Site icon Spletni časopis

Neplačani računi, čuda posojil, SDS pridržek, SD piše odzivno poročilo

SD in Svoboda sta dobila pozitivno mnenje, SDS mnenje s pridržkom. Je pa SD računsko sodišče naložilo, da mora pripraviti odzivno poročilo, ker v humanitarne namene niso nakazali denarja, ki so ga dobili od dveh tujcev. Pri Svobodi in SDS podobnih zahtev po odzivnih poročilih ni. To kažejo poročila o pregledu letnega poslovanja v volilne letu 2022 za Svobodo, SDS in SD, ki jih računsko sodišče že poslalo vsem trem strankam in parlamentu.

Svoboda in SD sta volilno leto končali globoko v rdečih številka, SDS pa zaradi rezerv iz preteklosti ne. Računsko sodišče o tej nenavadnosti piše le posredno, ko opozarja na velike dolgove Svobode, tudi na že več kot pol leta neplačane račune in na napačno prikazana velikanska posojila za pokritje tega minusa. Tako:

Finančni podatki za vse tri stranke, SD je takrat še vodila Tanja Fajon, so bili takšni:

Pri SDS in pri SD so revizorji našli prispevke fizičnih oseb, ki niso državljani, ki jih zakon prepoveduje. Pri SDS za 230 evrov, pri SD pa za 2.900 evrov. Denarja stranki nista v roku, ki ga zahteva zakon, nakazali v humanitarne namene. Pozneje je SDS to storila, SD pa ne, lahko sklepamo po zahtevi za odzivno poročilo, ki ga računsko sodišče zahteva le od SD. V SD so imeli v preteklosti, ko jih je vodil še Dejan Židan, že podoben velik dogodek, ko so nezakonito s 41.324 evri financirali Solidarnost Uroša Lubeja, ta stranka pa potem dolgo tega denarja ni nakazala v dobrodelne namene kot bi morala. Celo računsko sodišče je zahtevalo, da mora to storiti le za manjši del, ker je uradno opazilo le manjši del, ker je pregledalo njihovo poslovanje le za eno leto, denar pa so s kršitvijo zakona od SD dobivali dalj časa.

Pri Svobodi so revizorji naleteli na prepovedan prispevek samostojnega podjetnika v višini 12.000 evrov, ki ga stranka v roku, ki ga določa zakon, tudi ni nakazala v humanitarne namene. So pa, ker ni zahteve za odzivno poročilo, denar pozneje le podarili. Drugemu samostojnemu podjetniku je Svoboda 300 evrov vrnila, kar je bilo tudi nezakonito. V preteklosti je po nedovoljeni pomoči podjetnikov iz skupine Martina Odlazka zaslovel Marjan Šarec, ki je danes s svojo stranko del Svobode, ki tudi ni bil pripravljen nezakonito pridobljenega podariti v dobrodelne namene, kar zahteva zakon in se je zato (pravzaprav zanj Branko Kralj) znašel še bolj “na tapeti” revizorjev:

Pri SDS je računsko sodišče posebej opozorilo, da se jim zdi visoka najemnina za 16,5 metrov prostorov na sedežu strank, najemnik jim skupaj s stroški plačuje 940 evrov mesečno. Računsko sodišče SDS očita tudi, da je višje članarine, ki jih morajo plačevati funkcionarji, napačno štela za članarino, morala bi kot prostovoljne prispevke in jih zaradi tega ni pravilno prikazala, ko zneski presega povprečno bruto plačo in da tudi sicer ni pravilno prikazala prostovoljnih prispevkov teh (in drugih posameznikov) v letnem poročilu, v katerih morajo stranke razkriti vse, ki so letno prispevali več kot povprečno plačo.

Pravilno niso prikazali prispevkov v vrednosti 123.888 evrov za 31 različnih oseb. Med njimi je večina najpomembnejših funkcionarjev: Janez Janša, Alenka Jeraj, Žan Mahnič, Milan Zver, Franc Breznik, Jože Tanko, Anže Logar, Danijel Krivec, Branko Grims, Eva Irgl… Del spiska kot ga je objavilo računsko sodišče je takšen:

Celotno poročilo računskega sodišča o SDS, v katerem so vse podrobnosti, je takšno:

Podobno, a ne zaradi funkcionarski članarin, so v primeru Jožefe Mrak (3270 evrov) in Andreje Živec (2035 evrov) napako, da niso prikazali, kar bi morali, ugotovili tudi pri Svobodi, kjer so pri še šestih fizičnih osebah ugotovili tudi, da so zneske sicer prikazali, a napačno. Skupaj je bilo še pri teh šestih napak za 408 evrov. Tudi Svobodi se je to zgodilo pri pomembnih funkcionarjih: Miroslavu Gregoriču, Tamari Kozlovič, Dejanu Zavcu, Sari Žibret

Pri SD pa so pozabili prikazati prispevke Matije Centriha 2.500 evrov in Marka Mežnarica dva tisoč evrov. Celotno poročilo za SD, ki mora edina pisati tudi odzivno poročilo, je takšno:

V SD so revizorji svoje ugotovitve posebej poslali kar trem odgovornim osebam: Dejanu Levaniču, Klemnu Žibertu in Matevžu Frangežu. Zadnje čase je bilo na direktorskem položaju (glavni tajnik) tam veliko menjav tudi zaradi afere sodna stavba. Da je bilo v stranki pestro, pa priča tudi pojasnilo revizorjem, zakaj imajo težave z ugotavljanjem, kdo vse so njihovi člani, če so ti spreminjali priimke. Razlog je selitev in posledične težave z dokumentacijo, so zapisali.

Med zanimivostmi pregledov so ugotovitve, da je imela Svoboda konec leta 2022 za skoraj milijon evrov minusa in tudi za 1.825 evrov računov, ki niso bili plačani že več kot pol leta. Povrhu so napačno poročali o najetih posojilih, s katerimi so reševali velikansko finančno luknjo.

Poročilo za Svobodo so ob stranki Svoboda poslali še Juretu Lebnu, ki je svojo stranko prepustil Robertu Golobu, da jo je ta preimenoval v Gibanje Svoboda. Finančne težave Svobode, o katerih govori revizijsko poročilo, ki kažejo, da je Svoboda volilne in referendumske kampanje plačevala na milijonski “puf”, so medtem v stranki že rešili z večkratnim visokim povečanjem dotacij strankam iz državnega proračuna in tudi spremembo načina delitve, ki je bolj v prid velikim strankam.

Celotno poročilo o Svobodi je takšno:

Revizijska poročila za poslovanje Levice in NSi v letu 2022 je računsko sodišče objavilo že pred časom, obe sta dobili pozitivne ocene. Med vsemi petimi parlamentarnimi strankami so revizorji najmanj spornih stvari ugotovili pri Levici.

Ugotovitve so predstavili tudi infografično:

Poročili po pregledu poslovanja Levice in NSi sta bili takšni:

Exit mobile version