Site icon Spletni časopis

Sodišče o metanju na cesto: Urbaniji ni uspelo kar je Grah Whatmoughu

Urošu Urbaniji na delovnem in socialnem sodišču ni uspelo, kar je nekdanjemu generalnemu direktorju RTVS Andreju Grahu Whatmoughu, pri katerem je senat sodnikov, ki ga je vodila okrožna sodnica Goranka Franz Ravbar, sodila pa sta še Anton Dremelj in Olga Kaučič, odločil, da so ga na RTVS razrešili nezakonito in mu nezakonito tudi odpovedali delovno razmerje. Pri Urbaniji je senat, ki ga je vodila Eva Stropnik, sodnika porotnika pa sta bila Nataša Iglič In Andrej Omahen odločil obratno, da odstavitev direktorja TVS in odpoved delovnega razmerja nista bila nezakonita. Nobena od sodb še ni pravnomočna. Ali se bo Urbanija, ki je danes odgovorni urednik Planet TV, pritožil, še ni jasno.

Uroš Urbanija Foto: Matija Sušnik

V obeh primerih sodišče ni presojalo predčasne odstavitve celotnega vrha RTVS, ki so ga, da bi prevzeli RTVS, uzakonili poslanci Svobode, SD in Levice. Ustavnost tega presoja ustavno sodišče. Sodniki delovnega in socialnega sodišča so presojali še hitrejše odstavljanje in odpovedi delovnih razmerji, za to nadgradnjo se je pri Grah Whatmougu odločil novi programski svet, ki ga vodi Goran Forbici, pri Urbaniji pa novi šef uprave RTVS Zvezdan Martić.

Predsednik sveta RTVS in nevladnik Goran Forbici in predsednik uprave Zvezdan Martić na seji odbora za kulturo Foto: DZ/Matija Sušnik

Sodba v primeru Urbanije vsebuje precej nenavadno napako v razlagi, kjer pišejo, da ni razvidno, da bi o pooblastilu Ireni Bočko Urbanija obvestil predsednika uprave tožene stranke Zorana Martića. Pa napaka ni le v imenu. Martić je Zvezdan in ne Zoran. Sodišče se je, tako se zdi, zmotilo v celoti, pisati bi moralo Andreja Graha Whatmougha, ki takrat ni bil predsednik uprave, ampak generalni direktor. Takšna je napaka v sodbi:

Napaka v razlagi sodbe v primeru Urbanija proti RTVS

Urbanijo je nov vrh RTVS odstavil in odpustil, ker je Ireno Bočko pooblastil, da je namesto njega v času odsotnosti podpisovala račune. S tem ne bi bilo težav, če se Bočkova, ki je bila na RTVS zaposlena 25 let in to tudi na vodilnih položajih, ne bi dan pred tem pooblastilom upokojila in je delala le še pogodbeno in za te ne bi smela dobiti takšnih pristojnosti. Sodišče se je z vodstvom RTVS, ki ga je zastopala odvetniška družba Čeferin, strinjalo, da je takšno pooblastilo pomenilo kršitev zakona in internih aktov in da je to lahko razlog za odstavitev z vodilnega položaja, pri vodilnih delavcih pa bi naj bila običajna praksa, da v takšnem primeru izgubijo delovno razmerje. Bočkova sicer, vsaj po vsebini sodbe, pooblastila ni uporabila za nič napačnega.

V razlagi sodbe je med drugim opisano, da je bivši generalni direktor Andrej Grah Whatmough na sodišču povedal, da se ne spomni, da bi se strinjal s pooblastilom Urbanije Bočkovi ali opazil elektronsko sporočilo Urbanije s to vsebino, zato je še toliko bolj nenavadna napaka, ko pišejo o obveščanju novega šefa uprave Zorana Martića, ki ga takrat še ni bilo in ima drugačno ime. No, bil je, a na precej nižji funkciji na RTVS.

Če bi šlo za novinarje in članek, bi v tem delu pisali popravek.

Exit mobile version