Site icon Spletni časopis

Veto ustavil škandalozno uzakonjen prispevek za dolgotrajno oskrbo

S 17 glasovi za in devet proti je državni svet izglasoval veto na zakon o dolgotrajni oskrbi, ki so ga poslanci Svobode, SD in Levice uzakonili na sramoten način z zlorabo poslovnika, kot da smo v vojni, brez možnosti resne javne razprave, s kršitvijo pravil socialnega dialoga in ob obsežnih svarilih pravnikov v parlamentu, da je zakon tako slabo pripravljen, da predstavlja kršitev ustavnega reda. Sejo je sklical predsednik državnega sveta Marko Lotrič, ker je veto zahtevalo več svetniških skupin (delodajalci, lokalni interesi, kmetje, obrtniki in samostojni poklici) pa je bilo skoraj gotovo, da bo tudi izglasovan. Poslanci vladnih strank bodo morali zdaj ponovno potrditi na hitro skupaj zmetan zakon, s katerim skušajo zbrati dodatno skoraj milijardo evrov letno za organizacijo oskrbe starejšim. Glavni motor za uvedbo novega prispevka je bil minister za solidarno prihodnost Simon Maljevac s poslansko skupino Levice.

Minister Simon Maljevac (Levica) in poslanci Levice Foto: DZ/Matija Sušnik

Da bi zbrali ta dodaten denar uvajajo že tretji prispevek, ki ga bomo plačevali zavodu za zdravstveno zavarovanje (ZZZS) in sicer od julija 2025 v višini dveh odstotkov plač. Pri zaposlenih bo odstotek plačal delavec, odstotek zanj še delodajalec. Za samostojne podjetnike in kmete je vlada predlagala dva odstotka. Za upokojence pa odstotek. Že pred tem so uzakonili, da bomo temu zavodu, ki sicer zbira denar za zdravstvo, plačevali tudi prostovoljno dopolnilno zdravstveno zavarovanje, ki bo od novega leta obvezno.

Za že tretji prispevek in s tem inflacijo prispevkov, ki jih bomo na različne načine plačevali istemu zavodu, je glasovalo 54 vladnih poslancev, proti jih je bilo 24 iz opozicije. Zakonodajna pravna službe je v obsežnem mnenju opozorila, da je zakon tako slabo pripravljen, da je tudi ustavno sporen (načelo pravne države), ker preprosto ni razumljiv in so zaradi tega, med drugim, pri porabi denarja mogoče zlorabe.

Sklic izredne seje državnega sveta je takšen:

Glasovanje o že tretjem prispevku ZZZS, ki pa ga ne bo porabljal ta Zavod, za delitev bo skrbela vlada, ki bi morala svoje stroške poravnavati iz državnega proračuna, se je v državnem zboru razpletlo tako:

Besedilo predloga veta je bilo takšno:

Exit mobile version