Site icon Spletni časopis

Prikrivano mnenje pravnikov: Nedopustna zloraba oblasti Mojce Pašek Šetinc, Janje Sluga…

Poslanci vladne Svobode Roberta Goloba, SD Tanje Fajon in Levice Luke Meseca so nedopustno zlorabili oblast in posegali v pristojnosti sodne veje oblasti, je konec maja opozorila zakonodajno pravna služba državnega zbora v mnenju za predsednico Urška Klakočar Zupančič (Svoboda). To mnenje je javnosti in opoziciji Klakočar Zupančičeva več mesecev prikrivala. Vodja poslanske skupine SDS Jelka Godec je na prikrivanje mnenja pravnikov Klakočar Zupančičeve celo poslancem opozorila tako:

Vladajoči so maja in junija, da bi pritisnili na ustavno sodišče, sklicali najprej sejo mandatno volilne komisije, da bi se seznanili s sodnimi odločitvami, ki so bile posledica pritožb nekdanjega generalnega direktorja RTVS Igorja Kadunca in nekdanje direktorice televizije Natalije Gorščak.

Zloraba: Ko bi politiki sodili za pridobitev vpliva na medij

Po “seznanitvah” z dogajanjem na sodiščih pa je predsednica mandatno volilne komisije Janja Sluga sklicala še seje, da bi odločili o odstavitvi in takojšnjem prenehanje opravljanje dela za programske svetnike na RTVS Leona Oblaka, Ivana Štuheca, Žigo Kušarja, Alenko Gotar, Slavka Kmetiča, Alojzija Bogataja, Andreja Prebila, Jelko Stergel in Roka Hodeja. V parlamentu so vladajoči s tem hoteli nadgraditi sodbe sodišč in posameznike, ki niso bili obsojeni, obsoditi brez poštenih sodnih postopkov. Sodila bi vladna večina v programskem svetu, cilj pa je bil, da bi lahko čim prej nastavili svoje kadre za direktorje in urednike na RTVS. To so poskušali doseči že s spremembo zakona o RTVS, katere veljavo pa je, dokler ne presodi ustavnosti, ustavilo ustavno sodišče, saj je, kot so ocenili, obstajala resna možnost, da bi bil z uveljavitvijo sprememb kršen ustavni red.

Janja Sluga in Mojca Šetinc Pašek (obe Svoboda) Foto: DZ/Matija Sušnik

Da je z nenavadnimi sejami šlo za zlorabo oblasti in neustavno ravnanje, je zakonodajno pravna služba, celotno mnenje je dostopno na koncu članka, med drugim opozorila, tako:

Ravnanje poslancev vladajočih strank, ki je bilo zloraba oblasti, je učinkovalo. Na ustavnem sodišču je manjšina štirih sodnikov nenadoma preglasovala odločitev petih ustavnih sodnikov, ki so pred tem do presoje ustavnosti zadržali menjave celotnega vrha RTVS.

Ker so cilj s spremembo odločitve na ustavnem sodišču dosegli tudi brez zlorabe oblasti in kršenja ustave, so seje, na katerih bi odstavljali, pozneje preklicali.

DA PAŠEK ŠETINČEVA TO NAMERAVA, JE JAVNO NAPOVEDALA

Odstavitve programskih svetnikov so vladajoči predlagali po tem, ko je tedanji generalni direktor RTVS Andrej Grah Whatmough predsednico evropske komisije Ursulo von der Leyen in podpredsednico Věro Jourovo s posebnim pismom opozoril na pritiske vlade na RTVS in na pritiske vladajočih na ustavno sodišče, ki jim je ustavilo hitro menjavo celotnega vodstva. Generalni direktor je še posebej opozoril na napovedi vladajočih, da bodo kršili ustavno ureditev tako, da bodo kljub prepovedi ustavnega sodišča izvedli menjave, k čemur je pozvala poslanka Svobode Mojca Pašek Šetinc, ki je na 14. nujni seji Mandatno-volilne komisije v Državnem zboru apelirala, naj se skliče sejo in zamenja programske svetnike javnega zavoda. Takole je povedala: »…bomo morali začeti postopke razreševanja teh ljudi, ki sicer opravljajo po zadržanju delov zakona o RTV zgolj tekoče posle in jim je s tem Ustavno sodišče podaljšalo v nedogled njihov mandat.« Razreševanje – in to v času, ko so ustavni sodniki zadržali izvajanje zakona o RTV – bi bilo povsem v nasprotju s sklepom Ustavnega sodišča RS in drastičen poseg v avtonomijo javnega servisa, je takrat opozoril Grah. Temu je pritrjevala, a za to nismo vedeli, tudi zakonodajno pravna služba.

Odstavitev cele vrste programskih svetnikov so v parlamentu vladajoči predlagali z za lase privlečeno razlago, da to počnejo, ker bi naj z napačnim glasovanjem sodelovali pri imenovanju sedanjega direktorja Andrej Grah Whatmougha, ki je pozneje dosegel razrešitev direktorice televizije Natalije Goričak.

Igor Kadunc in Natalija Gorščak Foto: DZ/Matija Sušnik

Na tiskovni konferenci so, da stojijo za tem predlogom razkrili vodje poslanskih skupin Svobode Borut Sajovic, SD Jani Prednik in Levice Matej Tašner Vatovec. A pravne podlage, po katerem zakonu razrešujejo programske svetnike, niso pojasnili. Je tudi ni bilo. Zlorabljali so oblast za pritisk na ustavno sodišče, da bi lahko nastavili svoje ljudi na vrh RTVS in zagotovili vpliv. Kar jim je tudi uspelo.

Celotno mnenje ZKP, ki sem ga pridobil od poslancev, je takšno:

Exit mobile version