveljajo. Iz vlade so se pohvalili, da se s tem nekoliko prepoznim predlogom držijo obljube o razbremenitvi regresa že v letu 2019, finančni minister Bertoncelj pa je pozval k porabi tega regresa v Sloveniji, ker »s tem povečujemo domačo potrošnjo in poganjamo gospodarsko rast«. Malo verjetno je, da bi ta poziv kaj veliko vplival na številne državljane, ki letujejo v sosednji Hrvaški ali na premožnejše, ki odpotujejo še kam dlje. Dokler zakona državni zbor ne spremeni in novost ne bo objavljena v uradnem listu, bodo morala podjetja seveda dohodnino in prispevke obračunati in nakazati državi kot doslej. Zaposleni, ki so že ali bodo še pred uveljavitvijo novosti dobili regres, bodo pozneje upravičeni do vračila preveč plačane dohodnine in prispevkov, zagotavlja vlada. Vračilo bo po uradni dolžnosti izvedla Finančna uprava, in sicer bosta akontacija dohodnine in prispevki zaposlenega vrnjeni neposredno zaposlenemu, prispevki delodajalca pa delodajalcu, a le prejemnikom, ki nimajo neporavnanih davčnih obveznosti. Na posnetku finančni minister, ki poganja gospodarsko rast s pozivi o trošenju doma:
Pa še novi državni sekretarji
Vlada je že dosedanjega državnega sekretarja na ministrstvu za okolje Aleša Prijona znova imenovala na to funkcijo, dodatno pa so imenovali še Marka Mavra na položaj, ki ga je doslej zasedal po novem minister Simon Zajc. Za novega državnega sekretarja za malo gospodarstvo (na izpraznjeno mesto Petra Vilfana) je vlada imenovala Franca Vesela, prej funkcionarja Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije. Na ministrstvu za zdravje pa so za državnega sekretarja imenovali Tomaža Pliberška, o katerem so zapisali:
“Tomaž Pliberšek je po izobrazbi doktor znanosti s področja gradbeništva. Leta 2006 je doktoriral na Fakulteti za gradbeništvo Univerze v Mariboru. Svojo poklicno pot je pričel leta 2006 v Adria Airways kot namestnik vodje posadk. V letih od 2009 do 2019 je vodil več različnih projektov, med drugim je bil vodja projektne faze mednarodnega projekta Move, DEM, vodja projekta v okviru Fundacije za šport, vodja več različnih projektov na Fakulteti za gradbeništvo s področja letalstva, Loptreg, SmartLab, vodja komisije za promocijo na Fakulteti za gradbeništvo, LEA Spodnje Podravje. Bil je tudi strokovni sodelavec v podjetju TMD Invest in svetovalec direktorja zavoda e-Zavod, sodeloval pa je tudi pri projektu regionalnega razvoja Gorenjske. Krajše obdobje je bil v letu 2011 Direktor Komunalnega podjetja Ptuj. Tomaž Pliršek se poleg rednega dela ukvarja z letalstvom. Od leta 1992 do leta 2006 je neprofesionalno vodil Letalsko šolo Aerokluba Ptuj. Leta 2015 je bil imenovan za Direktorja občinske uprave Občine Naklo, kjer je bil zaposlen vse do leta februarja 2019, ko je postal Direktor občinske uprave Občine Radenci.”
Komentarji (0)
Disqus Comments (4)