“Neposredno sem podrejen premierju, sem tudi podpredsednik vlade in minister za zdravje. Še enkrat povem jasno in glasno: Odstopiti ne mislim. Predsednik vlade me ni pozval k odstopu in to je to.” Tako je minister za zdravje Daniel Bešič Loredan sinoči v Tarči odgovoril na celo serijo pozivov, da mora odstopiti, ki so mu jih tam nanizali in bi naj prihajale iz koalicijskih vrst. Proti odstopu pa bi naj bila, tako so nam povedali v Tarči, opozicija. Če bi minister, ki je podpredsednik Svobode, odstopil, bi mu avtomatično pripadel sedež v državnem zboru. Na vprašanje, ali bi ga prevzel, minister ni bil pripravljen odgovarjati. Povedal je: “Jaz sem minister za zdravje in to delo delam polno in sto odstotno.” Jaša Jenull, ki je bil v studio o problemih zdravstvenega sistema povabljen kot kolesarski aktivist Iniciative Glas ljudstva, pa je pripomnil “Razen bo petkih popoldne”. Takrat po sklepu vlade lahko minister dodatno dela tudi kot zdravnik.
Kdo zahteva odstop?
Ministri praviloma odstopajo, če to zahteva premier, vladne stranke, nekoliko lahko vplivajo tudi iz opozicije, ki pa nima večine in praviloma s poskusi odstavitev propade. V oddaji med tistimi, ki zahtevajo odstop, novinarji Tarče niso našli niti enega poslanca vladnih strank, ki bi javno zahteval kaj takega. “Me ne zanima, minister mora oditi,” pa je predsednik Strateškega sveta za zdravstvo Roberta Goloba Erik Brecelj odgovoril na vprašanje novinarke Vanje Gligorović: “Se pravi vi menite, da bi minister nekako moral oditi. Mislite, da še uživa zaupanje premierja?”
Že pred tem je generalni direktor kliničnega centra Marko Jug na vprašanje Žana Dolajša “Mora minister zapustiti to mesto glede na kvaliteto dela, ki ga opravlja?” odgovoril: “Jaz mislim, da človek mora vedno znat, poznat svoje omejitve in biti pošten do sebe in do drugih in sam mora znat ocenit, kdaj je potrebna kakšna težka odločitev. Kako se bo odločil, ne vem. Jaz vem zase, kako bi se odločil na njegovem mestu.” Ker je Juga s hitro menjavo postavil Bešič Loredan, ki je zamenjal vrhove vseh največjih zdravstvenih ustanov v državi, je bilo to nekoliko nenavadno. Pred tem je Jug povedal, da konstruktivnih predlogov iz UKC minister večinoma ne upošteva in da ne ve, če jih sploh sliši in na vprašanje, ali klinični center že komunicira z ministrom, odgovoril: “Ne”. Novinar Dolajš je povedal, da “tudi iz koalicijskih strank prihajajo opozorila, da minister ne opravlja svojega dela in da je zadnji čas, da se ga zamenja”. V oddaji pa so predstavniki SD Jani Prednik, Levice Matej Tašner Vatovec in Svobode Tamara Kozlovič povedali, da “za zdaj” minister uživa njihovo podporo. Dolajš tega, od koga točno iz koalicije je dobil opozorilo, da je zadnji čas za menjavo, ni razkril.
Oster napad na opozicijo
Poslušali pa smo lahko, kako je odstop javno zahteval 8. marec Nike Kovač, v Tarči pa je bil politkolesarski aktivist Jaša Jenull kot glas levičarske iniciative Glas ljudstva, ki je skupaj z nekdanjim ministrom za zdravje in propadlim kandidatom SD na volitvah v preteklosti (za stranko Solidarnost) Dušanom Kebrom tudi pozival k odstopu ministra. Tudi Keber je bil v Tarči. Jenull je, denimo, ocenil “Problem je v tem, da stvari gredo trenutno v napačno smer, v diametralno napačno smer kot je zapisano v koalicijski pogodbi.” Jenull ni podpisnik koalicijske pogodbe, to so predstavniki parlamentarnih strank. Tarči je bila močno “depolitizirana”: ob množici politikov in političnih aktivistov strank sedanje vlade je bil tam le še Janez Cigler Kralj iz NSi.
Jenull in Brecelj sta skupaj z novinarji Tarče tudi kritizirala opozicijo, da ni vložila interpelacije proti ministru in ga ne odstavlja. Brecelj je o odnosih ministra z opozicijo povedal: “Kolikor jaz vem se srečuje s predstavniki opozicije in posledično je to, da je opozicija zelo na njegovi strani, kar je pa žalostno od opozicije, ker nam kaže, kakšne opcije zdravstva nam obljublja za v prihodnje.” Jaša Jenull pa: “Jaz bi samo rekel, da se nahajamo v eni absurdni situaciji res, ker dejansko opozicija se je najbolj odločno tukaj izpostavila kot branitelj pač tega ministra.” Predstavnikov daleč največje opozicijske stranke SDS v oddaji tudi tokrat ni bilo, tudi njihovih odzivov ne. Iz Tarče niso pojasnili, zakaj jih ni (da bi jih iz SDS, denimo, zavrnili).
Janez Cigler Kralj iz NSi pa je za svojo stranko odgovoril: “Minister gotovo ni učinkovit. To gotovo lahko rečemo, ker do sedaj nima kaj pokazati. Ozadij političnega dogajanja ne poznam in ker ste me že vprašali, realno politično bi težko uspeli z interpelacijo, to se je videlo, ko je bilo nekaj interpelacij že oddelanih in zato tudi ne bi šli v to zadevo, zato ker pač s tem nič ne pridobimo.”
O dogodku tedna, da so iz septembra na novo leto vladajoči v odboru za zdravje zaradi neizvedljivosti prestavili podržavljenje dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja, pa v oddaji ni bilo veliko govora. Da bo podržavljenje obveljalo že septembra, so predlagali poslanci Svobode, podprli pa so to s podpisi tudi iz Levice in SD.