Site icon Spletni časopis

Najmanj glasujočih na Ptuju in v Murski Soboti, največ v Mariboru in Tržiču

Čeprav tokrat Svoboda in Levica ljudi nista pozvali k bojkotu referendumskega odločanja je udeležba po državi relativno nizka. Okraji, kjer na volišča prišlo prva dva dni najmanj volivcev so:

“Po podatkih okrajnih volilnih komisij se je drugi dan predčasnega glasovanja (v sredo, 19. novembra 2025) zakonodajnega referenduma o Zakonu o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja udeležilo 13.125 volivk in volivcev (oziroma 0,83 odstotka vseh volilnih upravičencev). V dveh dneh predčasnega glasovanja je glasovalo skupaj 22.433 volivk in volivcev (oziroma 1,42 odstotka vseh volilnih upravičencev).” To so sporočili iz državne volilne komisije.

Udeležba je v primerjavi z drugimi zakonodajnimi referendumi v preteklosti nizka. Še nižja je bila na zadnjem referendumu o pokojninskih dodatkih za zaslužne kulturnike, ki ga je sedanja vlada dramatično izgubila. Proti privilegijem, ki jih je predlagala ministrica za kulturo Asta Vrečko, je bilo kar 92,5 odstotka vseh glasujočih. Takšnega poloma ni napovedala nobena raziskava javnega mnenja. Na nizko udeležbo, pa tudi rezultat, je vplivalo, ker so iz Svobode in Levice pozivali k bojkotu referenduma.

Upali so, da ne bo dosežen kvorum, a so se tudi pri tem krepko ušteli.

Tokrat svoje volivce pozivajo, naj volijo in zaradi tega je verjetno udeležba na predčasnih glasovanjih višja kot na referendumu o dodatkih “zaslužnim” kulturnikom. Predčasno praviloma bolj množično glasujejo volivci iz leve.

Krepko višja kot tokrat je bila prve dni predčasnega glasovanja udeležba na referendumih za zagotavljanje čiste pitne vode in na skupnem referendumu o politični čistki na RTVS, dodatnih petih ministrstvih in o prestavitvi dodatne skrbi za starostnike. Referendumi, ko je bila udeležba krepko višja, so bili za vladne stranke (levico) uspešni.

A po udeležbi na predčasnih glasovanjih še ne moremo sklepati, kakšen bo rezultat.

Najvišja udeležba je bila prva dva dni v teh okrajih:

V preglednici ne navajam podatkov za posvetovalni referendum, na katerem smo o državni pomoči pri samomorih že odločali, ker je bil hkrati z evropskimi volitvami, kar je vplivalo na udeležbo, šlo pa je pa tudi za drug, neobvezujoč, tip referenduma.

Exit mobile version