Download!Download Point responsive WP Theme for FREE!

Ljudmila Novak plačuje NSi precej visoko najemnino

Last Updated on: 12th oktober 2024, 03:52 pop

S pozitivnimi ocenami, a z več nepravilnostmi pri NSi, je računsko sodišče ocenilo poslovanje strank NSi in Levica v lanskem letu, ko so bile trojne volitve. Med zanimivejšimi ugotovitvami je, da je evropska poslanka Ljudmila Novak (NSi) svoji stranki plačevala relativno visoko najemnino za najem prostorov, kar bi po mnenju računskega sodišča lahko bil tudi prispevek posameznika stranki. Precej verjetno je sicer, da gre za sredstva, ki jih evropski poslanci dobijo od evropskega parlamenta za delo v domovini (poslansko pisarno) in so podobne vsote za najeme plačevali tudi drugi evropski poslanci, če njihove stranke imajo poslovne prostore.

Matjaž Nemec (SD) in Ljudmila Novak (NSi) Foto: DZ/Matija Sušnik

NSi je lani na rednem računu zbrala več kot milijon, porabila pa skoraj pol milijona evrov več, Levica je zbrala 358.853 evrov, porabila pa 513.269 evrov. NSi je zaradi ugotovitev revizorjev, da so dobili tudi prepovedane prispevke pravnih oseb in previsoke donacije fizičnih oseb morala več kot štiri tisoč evrov, ki so jih pridobili na nedovoljene načine, nakazati v dobrodelne namene. Revizorji so pojasnilo stranke o nakazilih pravnih oseb povzeli tako:

“Stranka NSi je pojasnila, da ima težave pri identifikaciji nedovoljenih prispevkov od samostojnih podjetnikov posameznikov in posameznikov, ki samostojno opravljajo dejavnost. V posameznih primerih namreč na potrdilu o opravljenem plačilu ni navedeno, da je prispevek nakazal samostojni podjetnik posameznik oziroma posameznik, ki samostojno opravlja dejavnost, temveč sta navedena zgolj njegovo ime in priimek. Zato stranka NSi ne ve, da je prejela nedovoljeni prispevek.”

Revizorji so opozorili, da stranki relativno visoko najemnino plačuje njihova evropska poslanka Ljudmila Novak:

“Stranka NSi je kot najemodajalka 26. 8. 2019 s fizično osebo sklenila pogodbo o najemu poslovnega prostora s skupno površino 30 m2 na Dvorakovi 11a v Ljubljani, kjer je sedež stranke NSi. Najemna pogodba je sklenjena za 5 let oziroma do konca mandata poslanke Evropskega parlamenta. V 6. členu pogodbe je določeno, da mora najemnica mesečno plačevati najemnino v znesku 900 EUR ter posebej še obratovalne in druge stroške. V letu 2022 je najemnica stranki NSi plačala skupaj 10.800 EUR najemnine. Ob upoštevanju primerjav s cenami tržnega najema opozarjamo na relativno visok znesek mesečne najemnine. Na tak način stranka lahko prejme višje prispevke fizičnih oseb, ki so sicer omejeni na 10-kratnik povprečne bruto mesečne plače na delavca v Republiki Sloveniji po podatkih Statističnega urada Republike Slovenije za preteklo leto”.

Novakova je, kot je razkrila NSi, stranki v lanskem letu dodatno donirala 3.480 evrov. Znesek v seštevku s celotno najemnino ni blizu omejitev.

V lanskem letu je NSi najela 100.000 evrov posojila pri delavski hranilnici in še 63.450 evrov posojil posameznikov.

Pri Levici podobnih nepravilnosti pri donacijah revizorji niso ugotovili, evropskih poslancev pa ta majhna stranka niti nima.

Revizija NSi in Levice

Z rednega računa je Levica lani najela dva posojila, za 80.000 evrov pri delavski hranilnici, še za 30.000 pa z dogovorom o prekoračitvi limita do 30.000 evrov.

Računsko sodišče je v letu 2023 začelo revizije pravilnosti poslovanja političnih strank. Po Zakonu o političnih strankah je računsko sodišče dolžno v obdobju štirih let, ki sledijo letu, v katerem so bile izvedene državnozborske in lokalne volitve, opraviti revizijo pri tistih političnih strankah, ki so letno prejele ali so bile upravičene do prejema sredstev iz državnega proračuna ali proračuna lokalne skupnosti v znesku najmanj 100.000 EUR.

V letu 2023 je tako računsko sodišče izvedlo reviziji pravilnosti poslovanja političnih strank Levica in Nova Slovenija – Krščanski demokrati.

Infografično so ugotovitve predstavili tako:

Celotni poročili za NSi in Levico sta takšni:

---------------------------------------------------------Spletni časopis je vsakomur dostopen zastonj. V nastajanje vsebin in profesionalno korektnost je vloženo veliko truda. Novinarsko delo stane. Podprite Spletni časopis z donacijo:
Nakazilo donacije je mogoče s kodo (slikaj in plačaj), ki olajša vnašanje podatkov pri rabi telefonov:

------------------------------------------------------- Vsebine Spletnega časopisa je v letu 2019 deloma sofinanciralo ministrstvo za kulturo, ki je prispevalo 8396,78 evrov. Sofinanciranje je bilo dodeljeno tudi za leto 2020, a se mu je Spletni časopis odpovedal, ker je novinar in urednik portala Peter Jančič prevzel vodenje Siola in programa ne bi bilo mogoče izvesti.

Komentarji (0)

Disqus Comments (3)

https-spletnicasopis-eu