Evropska ljudska stranka Golobu: Grožnje z odstranitvijo vodstva in novinarjev, ki niso po meri vladajoče politike, ostro zavračamo
|Last Updated on: 21st december 2022, 12:02 dop
“Menimo, da je nedopustno, da se tako pomemben zakon, kot je zakon o javni radioteleviziji, sprejema brez javne razprave in po hitrem postopku. Še posebej nesprejemljivo pa je, da si politika skuša z lažnimi obljubami podrediti medij, ki je izjemnega nacionalnega interesa, je edina javna, neprofitna radiotelevizijska organizacija v Sloveniji in je kot taka last vseh državljanov Slovenije. Finančno izčrpavanje in grožnje z odstranitvijo vodstva in novinarjev, ki niso po meri vladajoče politike, ostro zavračamo. Podobne poskuse smo že videli v nekaterih drugih državah in smo jih ostro obsodili. Pozivamo slovensko vlado, da se vzdrži takšnih nedemokratičnih dejanj in v celoti spoštuje evropske vrednote ter zagotovi okolje, kjer bodo mediji lahko delovali svobodno in brez političnih pritiskov.” To je ob referendumu o RTV Slovenija sporočil Manfred Weber vodja največje poslanske skupine v evropskem parlamentu, ki združuje 176 poslancev.
Zlizanost strank in novinarjev
V Sloveniji pa se medtem stranke, ki vladajo državi, “borijo za svoje novinarje RTV Slovenija”, ki imajo status državnih uslužbencev in so tudi zaščiteni kot so državni uradniki. Ti novinarji pa se borijo za vladne stranke. Za danes so pred Radiotelevizijo Slovenija na Kolodvorski ulici takšno akcijo podpore napovedali podmladki: Gibanje Svoboda Mladi, mladi iz stranke Levica in Mladi forum SD. Številni nekdanji novinarji RTVS so zaposleni v teh istih vladnih strankah, so funkcionarji teh strank v vladi, vodijo te stranke ali pa imajo v njih partnerje. Povezave so široke.
Novinarji so kljub tem znanim povezavam presenetili, ko so s svojo novinarsko organizacijo Društvo novinarjev čisto uradno prijavili referendumsko kampanjo za vladno spremembo zakona, s katero vladajoči poskušajo odstaviti celoten vrh RTV SLO, da bi lahko nastavili svoje kadre in si RTVSLO v cel.oti podredili. Javno se za ta cilj, da bi levi del politike kadrovsko prevzel RTV Slovenija, pomembni novinarji propagandno celo fotografirajo. Denimo voditelj Odmevov Igor E. Bergant z inštitutom 8.marec, ki je, kot novinarsko društvo, tudi uradno prijavil propagandno kampanjo pred referendumom na strani vladnih strank. S posnetkom povrhu nič prikrito reklamirajo prodajalca bureka. Inštitut, ki ga vodi Nika Kovač, je ustanovil namestnik ministra za delo Luke Meseca Simon Maljevac. Maljevac je bil v preteklosti kandidat Levice na volitvah. O povsem strankarskem ozadju inštituta 8. marec mediji javnosti praviloma ne obveščajo veliko.
Za zdaj ni slišati napovedi, da se bi del novinarjev RTV Slovenija danes nameraval tudi udeležili protestov podmladkov vladnih strank, ki jih prihajajo podpret. Zdi se, da ne bo položaja, ko bi se reklamno slikali z njimi, zvečer pa bi potem nepristransko poročali o teh “svojih strankah” in tistih, ki niso njihove. Ki so sovražne sile.
Nenavadno povezanost novinarjev RTVSLO in političnih strank, ki nam vladajo, kažejo že kandidature pomembnih urednikov in novinarjev za vladne stranke, na zadnjih volitvah je bila najbolj razvpita kandidatura urednice in novinarke TVS Mojce Pašek Šetinc, ki je bil tudi izvoljena za poslanko Svobode. Za direktorico Ukoma pa je vlada pozneje imenovala novinarko in šefico sveta delavcev RTVS Petro Bezjak Cirman. Prehodov je bilo, kot še po vsakih volitvah, veliko. Zgodil se je, denimo, ko je Luka Mesec na hitro odstavil dotedanjega glavnega inšpektorja za delo Jadranka Grlića in na ta položaj imenoval pred tem novinarja RTVS in šefa novinarskega sindikata Luko Lukića, čeprav Lukić z delom v inšpektoratu ni imel nobenih izkušenj. Imenovan je bil za vršilca dolžnosti. Inšpektorat, ki ga vodi novinarski sindikalist, je pozneje šel v nadzor ravnanja urednikov na TVS, ko je del novinarjev iz sindikata, ki ga je prej vodil prav Lukić, stavkal.
Ta sindikat združuje del zaposlenih na RTV Slovenija, informacije o vsesplošni stavki pa so bile “fake news”. Propaganda. Širili so jo stavkajoči novinarji. Podobno kot Mesec Lukića je ministrica za kulturo Asta Vrečko za vršilca dolžnosti generalnega sekretarja svojega ministrstva imenovala nekdanjega novinarja RTV SLO Tonija Tovornika. Javnosti pa je RTV Slovenija, ko so tam potekali spori zaradi nenavadnega ravnanja voditelja Saša Kranjca, prikrivala, da sta s Tovornikom, tako je bilo vsaj slišati, povezana bolj kot le znanca. Članke, v katerih smo na Siolu opozorili na te povezave, za katere smo izvedeli od novinarjev RTV Slovenija, je nov urednik Siola Mihael Šuštaršič, tako kaže, umaknil skoraj takoj po prevzemu funkcije v začetku meseca.
Vabilo na akcijo, s katero podmladki vladnih strank podpirajo novinarje RTVS, je takšno:
Komentarji (0)
Disqus Comments (1)