Vladajoči poslanci so na kolegiju predsednika DZ Dejana Židana (SD) skozi DZ danes poskušali na hitro spraviti okrepitev vlade s šestimi dodatnimi državnimi sekretarji. Predlagali so skrajšani postopek odločanja. A jim je spodletelo. Sami nimajo dovolj glasov, da bi se v DZ lahko izognili običajnim razpravam o novih zaposlitvah. Za te zaposlitve poslanci Marjana Šarca, Dejana Židana, Mira Cerarja, Alenke Bratušek in Karla Erjavca, ko jih predlagajo, trdijo, da ne bodo nič stale proračuna. Vsak državljan v petih minutah izračuna, da bodo le bruto plače novih sekretarjev letno stale minimalno okoli 320.000 evro. Da nove zaposlitve ne bodo pomenile dodatnih stroškov, so se pri ministrstvih zlagali tako:
Stroškov bo seveda več, državni sekretarji potrebujejo tudi delovno mesto, pomoč pri delu, imajo različne pravice…
Bo pomagal Mesec ali Jelinčič?
Na kolegiju je petim vladnim strankam spodletelo, ker same niso dovolj močne, da izglasovale skrajšan postopek. Opozicija pa jim je pri hitenju z odločitvijo o novih zaposlitvah v vladi, ki niso zelo jasno argumentirane, ni pomagala. Nihče ni glasoval za. Obratno. Odločno proti je bil Jože Tanko (SDS). Glas proti pa je za Levico napovedal tudi Matej T. Vatovec. Še drugega sekretarja s spremembo koalicijskih poslanci poskušajo zagotoviti ministru brez listnice Petru J. Česniku in Marku Bandelliju. Slednji posle ministra po odstopu opravlja le še začasno. Tudi pri ministrih brez listnice pri oceni finančni posledic 42 vladnih poslancev laže, da dodatna sekretarja ne bosta nič stala. Tako so to zapisali:
Z dvema dodatnima sekretarjema bi poslej štiri sekretarja rad imel še minister za zdrave Samo Fakin, dodatno pomoč v obliki politično nastavljenih državnih sekretarjev pa si želita še minister za izobraževanje Jernej Pikalo in za gospodarski minister Zdravko Počivalšek, ki že imata vsak po dva. Da so to poslanci predlagali mimo želja ministrov, so pravljice za male otroke. Kot je pravljica, da novi sekretarji ne bodo nič stali proračuna. Zaradi te pravljice bi predsednik DZ Dejan Židan predlagatelje lahko tudi zavrnil. A jo je – kot vsi poslanci vladnih strank – tudi sam podpisal.
Poslancem LMŠ, SD, SMC, DeSUS in SAB, ki predlagajo okrepitev ministrov, ki ne zmorejo brez dodatne pomoči politično nastavljenih sekretarjev, ki bodo, če verjamemo ocenam finančnih posledic, delali povsem zastonj, ni uspelo s skrajšanim postopkom. Nujna bi bila večina vseh poslancev. Torej 46. Združujejo pa jih, če prištejemo manjšinca, 44. In točno toliko je bilo tudi glasov za krajšanje postopka. Na posnetku je Luka Mesec, ki vladajočim tokrat ni pomagal:
Širitev vlade z dodatnimi sekretarji je ena od odločitev, kjer se lahko zaplete, če bo državni zbor to uzakonil po običajnem postopku, kjer vladajoči imajo dovolj glasov, še v državnem svetu z vetom, ki bi pomenil, da bo tudi za uzakonitev na koncu nujnih 46 glasov poslancev, kar bo razkrilo morebitno tiho dodatno pomoč v ozadju ali pa bodo novi sekretarji padli.
Kaj menite o ravnanju vladnih poslancev lahko odgovorite v anketi: