Poslanci zadnje izredne seje pred parlamentarnimi počitnicami danes ne bodo začeli z uzakonjanjem prispevka za dolgotrajno oskrbo po postopku za vojno, naravne katastrofa in za preprečevanje težko popravljivih posledic za delovanje države. Opozicijska SDS je namreč zahtevala, da mora o tem, ali se strinjajo z vratolomnim odločanjem glasovati vsi poslanci. Enako ponovno glasovanje so zahtevali tudi za odločanje o dodatnih 700.000 evrih za štipendije za socialne delavce v dejavnosti socialnega varstva letno.
Tako slabo pripravljeno, da je tudi ustavno sporno
Predlagane rešitve vlade so tako nejasne in slabo obrazložene, da so ustavno sporne, so ob uvajanju novega prispevka v višini dveh odstotkov plače za dolgotrajno oskrbo, ki bi ga plačevala večina državljanov, opozorili pravniki v parlamentu v zelo obsežnem mnenju (dostopno je na koncu članka). Med drugim so posvarili tudi, da koalicija na vrat na nos določa dodatne obveznosti iz državnega proračuna za prihodnji dve leti, ki jih v proračunu ne načrtuje, s čemer denarja ni mogoče pridobiti. Zaradi zahteve SDS po ponovnem glasovanju je moral v odboru za delo predsednik Miha Kordiš (Levica) včeraj preložiti obravnavo obeh zakonov (o dolgotrajni oskrbi in štipendijah), da bo danes parlament najprej ponovno odločil, ali je dopustno sprejemanje tako kompleksnih in zapletenih rešitev na vrat na nos. Minister Simon Maljevac (Levica) pa je SDS očital, da mu z zahtevo po glasovanju celotnega državnega zbora, ali je res dopustno odločati na vrat na nos, politično nagajajo in zavlačujejo.
Iz vlade so nujni postopek pojasnili s tem, da so rešitve pripravljali predolgo in jih po običajnem postopku, ki omogoča premislek poslancev, ni več mogoče uzakoniti, da bi novosti obveljale pravočasno. Novosti so pripravili v ministrstvu za solidarno prihodnost Simona Maljevca (Levica) po lanski odločitvi koalicije, ki je uveljavitev zakona o dolgotrajni oskrbi iz časov vlade Janeza Janše že premaknila za eno leto. Predlog uvedbe novega prispevka ni usklajen s socialnimi partnerji. Ker uvajajo nov obvezni prispevek, bo s tem, če bo zakon državni zbor potrdil, onemogočen referendumski postopek, ki o davkih in obveznih dajatvah po ustavi ni dovoljen. Zakon, ki ga je DZ uzakonil v času prejšnje vlade, novega prispevka ni uvajal. Da se strinjajo, da se uveljavitev premakne, je Golobovi vladi na referendumu pritrdila večina volivcev in s tem omogočila sedanji vladi, da predlaga nov prispevek.
Nov prispevek bi plačevali v odstotku od plač delavci, delodajalci in upokojenci od pokojnin ter po dva odstotka samozaposleni in kmetje. Državljan z bruto plačo 2000 evrov bo moral mesečno plačati dvajset evrov, če upoštevamo še prispevek delodajalca pa štirideset evrov. Če je bruto plača 4000 evrov bo prispevek štirideset evrov, z upoštevanjem prispevka delodajalca pa osemdeset evrov mesečno. Na letni ravni nekaj manj kot tisoč evrov. Plačevati bi ga morali od začetka leta 2025. Za dolgotrajno oskrbo pa bi še proračun vsako leto dodatno primaknil 190 milijonov evrov.
Spremembo financiranja dolgotrajne oskrbe so s preglednico iz vlade prestavili tako:
Seznanitev z odstopom Bešič Loredana
Poslanci pa se bodo na izredni seji, ki se začne danes popoldan, lahko takoj seznanili z odstopom ministra za zdravje Daniel Bešič Loredana, ki ima pravico svojo odločitev tudi pojasniti in z obvestilom premiera, da bo začasno delo ministra opravljal sam.
Pričakovati je, da bo koalicija tudi v državnem zboru danes vztrajala, da bo nov prispevek za dolgotrajno oskrbo in dodatne štipendije za področje socialnega varstva uzakonjala na vrat na nos, v tem primeru bodo morali sejo zbora prekiniti, da bo najprej odbor za delo Mihe Kordiša opravil razpravo in glasovanje o dopolnilih. To je včeraj Kordiš tudi napovedal z besedami: “Sejo bomo nadaljevali jutri, 15 minut po prekinjeni 42. izredni seji Državnega zbora, če bosta oba nujna postopka potrjena.”
Da predlagane rešitve nikakor niso pravno brezhibne je opozorila zakonodajno pravna službe v obsežnem mnenju, ki pa ga je morala zaradi nujnega postopka napisati zelo na hitro.
Mnenje zakonodajno pravne službe je takšno: