” Imamo prav. Naredili nismo nič narobe. Borili se bomo za svoj prav do konca,” je Aleš Primc povedal na tiskovni konferenci, ki jo je v nedeljo popoldan skupaj s Francom Kanglerjem pripravil po zavrnitvi njihove liste kandidatov v šesti volilni enoti v Novem mestu. “Zavračamo vse navedbe volilne komisije,” je dejal Primc. Po srečanju z novinarji so predstavniki Združene desnice na vrhovno sodišče odnesli pritožbo čez odločitev volilnega organa. A možnosti, da bi jim uspelo, so zelo nizke. Skoraj blizu ničle. Podobnih primerov je bilo že kar nekaj v preteklosti. Ob Primcu in Kanglerju pa je zavrnitev doletela tudi koalicijo strank Združena Levica Franca Žnidaršiča in Sloge Janka Vebra. Listo so koaliciji ZL-DSD Sloga zavrnili v peti volilni enoti, ki ima sedež v Celju zaradi preveč žensk na listi. Razlog je podoben kot pri Združeni desnici, le da so na levi strani v težavah zaradi dvojne kandidature kandidata in ne kandidatke in zaradi premalo moških na listi v enoti.
Primc ob listo še v prvi enoti?
Žnidaršič mi je potrdil, da so jim listo zavrnili in povedal, da so se že pritožili na vrhovno sodišče, a jih je to tudi že zavrnilo. Zavrnili so jih tudi v tistem delu, da bi jih volilna komisija lahko na napako opozorila in bi jo še popravili. Opozorili pa so jih, denimo, je povedal Žnidaršič, na napačno zapisano letnico rojstva ob kandidatu. Žnidaršič je spor sprožil še pred ustavnim sodiščem, Če odločitev volilne komisije obvelja, bo to pomenilo, da kandidatov obeh koalicij (Združene levice in Združene desnice) ne bo v enajstih od 88 okrajev po državi in da med kandidati ne bo tudi predsednika stranke Glas za otroke Primca. A desno koalicijo bo najbrž doletel še dodaten udarec: zavrnitev kandidatov koalicije Združena desnica Aleša Primca in Franca Kanglerja se bo zgodila še v prvi volilni enoti s sedežem v Kranju. Kot je novinarjem povedal Primc so tudi v prvi volilni enoti predlagali dve kandidatki, vsako od teh v po dveh volilnih okrajih, sedem kandidatov pa v po enem. Po stališču stranke so s tem izpolnili spolno kvoto. Kandidatke so v štirih okrajih, kandidati v sedmih. Zakon zahteva, da “noben spol ne sme biti zastopan z manj kakor 35% od skupnega dejanskega števila kandidatk in kandidatov na listi”. A volilna komisija enote s sedežem v Novem mestu, ki je odločala takoj po izteku roka za vložitve list, je zakon razumela drugače in zavrnila listo, češ da je na njej sedem kandidatov in dve kandidatki. Dvojnih kandidatur ni štela dvakrat. Predsednica volilne komisije te enote je Marjetica Žibert, komisija pa je soglasno odločila, da se lista kandidatov v celoti zavrne. Ostale liste so potrdili. V volilni enoti s sedežem v Kranju bodo o pravilnost vloženih kandidatur odločali v ponedeljek, je povedal Primc. Če bo odločitev komisije v Novem mestu obveljala in bo razširjena še na prvo volilno enoto s sedežem v Kranju, bo to za koalicijo Združena Desnica pomenilo, da se ji bodo zelo zmanjšale možnosti doseči volilni prag. Njihovih kandidatov v tem primeru ne bo v kar 22 od 88 okrajev.
Primc je pred novinarji nastopil tako:
Strank, ki ne kandidirajo povsod, mediji ne jemljejo enako resno, povrhu pa bodo morali v enotah, kjer so bile liste sprejete, nadomestiti izgubljeno, kjer jih ni.
Napake ni zagrešil Kangler, a…
Primc, ki je tudi sam med zavrnjenimi kandidati v šesti volilni enoti, je na tiskovni konferenci opozoril, da so si v koaliciji kandidature razdelili: težave so v delu, kjer je kandidiranje prevzela stranka Glas za otroke, v severovzhodni Sloveniji, kjer je liste vlagala Nova ljudska stranka Franca Kanglerja pa težav ni. Posledice, če odločitev volilnih organov obvelja tudi po sodnem sporu, pa bosta seveda čutili obe stranki.
Kangler se je na zaplet odzval tako: