Site icon Spletni časopis

Tjašo Slokar Kos in POP TV zadela karma sodnika Jakliča

Tjasa Slokar Kos Ajpes

Karma je zadela POP TV. Bojan Požar je opozoril, da njihova odgovorna urednica Tjaša Slokar Kos, ki je poročena z nekdanjim kriminalistom in znanim bojevnikom proti korupciji Dragom Kosom, že od leta 2005 dela kot samostojna podjetnica. Na s.p. račun ji je v tem času z virov, ki jih sicer ni mogoče določiti, padlo 1,2 milijona evrov. V letih 2018, 19 in 20 je imela po 120.000 evrov prihodkov. Okoli deset tisoč evrov mesečno. Tako to kažejo podatki aplikacije Erar KPK:

Zadnji dve leti pa ji gre še bolje, prihodki so presegli 150.000 evrov letno, v s.p. ju pa ni imela zaposlenega nikogar:

Če jo res iz POP TV plačujejo preko s.p., so se odgovorna urednica in podjetje s tem izogibali visokim slovenskim davkom in prispevkom. Na tak način bi naj, še piše Požar, davčno optimizirali poslovanje in krepili svoje bančne račune tudi praktično vsi drugi vodilni na POP TV. Če je zgodba točna, je to ravnanje svetlobna leta nad tistim, kar so očitali ustavnemu sodniku Klemnu Jakliču, ki je za dovoljeno dodatno visokošolsko delo ob redni sodniški zaposlitvi odprl status samostojnega podjetnika, kjer pa iz javnih virov ni imel prihodkov in je račun tudi zaprl, ker je bilo z njim več stroškov kot koristi. A je od sodnika Jakliča predsednica državnega zbora Urška Klakočar Zupančiča zaradi tega zahtevala odstop. Huda je nanj sicer bila zaradi ostrih ločenih mnenj o čistki, ki so jo vladajoči izvedli na RTV Slovenija. Pozneje je zanikala, da bi zahtevala odstop in pojasnila, da je izrazila le pričakovanje, da bo takoj odstopil. O Jakličevem domnevno spornem ravnanju se je POP TV močno razpisal.

S plačili vodilni delavcem, da bi se izognili davkom in prispevkom, bi podjetje verjetno tudi kršilo delovnopravne predpise, predvsem pa je uredništvo ravnalo hudo neetično, ko drugim očita tisto, kar sami počnejo.

Če Tjašo Slokar Kos na POP TV res dodatno plačujejo kot samostojno podjetnico je to delna ponovitev razvpitega primera Vesne VukovićPrimoža Cirmana in Tomaža Modica, ki jim je Telekom njihovo delo za Siol.net tudi plačeval na zasebno podjetje, od tam pa bi si naj denar nakazovali na svoje sp-je. Da bi se izognili visokim davkom in prispevkom naše države. Ta trojka na Siol.net ni bila zaposlena. Po vrhu pa so služili še dodatno preko obvodnega podjetja SEEM M. & C, d. o. o., ki ga je ustanovila in vodila Vesna Vuković. Pozneje generalna sekretarka Svobode. Denar na to vzporedno podjetje je, ko so pisali za državni Siol.net nakazoval iz GEN-I zdaj predsednik vlade Robert Golob, minister za finance Klemen Boštjančič prek svojega svetovalnega podjetja Brio, in tudi Gorenje Hisense, od koder so vodilne, ko je Golob prevzel oblast, postavili na vrh SDH in Telekoma, da so tam izvedli čistko in to tudi na Siol.net. Dodatno vzporedno podjetje je na koncu likvidiral Primož Cirman, ki je prej zanikal, da bi kaj imel s tem.

V uredništvu Siol.net, ko sem kot odgovorni urednik preverjal ravnanje Vukovićeve, Cirmana in Modica, ni nihče nič vedel o tem dodatnem poslovnem razmerju s podjetniki, o katerih so, ker je država majhna, prej ali slej tudi poročali. Za Siol.net so sicer “necenzurirani” prenehali delati nekaj mesecev preden sem postal urednik, zgodilo se je še v času pred odstopom Marjana Šarca. Pravega odgovornega urednika, ki ga zakon zahteva, do mojega prihoda Siol.net ni imel.

Ko sem v začetku leta 2020 postal odgovorni urednik je tam še vrsta novinarjev delala na način, da so jih plačevali kot samostojne podjetnike. Nikogar pa na posebno zasebno podjetje kot prej Vukovićevo, Cirmana in Modica. Kot s.p. so bili praviloma plačani najslabše razvrščeni novinarji, ki so jih na ta način v podjetju predvsem izkoriščali. V času, ko sem bil urednik, sem poskrbel, da je bila večina teh novinarjev, pa tudi tistih, ki so prišli pozneje, redno zaposlena. To novinarjem zagotavlja večjo varnost, da jih v državnem podjetju ne bi z lahkoto vrgli na cesto, če napišejo kaj kritičnega čez oblastnike. Te zaposlitve je omogočilo tudi, ker je nekaj zaposlenih novinarjev odšlo na nov medij N1. Se pa seveda, tudi redno zaposlenih oblastniki lahko znebijo. Le dražje in bolj zapleteno je. Žal se to zadnja leta tudi dogaja v postopkih čistk in depolitizacij, ki jih izvajajo vladajoči.

Še pojasnilo: sam nikoli nisem bil zaposlen kot samostojni podjetnik. Tudi zdaj, ko ponovno delam v lastnem Spletnem časopisu, se na ta način ne izmikam davkom in prispevkom, pa čeprav imam zaradi tega nižje osebne prihodke. A plača ni vse. V življenju je pomembna tudi svoboda, da lahko delamo, kar mislimo, da je prav.

Znova se zahvaljujem vsem, ki s prostovoljnimi prispevki podpirate Spletni časopis in omogočate to delo.

Exit mobile version