Točne vsebine novinarjem nismo in ne bomo razkrili, so včeraj pojasnili pri županu Ljubljane Zoranu Jankoviću, ko sem skušal pridobiti celotno ovadbo, ki jo je župan vložil zaradi razkritja vsebine obtožb proti njemu. So pa odvetniki Zorana Jankovića medijem zadnje dni potrdili, da so ovadbo vložili proti tožilki Blanki Žgajnar in pooblaščencu za posredovanje javnih informacij Aleksandru Lenardu.
Zakaj proti Žgajnarjevi in Lenardu?
Proti obema, Žgajnarjevi in Lenardu županovi odvetniki najbrž sprožajo spor, ker sta vsak na svojem področju odločila, da dostopa javnosti ni mogoče omejiti. Žgajnarjeva je ocenila, da javni dostop do dokumentov ne bo škodilo interesom kazenskega postopka, saj, ko je vložena zahteva za preiskavo, imajo osumljeni že dostop do vseh dokumentov. Lenard pa je ocenil, da tudi drugih razlogov za zavračanje dostopa (varstvo osebnih podatkov) ni. Osebne podatke je pri pošiljanju dokumentov namreč prikril.
Na medije Janković ne pritiska
[wp_ad_camp_4]
Ni pa Janković doslej kakorkoli pritiskal na spletni portal Pod črto je – ko sem preverjal – povedal urednik Anže Voh Boštic. Boštic tudi nima podatkov, da bi iz mestne hiše sprožili kak pravni postopek proti njim.
Pravosodni minister Klemenčič se je na Jankovićevo ostro kritiko odzval tako, da je zahteval pojasnila generalnega tožilca, Iz ministrstva so zapisali, da odločitev državnega tožilstva „predstavlja novoto v postopanju organov odkrivanja in pregona ter odstop od prevladujoče prakse pri uporabi določil zakona o dostopu do informacij javnega značaja (ZDIJZ), ko gre za vsebine kazenskih ovadb“.
Zaostritve nadzora na tožilstvu
[wp_ad_camp_3]
Iz vrhovnega državnega tožilstva pa so se pozneje odzvali s sporočilom, da bodo zaostrili nadzor in tudi sicer storili vse, da bi onemogočili, da bi se še kaj takega zgodilo.
Zapisali so: „V interesu Vrhovnega državnega tožilstva je, da se v zgodnjih fazah postopka še ne obvešča javnosti, saj se s tem varujejo interesi postopka, ovadenih domnevnih storilcev, žrtev in drugih udeležencev v postopku. Glede posredovanja informacij javnega značaja bomo vztrajali, da bo praksa posredovanja informacij v predkazenskih in kazenskih postopkih v zadevah, ki niso odprte za javnost, čim bolj restriktivna.“ Med drugim so dodali še: „Organizacijo dela v zadevah dostopa do informacij javnega značaja bomo spremenili tako, da bodo dokončno odločali v teh zadevah nosilci višjih funkcij. Pooblastilo za odločanje, torej za sprejem dokončne odločitve v zadevah dostopa do IJZ, bomo ločili od pooblastila za samo vodenje postopkov…“