Odločitev levo sredinskih strank Marjana Šarca (LMŠ), da bi za predsednika državnega zbora postavili šefa SD Dejana Židana (SD) in ne SMC Mira Cerarja, je odlična vest predvsem za nekdanjega poslanca Janija Möderndorferja, ki mu bo to zelo verjetno prineslo nadomestni poslanski sedež. Kandidatura Židana pomeni, da Miro Cerar, ki je z odstopom marca sprožil padec vlade in predčasne volitve, ne bo šef parlamenta in bo torej morda minister, denimo zunanji, v tem primeru pa se bo nekdanji poslanec LDS, PS, ZaAB in nazadnje SMC Möderndorfer vrnil v državni zbor. Po izvolitvi Cerarja za ministra, seveda.
Preiskovanje za kampanjo proti SDS
Vladanje je sladko, ker prinaša službe
Pohod Židana na vrh DZ pa je slaba vest za Jolando Lazar, ki bi Židanov sedež dobila, če bi ta (p)ostal minister, ker je za SD s 12,37 dosegla drugi rezultat po okrajih v volilni enoti Ptuj. V tej enoti je v okraju Pesnica kandidirala tudi “dvojna kandidatka” Milena Babič, ki pa je dosegla šele sedmi rezultat med 11 kandidati SD. Zaradi Babičeve so bili nekaj časa v težavah Zeleni Slovenije, ki jim je šele sodišče vrnilo kandidate v ljubljanski volilni enoti. Več o tem najdete tukaj.
Če bo vlada peterčka in Levice (kot “zunanjega partnerja”) septembra izvoljena, bo prišlo še do številnih menjav v državnem zboru. V zadnjih letih so poslanci namreč zelo razširili nabor funkcij, s katere poslance ob razrešitvi čaka sedež v državnem zboru in je zato tam nadomestni poslanec. Najprej je bilo vračanje v DZ mogoče le za premiera in ministre, pozneje še za generalnega sekretarja vlade, danes imajo ta privilegij tudi že vsi državni sekretarji (namestniki ministrov), ki jih je cela kopica in imajo boljše plače kot večina poslancev. S tega vidika se prevzem vlade splača, ker lahko v parlament pridejo številni dodatni kandidati strank, ki na volitvah sicer niso bili izvoljeni. Ne velja pa to za šefa SAB in DeSUS Alenko Bratušek in Karla Erjavca, ki nista poslanca in njuno imenovanje v vlado njunima strankama razen dobre službe za predsednika, ne bo prineslo sedežev za neizvoljene v državni zbor.