Časopis Dnevnik je na svoji naslovni strani danes objavil vprašanje, ali bo partnerka premiera Tina Gaber vrnila 500 evrov za letalsko karto v Pariz, ki je bila že kupljena, a tja ni šla, čeprav je bilo to načrtovano in je bila tudi navedena v uradnem programu vladnih srečanj v Parizu.
Zahteva po vračanju, ki so jo v vprašalni obliki objavili v naslovu, ni posledica uredniškega raziskovanja, preverjanja in novinarskega truda novinarjev in urednikov Dnevnika. Uporabili so, da so postavili to dilemo, pismo bralcev in sicer svoje redne ljudske notranje politične dopisnice iz Bleda, ki slovi po precej levi propagandi, Polone Jamnik. Tokrat je udarila bolj po svojih. Če Tino Gaber in Roberta Goloba smemo uvrstiti na levo.
Z objavo takšnih pisem se uredništvo nekoliko izogne odgovornosti za objavljeno. Odgovornost je na avtorici, ki je tako rekoč ljudstvo, hkrati pa časopis s tem posredujejo mnenjsko sporočilo, ki ga želijo. Nekoč, ob razpadanju Jugoslavije, je po takšnem načinu sporočanja s pismi bralcev slovel beograjski časopis Politika, kjer so v pismih veliko pisali o Slovencih, pa tudi o Kosovu, kjer so takrat bile težave.
Jamnikova v svojem pismu na koncu pove, da jo zanima samo to, ali bo iz lastnega (ali iz Golobovega) žepa Tina Gaber vrnila 500 evrov našega denarja ali pa nas bo s tehtnimi razlogi prepričala, zakaj ni šla v Pariz. Opravičljivo bi bilo, če je, denimo zbolela, je razumeti.
Časopis bi lahko to dilemo tudi preprosto preveril na vladi in pri Gabrovi. A za to je potreben pogum. Za objavo pisma “iz ljudstva” malo manjši.
Nekaj poguma in neodvisnosti od Goloba pa je bilo za to objavo vendarle potrebnega.
Necenzurirani nikoli ne bi.