O novem načinu zdravljenja rakavih krvnih bolezni in solidnih tumorjev, ki že potekajo v tujini s pomočjo genske terapije celic CAR-T, so včeraj govorili na simpoziju v Univerzitetnem kliničnemu centru Ljubljana (UKCLJ), ki ga je organiziral predstojnik Kliničnega oddelka za hematologijo prof. Samo Zver.
Celice CAR-T so v svetu vroča tematika, je opozoril Zver, celično zdravljenje zbuja veliko upanja in se kaže kot potencialno zelo učinkovito, vendar se ga v Sloveniji nismo še niti dobro lotili.
S simpozijem so poskušali opozoriti javnost, predvsem pa stroko, da čas hitro teče in da vlak, ki zadeva CAR-T celično zdravljenje, drvi, Slovenije pa zaenkrat ni na njem.
V Nemčiji so s celično terapijo CAR-T lani v novembru uspešno pozdravili prvega slovenskega bolnika 13 letnega Nejca Čotarja, ki je imel B-celično akutno limfoblastno levkemijo.
Zver je poudaril, da za začetek potrebujejo ustrezne prostore in opremo, da bi lahko začeli sami pripravljati zdravilo iz gensko spremenjenih celic CAR-T. Že lep čas čakajo, da vodstvo prenovi prazno stavbo, ki se nahaja zraven UKCLJ, kjer se je nekoč nahajal Zavod za varstvo pri delu (ZVD).
Predsednica Društva bolnikov s krvnimi boleznimi Slovenije Mihaela Uhan je podprla prizadevanje zdravnikov, da bi čim hitreje začeli zdraviti s celično terapijo CAR-T v Sloveniji.
Predavatelji so opozorili na težave, ki omejujejo razvoj terapij CAR-T v Slovenji. Neustrezna je zakonodaja, ki zdaj preprečuje klinično preizkušanje nerutinsko pripravljenih zdravil iz celic CAR-T.
Da bi to prepreko odpravili, so podpisali pobudo za spremembo sporne alineje v zakonu o zdravilih in jo naslovili na ministra za zdravje na Aleša Šabedra.
Da bi lahko v UKCLJ sami pripravljali celice CAR-T, bi morali iz zakona o zdravilih, ki klinično preizkušanje takih celic onemogoča, črtati prepoved, kar je mogoče tudi zelo hitro, tudi v mesecu dni, a praviloma procedure trajajo več mesecev, če politiki niso dogovorjeni, kaj hočejo.
Ker je medtem padla vlada, ni jasno, kaj se bo dogajalo v vladi in v državnem zboru, zato tudi ni mogoče napovedati, kdaj bi se lahko zakon o zdravilih spremenil.
Simpozij so sponzorirali Novartis Pharma Services, Celgene International, Johnson & Johnson.
Pobudo za spremembo zakona si lahko preberete tukaj:
Original content here is published under these license terms: | ||
License Type: | Commercial | |
Abstract: | You may read the original content in the context in which it is published (at this web address). You may make other uses of the content only with the written permission of the author on payment of a fee. |